Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielkopostne tradycje regionalne

W środę (17.02) rozpoczął się okres Wielkiego Postu. W tym czasie zgodnie z tradycją obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw. Należy również powstrzymywać się od przesadnych przyjemności. Jakie tradycje ludowe na Śląsku Cieszyńskim wiążą się z okresem Wielkiego Postu?

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i kończy w Wielkanoc. To okres przygotowania do radosnych świąt. Post zasadniczo ma trwać 40 dni – na pamiątkę postu Jezusa na pustyni. Faktycznie jednak trwa 47 dni - Licząc dni od Środy Popielcowej do Wielkanocy, wychodzi nam 47 dni. Wynika to z tego, że w tym okresie jest 6 niedziel, a niedziele, jako że są pamiątkami Zmartwychwstania i są dniami radości i w tych dniach post nie obowiązuje, dlatego zaczyna się go 6 dni wcześniej – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Wyłączenie niedzieli z okresu postnego, wcale nie oznacza, że w tym dniu obowiązuje dyspensa. Również nie powinno się organizować hucznych zabaw, jednak świętowanie w gronie rodziny, przy sytym posiłku tradycja ludowa już dopuszczała. Każda z niedziel Wielkiego postu ma swoją nazwę. Większość z nich nie jest używana, wyjątkiem jest ostatnia niedziela, czyli Niedziela Palmowa - Wszystkie niedziele od dawna posiadają swoje nazwy. Pierwsza zwie się Wstępną lub Chudą, druga Suchą, trzecia Głuchą, czwarta Śródpostną, a też Radosną lub Tłustą, piąta Czarną lub Morzanną, a szósta Palmową lub Kwietną. W tym okresie obowiązuje zakaz urządzania wesel i zabaw tanecznych – tłumaczy Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-20 20:34:13
Antykler Forte: zgodnie z wielkopostna tradycją biskupi uderzyli się dziś w cudze piersi
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: