Wykład o Oskarze Zawiszy
Wykład poprzedziła krótka część artystyczna. Natomiast odczyt wnikliwie opisujący i analizujący postać Oskara Zawiszy wygłosił Marian Stefek, historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC oraz archiwum związkowego PZKO. Prelegent przybliżył życie księdza i dokumentalisty dziejów Śląska Cieszyńskiego.
Oskar Zawisza urodził się w 1878 w rodzinie nauczyciela w Jabłonkowie. Po skończeniu szkoły Ludowej w Jabłonkowie poszedł do gimnazjum w Bielsku, a później na studia teologiczne do Ołomuńca. Już w gimnazjum działał w tajnej polskiej organizacji studenckiej Jedność.
W 1902 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił kolejno funkcje administratora w Piotrowicach koło Karwiny (1902), wikarego w Błędowicach, Dolnej Lutyni i Strumieniu, proboszcza w Cierlicku (1911-1933) W Cierlicku zmarł w 1933 roku. Był nie tylko duszpasterzem i dokumentalistą, ale także współpracownikiem Gwiazdki Cieszyńskiej i Zarania Śląskiego, autorem rozpraw historycznych, opowiadań i sztuk scenicznych (jasełek, ale nie tylko). Zbierał pieśni ludowe i górnicze ze Śląska Cieszyńskiego, a także komponował muzykę.
- Miasteczko to tak zauroczyło Oskara Zawiszę, że gdy tam trafił, zaczął zbierać materiały do wydania monografii Dzieje Strumienia – mówił prelegent opowiadając szczegółowo, jak powstała jedna z bardziej znanych książek autorstwa Oskara Zawiszy. Oskar Zawisza był także członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zbierał bojki i legendy, które publikował na łamach Zarania Śląskiego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.