Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

X edycja Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego

W przedostatni poniedziałek października (23.10) w ustrońskiej „Prażakówce” zostanie zainicjowana sesja w ramach X edycji Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego (WSNFiS). Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Śląski, Powiat Cieszyński, Miasto Ustroń oraz Miasto Cieszyn.

Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego to inicjatywa, zapoczątkowana w 2013 roku, podczas wspólnej otwartej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miasta Ustroń. Radni ówczesnej kadencji podjęli decyzję, że „realizując marzenie prof. Jana Szczepańskiego zawarte w Dziennikach z lat 1933-1945, a także dla uczczenia jego pamięci” popierają inicjatywę powołania Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych. Radni przyznali, że „zadaniem szkoły będzie upowszechnianie spuścizny intelektualnej profesora, wielkiego uczonego pochodzącego z Ziemi Cieszyńskiej”; o współpracę zwrócono się m.in. do Uniwersytetu Śląskiego. Od tego momentu podejmowane są działania, mające na celu prowadzenie rozmów, debat i wykładów na tematy społeczne oraz filozoficzne.

Podczas październikowej – X – edycji Szkoły ). Podczas sesji wykłady zaprezentują – dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ: „Amicus librorum. O bibliotece jako dziedzictwie kultury duchowej i intelektualnej, przestrzeni twórczości naukowej i sferze aktywności dydaktycznej” oraz  dr Renata Czyż: „Filozofia, psychologia i rozwiązania alternatywne… Nietypowe lektury w bibliotekach prywatnych na Śląsku Cieszyńskim na przykładzie księgozbiorów Juliana Ochorowicza i Jana Wantuły” – Około godziny 13.00 planujemy uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Prof. Jana Szczepańskiego w Ustroniu. Tegoroczna sesja poświęcona jest książce, dlatego serdecznie zapraszamy przede wszystkim miłośników czytania, bibliofilów, osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez książki – wyjaśnia dr hab. Andrzej Kasperek, prof. UŚ.

Główny bohater, czy też pomysłodawca Szkoły, czyli Jan Szczepański to ustroński socjolog. Urodzony w 1913 roku w Ustroniu, zmarł w 2004 roku w Warszawie. Zajmował się socjologią, w swojej karierze naukowej uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 195201956 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Był również członkiem i wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk. W latach 1977-1982 pełnił funkcję członka Rady Państwa, czterokrotnie był wybierany również jako poseł na sejm PRL.

Jego dorobek naukowy został uhonorowany – aż 5 uczelni wyższych (w tym również Sorbona) przyznały mu tytuł doktora honoris causa. W swojej pracy naukowej poruszał różne tematy. Przykłady jego najważniejszych prac naukowych to testy zatytułowane „inteligencja i społeczeństwo”, „Polska wobec wyzwań przyszłości”, „Rozważania o Rzeczypospolitej”, „O indywidualności”, „Wizje naszego czasu” oraz wiele innych. W 2012 został upamiętniony w Ustroniu (mieście rodzinnym) pomnikiem, znajdującym się przy bibliotece miejskiej.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-10-13 23:32:10
PiS: W niedzielę zagłosuj na listę nr 4, do Senatu p. KALATA, a w referendum 4 x NIE.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: