Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wspomnienie św. Łucji, czyli prognoza pogody i przedświąteczne porządki

Dziś wspomnienie świętej Łucji (13.12), czyli ważna data w folklorystycznym kalendarzu Śląska Cieszyńskiego. Dawniej na podstawie pogody aż do wigilii oceniano, jaka będzie pogoda w nadchodzącym roku. Z samym wspomnieniem świętej również wiązały się określone obrzędy i tradycje.

„Od Łucyje do Wilije” – tak dawniej określano okres dwunastu dni przed wigilią, czyli czas, na podstawie którego określano, jaka pogoda będzie w kolejnym roku – chociaż większość tradycji, związanych z dniem św. Łucji odeszło w zapomnienie, jeden wciąż jest żywy. To codzienne zapisywanie pogody od dnia św. Łucji do wigilii, które pokładają (przekładają się) na 12 miesięcy następnego roku. W dawnych czasach miało to niebagatelne znaczenie, bo pozwalało przewidywać i prognozować pogodę, a tym samym planować prace polowe w rolnictwie. Dziś jest to traktowane bardziej w formie ciekawostki – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Co ciekawe, święta Łucja kojarzona była również z sabatami czarownic i działaniem różnych sił. Był to również jedyny dzień w okresie adwentu, w którym organizowano huczne zabawy - W sam dzień 13 grudnia, w podwieczór, w domach zapalano lampki oliwne, później naftowe lub świece i wystawiano je w oknach. Młodzież zaś ze śpiewem na tę okazję i zapalonymi świecami ukrytymi w wydrążonych dyniach chodziła po dziedzinie (wsi) lub koloniach, a następnie zbierała się w karczmie i mimo Adwentu bawiła się do późnego wieczora. Wierzono, że w tę noc wszystkie czarownice na pomiotłach, pocioskach i ożogach zlatują się na Łysej Górze i z diabłami odbywają swój doroczny sejmik. Światło, śpiew, hałas (muzyka w karczmie) i śpiew na wolnej przestrzeni, miało ich odstraszać od siedzib ludzkich – tłumaczy Stuchlik.

W niektórych wsiach na Śląsku Cieszyńskim w tym czasie również mielono na żarnach zboże, obracając kamień w odwrotnym, niż zwykle kierunku. Tak zmielone ziarna dawano bydłu, aby chronić je przed urokami. Czasem również kobiety ubierały się na biało i gęsimi piórami wymiatały z domu śmieci – był to znak, że należy rozpocząć przedświąteczne porządki.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-13 17:26:35
krzysztof mm: 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego, imieniny Łucji, patronki Szwedów - z tej okazji Kaczyński Jarosław i jego kot zabarykadowali się w swoim domu na warszawskim Żoliborzu, prezesa i kota w ich norze przed złymi spojrzeniami polskich kobiet i miłością suwerena strzeże jakieś tysiąc ciężkozbrojnych policjantów, dzielni zbawcy narodu mogą spać spokojnie - zgodnie z naszą lokalna tradycją w całym nadchodzącym roku pogoda dla prezesa będzie równie barykadowa
2020-12-13 18:26:16
donekT: krzy-sio+ Może przybliżysz, dlaczego NRD zamknęła granicę z PRL już 10 grudnia. Pomnik konny Fryderyka II został skierowany z zachodu na wschód, w kierunku Polski, wzdłuż Nysy i Odry swą obecność demonstrowały oddziały pancerne. Dziwnym zbiegiem okoliczności, właśnie wówczas na terytorium państwa zaobserwowano wzmożoną aktywność STASI, w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie doszło do buntu (w budynku znajdowała się tajna składnica broni automatycznej) - nie przypomina to analogii do Powstania Listopadowego, tym bardziej, iż nasz bohater NARODOWY Jacek Kuroń sam nawoływał do powstania?
2020-12-13 18:45:01
donekT: Opisane wypadki w sporej mierze poprzedzały 13 grudnia. ZSRR rozważał możliwość interwencji, potrzebny był pretekst, który nasi ówcześni sąsiedzi próbowali dać Moskwie na tacy. Do dziś niewyjaśniona do końca pozostaje kwestia pacyfikacji kopalni Wujek... Per analogiam, dziś już wiadomo, że za organizacją rozruchów w RFN w 1968 i wcześniejszą śmiercią Benno Ohnesorga stała NRD — zdaje się, że najbardziej ortodoksyjny barak wśród demoludów. Podobnie jak Powstanie Styczniowe w XIX wieku, przeszło sto lat później wydarzenia w Polsce stały się czynnikiem umożliwiającym Zjednoczenie Niemiec. NRD i cały spadek po tym państwie znalazł się w rękach RFN — do dziś są należycie eksploatowane. Uświadomienie sobie roli innych sąsiadów ówczesnej Polski, poza ZSRR, zupełnie zmienia ogląd rzeczy. ZSRR być może faktycznie nie chciał interweniować, ale inni już jak najbardziej, jak się okazuje, na temat sytuacji w Polsce orientowali się lepiej od Warszawy.
2020-12-13 18:47:02
donekT: Odsyłam do pism J. Kuronia, zdaje się, że Niemcy postrzegał jako jedno państwo...
2020-12-13 19:07:48
satrapa: Polska "solidarność", Wojtyła we strachu, Kaczyński portki pełne, Sejm za, za barykadowany, ulice zapełnione policyjnymi sukami, uzbrojonymi po zęby służbami i, to przed suwerenem, i, za jego, jeszcze z tej miski ryżu robotnika, by, i oby się przypodobać, ale komu, oddać ostatni grosz, by w obecnej Polsce być, czy udawać wariata a, może ze znaczkiem w klapie ogłupiać i, trzepać mamonę, i kisić kapuchę. To zniewolenie możecie młodym, chociaż dziwię się od lat pozwalają sobie na, że pseudo patrioci, Polscy emeryci za "grubą kasę" nie wiedząc, widząc bo, tylko dziś i teraz, hm. Ale "po waszemu" czyli po chrześcijańsku że "jesteś goły i ewent. wesoły" i "jakim się urodziłeś, takim też niczym zemrzesz" Mgła osiadła na, na św. Antoniego Smoleńskiego i jego świtę, ale szkoda ludzi, dzisiejszych podziałów i tej nadal, mimo prognoz św. Łucji. Kiesik to pogoda była, a mgła nikómu nie szkodziła, ludzie mniej oligarchii mieli bo wszystkim się podzielić umieli, a, rozliczyć potrafili, oj. Brody (polskiego "mędrca") nie pozwoliłem sobie, ale "pogody" w 2021 r. w Polsce, li tylko nie przewiduję. Hej.
2020-12-13 19:09:52
donekT: Do dziś Tajemnicą Poliszynela pozostaje, które państwo ubabrało palce w destabilizację Jugosławii i równolegle prezentuje się jako ponoć najbardziej pacyfistyczne w Europie, do tego stopnia, że nie reguluje swych należności wobec NATO, tylko w tym celu, aby wysiudać USA z kontynentu. Obecność Waszyngtonu komuś przypomina odium przegranych wojen, które doprowadziły kontynent do ruiny i dodatkowo utrudnia prowadzenie interesów w Europie Środkowej...
2020-12-13 19:14:55
donekT: A tymczasem, które środowiska otwarcie nawiązują do tradycji J. Kuronia? Czyż czasem nie te same, które są odpowiedzialne na podsycanie prób destabilizacji państwa i to zawsze wtedy, kiedy rząd w Warszawie dla kogoś jest niewygodny? Wystarczy zwrócić uwagę, skąd te jaczejki czerpią inspiracje, a nawet ściągają posiłki... Mieliśmy przykład w 2011...
2020-12-13 19:18:39
donekT: Czyż pewnych działań nie należy potraktować jako próby ingerencji obcego państwa w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju, tym bardziej, jeżeli podburza się motłoch i podważa legitymizację władzy? To ci dopiero EUROPEJSKA PRAWORZĄDNOŚĆ!
2020-12-13 19:29:32
satrapa: Jugosławia, jako niezależne Państwo za Tito, i tylko dlatego, została uchroniona przed katastrofą II wojny. Za likwidowaniem, unicestwieniem Państwa Jugosławia, (bez złóż) zainteresowani byli syjoniści, ( Syria się kłania). A tm, donekT: ludobójstwo, tak ludobójstwo na kobietach starcach i dzieciach się odbywało i, to za plecami Karola Wojtyły. Co on wtedy "nic" czujesz to, czy inna to glina (...)
2020-12-13 19:45:29
donekT: krzy-sio+satrapa, Jugosławia, która jakoby twoim zdaniem uniknęła II wojny :D:D:D IGNORANCIE, najpierw uzupełnij deficyty wiedzy...
2020-12-13 19:50:18
satrapa: Problemy mamy w Polsce, donekT: ! Bredzisz, konfabulujesz podobnie jak owi po KUL-u, Toruńskie berety, też. Myślę że, kończyłeś szkołę nie lepszą jak owi na 9 piętrze w Moskwie. Motłoch przebija, a smród, i głupota sączy się za, chłopulku, aż, muszę zaczerpnąć świeżości. Trudno cywilizować beton, ale żeby młody nie lgnął, do postępu, wolności, prawdy, że o wyzwoleniu nie. Polecam poczytać, a nawet pomodlić do św. Teresy, wtedy za poglądy, twoi adwersarze, przeciwnicy (mądrzy, cywilizowani) Tobie zapomną.
2020-12-13 20:04:10
satrapa: Szkoda, oj szkoda że ta sprzedajna "solidarnościowa" Polska omotała, pozbawiła możliwości korzystania z mózgu co poniektórym. Jakiś niedouczony donekT: nie potrafi używać stosunku wielokrotności, i nawet ofiar. "Pałuj się" donekT: - życie Tobie udręką.
2020-12-13 20:13:36
donekT: krzy-sio+satrapa, Oczywiście, o tych polskich problemach — to raczej Polska jako suwerenne państwo dla kogoś stanowi problem — masz takie samo pojęcie jak o Jugosławii... Uzupełnij deficyty wiedzy i pozdrów swoich wiecznie sfrustrowanych pruskich przyjaciół... PS przed 2004 to jednak w Paryżu i Londynie mieli rację, mogli postawić VETO, tak samo mogli interweniować w '90, czy w '39... Ktoś po raz trzeci rujnuje ten kontynent, po raz drugi opętany fałszywą ideologią...
2020-12-13 20:30:28
satrapa: O czym, o kim to pospólstwo, niedouczone, próbuje usprawiedliwiać, mój dziewiąty krzyżyk na karku, do młodych, gniewnych. Prostaku, durniu, zapszańcu ! Może, daj Boże, obyś zdążył przeczytać pachołku pisowski niedouczony, bo, dziś prawda to hejt.
2020-12-13 22:15:55
satrapa: Wyrosłem, zawsze dobrze miałem (bo biedak, sierota byłem), nie narzekałem ! Dziś, nie dziś pisowskie prostactwo pozamykało, co ? no przecież, to nie tylko Covid ich zmusił, ale pozamykali, opodatkowali cały rozrywkowy biznes, już wcześniej. Nas !? no Q***a, to chamstwo, młodzieży Szanowna (nie skracając) to Wsza Polska, wiara, przyszłość !, Większego, ograniczenia praw w mojej zapamiętanej, z poniewieranej Pani, Pani Ojczyźnie mojej zakłamanej dziś, po dzień dzisiejszy, nieprzewidywalnej, a, miało być. Koledzy robotnicy mi przed oczyma ginęli, za co ? za polską oligarchię, szlachtę, no pod patronatem świętych, no, możemy o pogodzie, no, to takie polskie hm, cyt klasyka "w razie niepogody będzie deszcz" Pozdrawiam, obyśmy kochani w zdrowiu, i sobą byli, o, Hej.
2020-12-13 23:02:47
satrapa: A, żeby, wtedy, Radio Zagreb, Radio Lubljana mogło wpłynąć na, no właśnie na co ?! no na muszkę i, no nie po Ojcu jak ojczulkowie KK, szok no, mojego, szok.donekT:
2020-12-13 23:38:22
satrapa: Ja, wymiana poglądów...(...)
2020-12-14 08:10:35
koszor: Satrapa- jak pijesz, to nie pisz. A najlepiej idź spać, bo wylewanie tych złości nie ma sensu. Chcesz komuś pomóc, czy tylko dokopać?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: