Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zakaz handlu w niedziele

24 listopada (piątek) Sejm RP ostatecznie przyjął ustawę, która ma zakazywać handlu w niedzielę. W rzeczywistości jednak handel ten ma być stopniowo ograniczany (od wejścia w życie ustawy, czyli od 1 marca 2018 roku), aż w 2020 roku sklepy będą miały być zamknięte już we wszystkie niedziele.

Nad projektem ustawy, która miałaby zakazywać handlu w niedziele prace toczyły się przez wiele miesięcy, rozmowy dotyczące wprowadzenia w kraju takiego rozwiązania sięgają nawet kilku lat wstecz. W listopadzie 2017 roku posłowie w końcu doszli do porozumienia i ostatecznie przyjęli ustawę, która ma regulować niedzielny handel.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele w miesiącu. Pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca będą niedzielami handlowymi, z kolei w drugą i trzecią zakaz handlu już będzie obowiązywał. W roku 2019 sklepy będą mogły być czynne już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Wszystko to ma przygotować klientów sklepów na rok 2020, w którym sklepy będą nieczynne już w każdą niedzielę, bez wyjątków.

W każdej ustawie przewidziane są jednak określone wyjątki, w tym wypadku nie jest inaczej. Zakaz handlu w niedziele nie będzie dotyczył między innymi sklepów zlokalizowanych na dworcach kolejowych, czy też na terenie portów lotniczych. Ustawa nie zaburzy również działania w przypadku stacji benzynowych. W niedziele będą mogły działać również piekarnie, cukiernie i wszelkiego rodzaju punkty gastronomiczne. W związku z tym każda niedziela od 2020 roku będzie traktowana, jak jeden z 13 dni świątecznych, w których aktualnie handel jest zakazany. Do sklepu nie pójdziemy, jednak w dalszym ciągu będzie możliwe na przykład rodzinne wyjście do restauracji.

W ustawie przewidywany jest również warunek, który umożliwi otwarcie dowolnego punktu handlowego w niedzielę – tak, jak dotychczas, sklep może być czynny w dzień zakazu handlu, jeżeli sprzedawał będzie sam właściciel. Jest to furtka, która umożliwi podniesienie obrotów danego sklepu, jednak bez angażowania w przedsięwzięcie osób trzecich.

Co na to wszystko sklepikarze? - Problem może pojawić się w przypadku drobnych sklepów – powiedział portalowi ox.pl jeden ze sklepikarzy z Cieszyna – zgodnie z przewidywaniami, Polacy zaczną robić zapasy na weekend, w związku z czym prawdopodobnie wybiorą sklep typu market. Tam mogą pojawić się dodatkowe piątkowe promocje, które mogą przyciągnąć jeszcze większe grono konsumentów. Jednak jeżeli właściciele nie będą chcieli stracić klientów, zwłaszcza w małych sklepikach, na przykład na osiedlach, sami będą stawać za ladą. Do tej pory i tak była to popularna praktyka, więc myślę, że wiele może się nie zmienić.

Ciekawym stanowiskiem jest również to, które przyjęły popularne w Polsce dyskonty. Jak się okazuje w ustawie znajduje się niewielka luka – jest nią zapis o wyłączeniu zakazu niedzielnego handlu w stosunku do piekarni i cukierni. W wielu marketach znajdują się pomieszczenia, w których na miejscu wypiekane jest pieczywo, w związku z czym można taki sklep sklasyfikować jako piekarnię. W takiej sytuacji sklep mógłby zgodnie z prawem działać w każdą niedzielę, bez wyjątku. Czy jednak lukę uda się zastosować w praktyce, z pewnością będzie można zweryfikować dopiero w czasie wdrażania ustawy.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-28 15:08:34
krolik bugs: Dlaczego pracownicy stacji paliw muszą pracować w niedzielę ? <br />Ludzie w domu maja siedzieć z rodziną a nie jeździć.<br />Po co w Cieszynie 7 stacji paliw czynnych w niedzielę ?<br />Niech jest jedna przy S52 dla tranzytu.<br />Kina, restauracje tak samo bym pozamylal.<br />Ustawa zrobiona na pokaz dla Torunia<br />
2017-11-28 15:28:35
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Dla mnie nie bedzie wiekszej radosci jak zdziwieni czesi jak podjada pod casto lub kaflok a tu dupa zamkniete !!! ten widok musi byc PIEKNY
2017-11-28 17:00:30
STEVEabc: Za to my \'prawdziwi Polacy\' będziemy sobie mogli w niedzielę od samego rana poszaleć po galeriach i marketach Ostrawy, Karwiny , Trzyńca czy też Frytku. Nam ta ustawa wisi. (-:
2017-11-28 18:22:21
koszor: Jest to krok w stronę normalności. Przez ponad dwadzieścia lat agresywnego kapitalizmu zrobiło z naszego społeczeństwa bezduszne maszyny nastawione na zysk. Zapomnieliśmy, jak to jest miło być razem, mieć czas nie na coś, tylko dla kogoś.
2017-11-28 18:47:12
Przepierón: I tu masz koszor 100% racji, znasz moje stanowisko w sprawie kościoła, ale niedziela to dzień wolny i święty. Kiedyś sklepy były w soboty do 13 otwarte a w niedziele zamknięte, ale ludzie potrafili wszystko kupić tak żeby do poniedziałku wystarczyło, jyny co bydóm boroki smartfonowcy żreć jak im czipsów coli braknie.
2017-11-28 19:26:49
OWCZARZY1: I BĘDZIE MOŻNA W NIEDZIELĘ ODPRAWIĆ PIĘĆ MSZY ZAMIAST TRZECH TEGO USTAWA NIE ZAKAZUJE !!!
2017-11-28 19:50:22
Przepierón: Łowczorz, odprawiać mogą, ale jak w ławkach żodyn nie bydzie siedzioł to przestanóm łodprawiać. Jaki popyt taka podaż, w kościele też.
2017-11-28 20:33:54
fazol1: A ja myślę że to jest strzał w kolano z tym zakazem pracy w niedzielę. Kto się zatrudnił w galerii to był świadom tego że będzie pracował w niedzielę. Nie wiem po co władza na siłę chce nas uszczęśliwiać. Policjant też pracuje w niedzielę i co? Lekarz, strażak i wiele innych zawodów wykonywanych jest 24/7
2017-11-29 09:25:13
crank: A pracujący w systemie czterobrygadowym, bo tak się opłaca pracodawcy, nadal będą zasuwać po 12 godzin nie tylko w niedzielę, ale i w święta państwowe jak do tej pory. Nie mylić z koniecznym ruchem ciągłym w różnych branżach.
2017-11-29 10:26:14
internista: Do crank<br />Podpisuję się dwoma rękami pod twoim komentarzem.<br />W przemyśle w niedziele pracuje o wiele więcej ludzi niż w handlu , zaryzykowałbym że jest to 70% do 30%<br />Ale naszych \&quot;wielkich\&quot; obchodzi tylko handel , kto podskoczy przemysłowcom ?<br />Mogę zrozumieć zakłady które muszą pracować w ruchu ciągłym typu huty, rafinerie<br />gdzie naprawdę nie można zatrzymać instalacji , ale zakłady typu KOAM czy MOKATE ?<br />Gdzie jest Pan Duda z Solidarności ( właściwie cała ta organizacja ) który tak głośno krzyczy że niedziela jest dla rodziny ? Aha rozumiem, pracownicy takich firm to jedna wielka rodzina.......i czas spędzają razem
2017-11-29 11:33:24
bronek91: Kto podskoczy przemysłowcom? Żodyn, taka jest rola kolonii. <br />Jak jest to ujęte, prywatne sklepiki i stacje zarobią. <br />Zatem do tego zakazu handlu, i tak ambiwalentnie podchodzę.... Już od dłuższego czasu nie robię w tym dniu zakupów i jakoś żyję. <br />
2017-11-29 11:58:32
STEVEabc: Tak pierniczycie jak byś cie nie wiedzieli co kiedyś można było kupić. Wasze matki/babcie w siatce przynosiły chleb, kostkę smalcu, sól, butelkę mleka i jak się udało wystać w \'ogonku u marorza\&quot; kawałek chabaniny i to było wszystko. W sobotę z targu masło , jajka i główkę kapusty. Takie to były zakupy. Teraz ludzie kupują jak opętani wszystko, czy jest potrzebne czy nie. Dzieciak dostał rolkę dropsa albo oranżadę w proszku i cieszył się. Teraz pełne wózki czipsów, batonów, koli i innego badziewia. Czasy się zmieniły. Młodzi tego nie znają.
2017-11-29 12:20:03
bronek91: \&quot;Teraz pełne wózki czipsów, batonów, koli i innego badziewia\&quot;- <br />Jeszcze nie tak downo dziecka uczyło się kultury. Godało się, niechej se na jutro, nie bydź taki łakomy i jeszcze podziel się z braciszkiem, siostrzyczką, kolega itd. Może czas wrócić do starych sprawdzonych wzorców. <br />A przeca wiadomo, że stacje i sklepiki prywatnych będą otwarte, zatem i tak dali będzie można w niedziele nabyć, ino kapke drożej. A dlaczego? No bo właściciela do roboty zagonią i już nie będzie się wysługiwał pracownikiem, a właściciel swoją pracę ceni. Chyba że znów wpadną na jakiś pomysł umów zlecenia, dzieła czy inne podobne śmieci.
2017-11-29 14:08:05
irzi: Mi się wydaje że uczciwie było by tak jak planują pół na pół, dwie niedziele wolne a dwie handlowe. Ja tylko w niedzielę jadę na zakupy taka specyfika pracy. A ludzi w handlu pracuje raptem tylko kilka procent.
2017-11-29 16:34:50
krzysztof.mm: Rzeczpospolita Biskupia <br />tak się nazywa to zjawisko
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: