Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wszyscy chcemy je mieć- zdrowie psychiczne

'Nikt z nas nie lubi być osamotnionym i to szczególnie wtedy, gdy trudności wydają się tylko piętrzyć i nas przerastać. Dlatego nie stój z boku obojętnie i przełam swój lęk przed nieznanym' (fragment publikacji 'Bliżej niż myślisz')

W Polsce systematycznie wzrasta liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych, co więcej przewidywane jest jeszcze wyraźniejsze kształtowanie się tej tendencji w przyszłości. Wpływa na to zwiększenie poziomu społecznych zagrożeń dla zdrowia psychicznego, takich jak: bezrobocie, ubóstwo, przemoc, rozluźnienie i zaburzenie więzi społecznych i rodzinnych.

Do poprawy sytuacji w obszarze zdrowia psychicznego ludności przyczynia się realizacja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, przyjętego przez Radę Ministrów 28 grudnia 2010 r. Daje on możliwość wielopłaszczyznowego podejścia do problemu.

Na naszym terenie są także osoby, które potrzebują tego rodzaju pomocy w walce ze swoją chorobą czy zaburzeniami w sferze psychiczno- emocjonalnej. Mogą one liczyć na różne formy wsparcia, które są m.in. elementem działalności Cieszyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź”.

Stowarzyszenie „WIĘŹ” powstało w 2003 roku właśnie „w odpowiedzi na ogromne potrzeby środowiska, by nie pozostawić samym sobie ludzi borykających się z problemami zdrowia psychicznego”(publikacja). Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej Zarządu, swoich członków, a także osób wspierających działania statutowe. Ma ono swoją siedzibę na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie przy ul, Bielskiej 4/8. W ramach swojej działalności stowarzyszenie prowadzi Dzienny Ośrodek Wsparcia oraz Samopomocowy Klub Środowiskowy.

1. Dzienny Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest zadaniem powierzonym przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie na podstawie umowy nr PCPR.032.5017.2012 z dn. 31.12.2012r. Ośrodek swoją ofertę kieruje do osób mieszkających na terenie Powiatu Cieszyńskiego. Uczestnicy w ramach zajęć mają możliwość odtworzenia utraconych w procesie chorobowym umiejętności, poprzez udział w terapii zajęciowej, zajęciach integracyjnych, rehabilitacyjnych, ruchowych oraz kształtowania umiejętności społecznych i funkcjonowania w życiu codziennym. Dostępne jest także poradnictwo psychologiczne, socjalne i psychiatryczne. Pracownicy i podopieczni dbają o to, aby miejsce to miało domową atmosferę. Bliższe informacje dotyczące warunków i trybu przyjęcia znaleźć można na stronie internetowej: www.dow-cieszyn.pl

2. Prowadzony przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź”, Samopomocowy Klub Środowiskowy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jest zadaniem wspieranym przez Gminę Cieszyn na podstawie umowy nr 032.45.2014 z dnia 02.01.2014r. Klub stworzono dla potrzeb osób, które na co dzień starają się pełnić role społeczne, mimo doświadczenia kryzysu lub choroby. W tym miejscu uczestnicy mogą uzyskać pomoc, zrozumienie i uczestniczyć w grupie samopomocowej w formie spotkań i zajęć integracyjnych.

Stowarzyszenie prowadzi także wsparcie dla rodzin osób chorujących. Dodatkowe informacje dotyczące działalności stowarzyszenia znaleźć można na stronie internetowej: www.wiez.ngo.cieszyn.pl


 

Zapraszamy do współpracy.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: