Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa w Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie

W związku z 130. rocznicą urodzin pisarza Gustawa Morcinka Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie przygotowało wystawę pt. “Świat baśni Gustawa Morcinka”. Wystawa przybliża mało znaną baśniową twórczość tego wybitnego śląskiego pisarza, mieszkańca koczowa. Baśnie Morcinka stanowią doskonały materiał do scenicznych adaptacji. Zwiedzający mogą podziwiać bogactwo kostiumów wykonanych na potrzeby przedstawień teatralnych, przez p. Ilonę Weisman. Zostały one wypożyczone ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie. Wystawę można oglądać od 11 maja br. w godzinach otwarcia muzeum.
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-07 06:34:32
donekT: Malutkie miasto Strumień obsiadły ze wszystkich stron Utopce, jak twierdzą strumieńscy starzykowie. Zaludniły one okoliczne stawy i rzekę Wisłę, pozajmowały wszystkie plosa i głębiny, a szczególnie upodobały sobie stary młyn na Sikowcu, stodołę Szperlinga, farskie stawy, potem staw Szubiny, staw Kępnego i Kocurowe ploso. Przebywały również na niskich „gojach”, na „wielkim łęgu”, w rzeczce Knajce w Bąkowie, ba, zapuszczały się nawet na wiślicką Kępę, a przede wszystkim cały ich regiment siedział w Wiśle. Słowem wszędzie było ich pełno i biedni strumieniacy mieli z nimi sto bied, gdyż utopce broiły i starały się czynić ludziom na paskudę. Gustaw Morcinek „Ziemia Cieszyńska”.
2021-05-07 06:36:04
donekT: Legendarne i baśniowe wstawki związane z folklorem Śląska Cieszyńskiego odnajdujemy w każdej pracy tego wybitnego śląskiego (w znaczeniu POLSKIEGO) pisarza. Jak Gustaw Morcinek odnosił się wobec „staroszląskiego ducha”, w komentarzach na portalu OX było przytaczane wielokrotnie. Poza regionem twórczość Gustawa Morcinka jest obecnie w sporej mierze kojarzona właśnie ze swoim baśniowym obliczem. „Łysek z pokładu Idy” zawiera wzmiankę o Skarbniku, w „Ondraszku” pojawia się wiedźma Luca, w „Czarnej Julce” jest mowa o Utopcach, a „Ziemia Cieszyńska” wspomina o bardzo wielu baśniowych postaciach. Są to oczywiście tylko wybrane prace, nie wspominam już o literaturze zajmującej się konkretnego rodzaju tematyką.
2021-05-07 07:28:26
miriam11: Szkoda że wielu ludzi postrzega Gustawa Morcinka tylko przez pryzmat przynależności do Frontu Jedności Narodu.
2021-05-07 08:45:24
krzysztof mm: mała zadupiasta mieścina szczęśliwa, że się może "pisarzem" chwalić - no to z ciekawostek biograficznych: ★ ★ ★ W 1925 roku GM ożenił się z koleżanką ze szkoły, w której pracował, Zuzanną Lazarówną - bardzo elokwentną, oczytaną kobietą, świetną partnerką, ewangeliczką (Morcinek był katolikiem) i osobą z wyższych sfer. Związek trwał zaledwie dwa lata; małżeństwo zostało unieważnione w 1929 roku. Z winy Morcinka związek nie został skonsumowany. W naszych czasach, gdy zaczyna się życie seksualne przed ślubem, od razu byłoby wiadomo, że coś jest nie tak. U nich dopiero po ślubie wyszło na jaw, że Morcinek jest impotentem. Wtedy to był skandal. Zuzanna Morcinek dostała kościelny rozwód, ale przez to straciła pracę i wyjechała na Zaolzie. ★ ★ ★
2021-05-07 08:49:21
krzysztof mm: ...a słynne wystąpienie sejmowe Morcinka z postulatem przemianowania Katowic na Stalinogród to creme de la creme życiorysów mniej lub bardziej sławnych skoczowioków, tych stela i takich jak Morcinek - 'werbusów'
2021-05-07 08:55:35
krzysztof mm: ★ ★ ★ Gustaw Morcinek, nauczyciel i autor lektur szkolnych, firmował apel o zmianę nazwy miasta Katowice. Władzy zależało na podtrzymaniu wrażenia, że inicjatorami tej akcji byli zrozpaczeni śmiercią Stalina mieszkańcy Katowic. Ostatnie zdanie odezwy brzmiało: „W ten sposób Józef Stalin żyć będzie wiecznie w umysłach i sercach tych wszystkich, którzy pragną sprawiedliwości i pokoju, a więc prawie całej ludzkości na kuli ziemskiej". ★ ★ ★
2021-05-07 10:17:44
Oko: Widocznie Morcinek postanowił płynąć z ówczesnym mainstreamem. Tu, niczym nie różnił się od współczesnych covidian.
2021-05-07 12:56:38
św. Patryk.: w odróżnieniu od dzisiejszych płaskich jak już pisał to miało to ręce i nogi
2021-05-07 16:58:55
Oko: A już na pewno sam sobie nie klikał lajków.
2021-05-07 18:42:35
św. Patryk.: pocieszaj się jak chcesz kolego, talentu ci to nie doda
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: