Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wsparcie dla 913 uczniów

Od czerwca 2008 roku cieszyńskie szkoły podstawowe i gimnazja, dla których organem prowadzącym jest gmina Cieszyn rozpoczęły realizację projektu: „Szkoła – szansą i wyzwaniem”. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Głównym celem jest poszerzenie i urozmaicenie oferty edukacyjnej - zajęć pozalekcyjnych.

W ramach projektu realizowane są zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze dla uczniów klas I – III szkół podstawowych,w których uczestniczy 174 uczniów. W zajęciach dydaktyczno–wyrównawczych  dla uczniów klas IV – VI i gimnazjalistów w zakresie bloku matematyczno–przyrodniczego bierze udział 445 uczniów.

Ważnym zadaniem realizowanym w ramach projektu jest wspomaganie psychologiczno – pedagogiczne, socjoterapeutyczne i motoryczne. Tego rodzaju wsparciem objętych jest 186 uczniów. W projekcie uczestniczy w sumie 1523 uczniów.

Każda szkoła realizuje odrębny program zajęć według ustalonego harmonogramu, dostosowany do indywidualnych potrzeb uczniów i zainteresowań, który oparty jest na autorskich projektach nauczycieli. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Młodzi ludzie mogą rozwijać swoje indywidualne zdolności, osiągnąć znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych. Osoby, które wymagają wsparcia mogą wyrównać braki na zajęciach wyrównawczych.

W ramach projektu szkoły realizują różnorodne zajęcia. Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjaliści mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, co pozwoli im na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, oraz uaktywni ich do podejmowania samodzielnych działań. W ofercie szkół znajdują się m.in. zajęcia z grupy przedmiotów ścisłych, koła zainteresowań: przyrodnicze, geograficzne z elementami edukacji europejskiej, biologiczno – ekologiczne, matematyczne, informatyczne, a także zajęcia z przedmiotów humanistycznych: koła literackie, regionalne, dziennikarskie, historyczne. Szkoły zaplanowały dla swoich podopiecznych sporo zajęć artystycznych: koła teatralne, muzyczne, taneczne, wokalne, plastyczne, fotograficzne. Nie zabrakło również miejsca na naukę języków obcych: obok języka angielskiego pojawia się i język niemiecki, a także rosyjski i czeski.

Zajęciami dydaktyczno – wyrównawczymi w zakresie przedmiotów humanistycznych objętych jest 140 uczniów, 210 uczniów w zakresie języka obcego. W placówkach prowadzone są zajęcia pozalekcyjne w zakresie bloku przedmiotów matematyczno – przyrodniczych , z których korzysta 553 uczniów. Z organizowanych zajęć humanistycznych korzysta 241 uczniów. Języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego uczy się dodatkowo 298 uczniów.  Na zajęcia artystyczne uczęszcza 355 uczniów.

Projekt zakłada, że wsparciem zostanie objętych około. 913 uczniów szkół podstawowych i 607 uczniów gimnazjów, co stanowi 50 % wszystkich uczniów. Należy dodać , że około 100 uczniów to osoby niepełnosprawne.



(bsk)

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: