Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła - jaki budżet?

Nieco ponad 38 milionów po stronie dochodów. Wydatki to też nieco ponad 40 milionów. Tak wygląda budżet Wisły. Jakie inwestycje przewidziano w tym roku? Zapytaliśmy o to burmistrza miasta.

Planowany deficyt gminy Wisła to w tym roku 2 miliony złotych. Na wydatki majątkowe w budżecie miasta przeznaczono kwotę blisko 2,4 miliona złotych. Co w Wiśle będzie realizowane?

Za 40 tysięcy złotych opracowana ma zostać dokumentacja projektowa mostu na potoku Kopydło w rejonie szkoły podstawowej. Chcemy to zrealizować łącznie z uzyskanie koniecznych zgód na tę inwestycję. - mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Jak przyznaje jednak, w budżecie na bieżące remonty dróg zapisano jedynie 300 tys. złotych. Na potrzeby gminy, która ma około 150 kilometrów dróg, po których poruszają się mieszkańcy – to niewiele – mówi burmistrz. Z ważniejszych zadań to m.in. dokończenie ubiegłorocznej inwestycji na ulicy Klonowej w Głębcach.

120 tys. zł pochłonie termomodernizacja budynku komunalnego przy ul. 1 Maja. Chcemy obniżyć koszty eksploatacji, ogrzewania. Chodzi też o estetykę budynków gminnych. Jednak kolejne zadania tego typu będziemy chcieli realizować za pomocą środków zewnętrznych - dodaje burmistrz.

Praktycznie w każdej gminie największym wydatkiem są inwestycje związane z budową kanalizacji i wodociągów. W Wiśle w 2015 roku na ten cel zamierza się wydać około 400 tys. zł. Przede wszystkim chodzi o przyłącza, gdzie do tej pory była realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Chodzi o ul. Partecznik, to nie jest duży zakres, jednak istotny dla czystości naszych wód, potoku który wpływa do Wisły. - dodaje burmistrz. 300 tys. dodatkowo w ramach zakupów inwestycyjnych przeznaczone zostanie na modernizację oczyszczalni ścieków w Wiśle Jaworniku.

Mówiąc o ekologii warto zatrzymać się w punkcie niska emisja. To jedno z kluczowych zadań dla takiej miejscowości jak Wisła – argumentuje burmistrz. Na ten rok w budżecie przeznaczono na opracowanie dokumentacji ponad 50 tys. złotych. Jak dodaje włodarz miasta, powrócił również temat budowy przez prywatnego inwestora w Wiśle elektrociepłowni. Jednak musimy przekonać mieszkańców, że ich wcześniejsze obawy były bezpodstawne. Miałaby być to spalarnia biomasy a zwłaszcza odpadów drzewnych, których tutaj nie brakuje. - wyjaśnia Tomasz Bujok.

Miasto chce również upiększyć swoje centrum. 40 tysięcy w budżecie przeznaczono na dokumentację przebudowy fontanny na Placu Hoffa oraz na dokumentację budowy tężni solankowej w Parku Kopczyńskiego. Zobaczymy z jakimi środkami ta inwestycja będzie się wiązała. Myślę, że będzie to jeden z elementów parku, który jeszcze bardziej go uatrakcyjni, przyciągnie nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. W innych miejscowościach spędzanie czasu przy zdrowej solance jest ostatnio modne. Chcemy to zaproponować także i u nas - mówi burmistrz Bujok.

Blisko 150 tysięcy złotych przeznaczono w budżecie na rozwój infrastruktury około turystycznej. Chodzi o kontynuację inwestycji z ubiegłego roku. Powstała już częściowo trasa turystyczna z Cieńkowa na Baranią Górę. Teraz zostanie ona dokończona, powstaną punkty odpoczynkowe, w planach jest również impreza promująca tę trasę.

W planach wiślańskiego samorządu jest również budowa boiska. Jeżeli uda się nam uzyskać dofinansowanie, wówczas powstanie boisko w Malince. Jeśli go nie będzie, własnych środków starczy nam tylko na budowę infrastruktury w Czarnym. - mówi burmistrz.

87 tysięcy zarezerwowano na modernizację dachu kaplicy cmentarnej, 50 tys. pójdzie na modernizację placu i budynku przy OSP w Malince.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: