Wyszedł trzeci tom ''Leksykonu Polaków''. Rzecz o polskiej diasporze w Czechach i na Słowacji
Jest to przedsięwzięcie poświęcone dziejom i aktualnym problemom Polaków w Republice Czeskiej i na Słowacji, finansowane z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki a wydawane przez Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. — Każdemu z tomów staraliśmy się nadać szczególny charakter, poświęcić więcej miejsca czy to określonej grupie, czy określonym problemom — powiedział na wstępie prof. Jasiński. — Tom trzeci w bardzo szerokim zakresie prezentuje dorobek lekarzy wywodzących się z Zaolzia. Ponadto znalazło się w nim więcej informacji na temat działalności Polaków na Słowacji — za zmarginalizowanie tego problemu w poprzednim tomie autorzy zostali skrytykowani, o czym również wspomniał profesor.
We wstępnej fazie projektu, który prowadzony jest już od lat osiemdziesiątych, opolscy naukowcy chcieli się skoncentrować jedynie na Zaolziu, a owocem ich pracy miał być „Leksykon nadolziański”. — Ale w międzyczasie nastąpił podział Czechosłowacji. Otrzymaliśmy wtedy sugestię by pokazać sytuację polskiej diaspory w obu państwach, by podejść szerzej do tematu.
Początkowo planowano wydanie trzech tomów (pierwszy ukazał się w 2013 roku), jednak w trakcie kompletowania materiału okazało się, że ten zgromadzony przekroczył już ramy wydawnictwa zaplanowanego na około pięćset stronic. Z przydzielonych środków autorzy wygospodarowali fundusze potrzebne do druku czwartego, ostatniego tomu, który powinien wyjść na światło dzienne do końca czerwca tego roku
— Przed zespołem autorów jest dużo pracy. Akcent w tomie czwartym będzie położony na pokazanie aktualnego obrazu życia polskiego i w Republice Czeskiej, i w Republice Słowackiej — zaznaczył Jasiński i dodał, że zostanie w nim szeroko ukazane funkcjonowanie polskich organizacji i mediów istniejących u obu naszych południowych sąsiadów.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.