Wnioski na turnusy rehabilitacyjne od 14 marca
Sejm RP w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych stwierdza, iż zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, osoby niepełnosprawne mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji, czyli: dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym, dostępu do leczenia i opieki medycznej, wczesnej diagnostyki, rehabilitacji i edukacji leczniczej, a także do świadczeń zdrowotnych uwzględniających rodzaj i stopień niepełnosprawności, w tym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, sprzęt rehabilitacyjny, dostępu do wszechstronnej rehabilitacji mającej na celu adaptację społeczną.
Jak więc z tego wynika osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych w ośrodkach na terenie całego kraju.
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR), które działają na terenie całego kraju w imieniu PFRON praktycznie w pierwszym kwartale zapraszają beneficjentów do składania wniosków na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Nie inaczej rzecz ma się w powiecie cieszyńskim.
Od dnia 14.03. do 28.03. cieszyński PCPR przyjmować będzie kompletnie wypełnione wnioski na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych na rok 2018.
Z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym mogą skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie:
- o zakwalifikowaniu do jednego z dwóch stopni niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany),
- o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16 roku życia,
- o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów (orzeczenia ZUS) lub
- o zaliczeniu do jednej z dwóch grup inwalidzkich (pierwsza, druga).
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przed dniem 1 stycznia 1998r.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest:
- posiadanie aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność,
- skierowanie na turnus rehabilitacyjny przez lekarza pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna (np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej),
- złożenie kompletu wymaganych dokumentów,
- nie uzyskanie w danym roku dofinansowania na ten cel (dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie przysługuje raz w roku),
- udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę,
- wybranie organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusu,
- uczestniczenie w zajęciach przewidzianych w programie turnusu,
- nie pełnienie funkcji członka kadry na turnusie oraz nie pełnienie roli opiekuna innego uczestnika tego turnusu,
- złożenie oświadczenia o wysokości dochodów wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
- w przypadku turnusu, którego program przewiduje zbiegi fizjoterapeutyczne, przedstawienie podczas pierwszego badania na turnusie zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.
Dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego nie otrzymają osoby, które posiadają lekki stopień niepełnosprawności, trzecią grupę inwalidzką, są mieszkańcami domów pomocy społecznej a w przypadku niewystarczającej wysokości środków również te osoby, które otrzymały dofinansowanie do udziału w turnusie w roku poprzednim czyli 2017.
Bliższych informacji można uzyskać w siedzibie PCPR w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 lub na stronie internetowej.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.