Włośnie w mięsie. Nowe badania [aktualizacja]
Włosień jest pasożytem, który do ciała człowieka przedostaje się poprzez zjedzenie zarażonego, nieodpowiednio długo termicznie opracowanego mięsa świni czy dzika. Larwy włosienia znajdujące się w mięsie trafiają do żołądka, skąd przedostają się do jelita cienkiego. Tam następuje kopulacja i rozprzestrzenienie się nowych larw po całym ciele nosiciela, powodując u niego chorobę zwaną włośnicą, która może być nawet śmiertelna.
Od 31 sierpnia w związku z rozporządzeniem komisji UE badań mięsa pod kątem włośnia nie może dokonywać lekarz weterynarii pod mikroskopem, ale wyspecjalizowana jednostka metodą wytrawiania próbki zbiorczej z zastosowaniem metody magnetycznego mieszania.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie, Bogusław Kubica przypomina, że:
- co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju trzody w gospodarstwie właściciel zwierzęcia w godzinach 7.30 – 15.30 informuje Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie o zamiarze przeprowadzenia uboju - tel. 0 33 85 206 26.
- obowiązkowe badania próbek mięsa przeprowadzane będą w Terenowym Punkcie Wytrawiania Powiatowego Oddziału ds. badania w kierunku włośni w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Cieszynie ul. Bielska 3a. Próbki do badań w kierunku włośni ze względów możliwości technicznych i organizacyjnych przyjmowane będą w Cieszynie w każdym tygodniu w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.30-10.00;
- próbki do badania na włośnie dostarczają do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Cieszynie:
- właściciele zwierząt - maksymalnie do 24 godzin od uboju - U świń pobiera się kilka próbek każda wielkości orzecha laskowego, z obu filarów mięśni przepony o łącznej wadze min. 50g.
- myśliwi - maksymalnie do 48 godzin od odstrzału. U dzików pobiera się 6 próbek mięsa. Należy pobrać mięśnie z obu filarów przepony, próbki z mięśni żuchwowych, mięśni przedramienia, mięśni międzyżebrowych i mięśni języka o wadze łącznej min. 50g. Jeżeli nie można pobrać próbek z tych mięśni, należy pobrać je z mięśni dostępnych, minimum w 4 miejscach.
- Po badaniu na włośnie w przypadku wykluczenia zarażenia włośniami urzędowy lekarz weterynarii wydaje odpowiednie zaświadczenie i dopiero po otrzymaniu takiego zaświadczenia mięso to może zostać spożyte lub przetworzone – zaznacza Bogusław Kubica.
Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że przy produkcji mięsa na własny użytek obowiązują odpowiednie wytyczne, a ich niespełnienie może skutkować karą pieniężną od 100 do 2000 zł.
Uwaga! Aktualizacja 14.09.2015!
Jak poinformował nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie Bogusław Kubica pismo ws. zmiany przepisów jest już nieważne, gdyż pojawiły się kolejne zmiany w przepisach - rozporządzenie Ministra z dnia 31 lipca br. unieważniło poprzednie rozporządzenie.
- W związku z opublikowaniem w dniu 31.08.2015 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i wejściem w życie w tym samym dniu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 sierpnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2015 r., poz. 1271), które dopuszcza do badania mięsa wieprzowego i dzików na obecność włośni (Trichinella) metodę badania trychinoskopowego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie prosi o nierozpropagowywanie swojego pisma z dnia 27.08.2015 r. znak: PIWet.O71.6.20l5, gdyż w związku z powyższym stało się ono bezprzedmiotowe.
Rozporządzenie Ministra (strona 1) (strona2) (strona3)
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.