Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wykład o Oskarze Zawiszy

Kolejny wykład Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego przy Zarządzie Głównym PZKO, jaki odbył się 7 lutego w auli polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, poświęcony był postaci Oskara Zawiszy. Ten wybitny pisarz, ksiądz katolicki i kompozytor związany swym życiem i pracą ze Śląskiem Cieszyńskim zmarł dokładnie 80 lat temu, w styczniu 1933 roku.

Wykład poprzedziła krótka część artystyczna. Natomiast odczyt wnikliwie opisujący i analizujący postać Oskara Zawiszy wygłosił Marian Stefek, historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC oraz archiwum związkowego PZKO. Prelegent przybliżył życie księdza i dokumentalisty dziejów Śląska Cieszyńskiego. 

Oskar Zawisza urodził się w 1878 w rodzinie nauczyciela w Jabłonkowie. Po skończeniu szkoły Ludowej w Jabłonkowie poszedł do gimnazjum w Bielsku, a później na studia teologiczne do Ołomuńca. Już w gimnazjum działał w tajnej polskiej organizacji studenckiej Jedność.

W 1902 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił kolejno funkcje administratora w Piotrowicach koło Karwiny (1902), wikarego w Błędowicach, Dolnej Lutyni i Strumieniu, proboszcza w Cierlicku (1911-1933) W Cierlicku zmarł w 1933 roku.  Był nie tylko duszpasterzem i dokumentalistą, ale także współpracownikiem Gwiazdki Cieszyńskiej i Zarania Śląskiego, autorem rozpraw historycznych, opowiadań i sztuk scenicznych (jasełek, ale nie tylko). Zbierał pieśni ludowe i górnicze ze Śląska Cieszyńskiego, a także komponował muzykę. 

Miasteczko to tak zauroczyło Oskara Zawiszę, że gdy tam trafił, zaczął zbierać materiały do wydania monografii Dzieje Strumienia – mówił prelegent opowiadając szczegółowo, jak powstała jedna z bardziej znanych książek autorstwa Oskara Zawiszy.  Oskar Zawisza był także członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zbierał bojki i legendy, które publikował na łamach Zarania Śląskiego. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: