Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wielka historia w Ustroniu

Kazimierz Świtoń, Marian Krzaklewski, Alojzy Pietrzyk i Danuta Skorenko – to tylko niektórzy z działaczy opozycyjnych, którzy w lutym 1989 roku w Ustroniu spotkali się na konspiracyjnych obradach. 24 lutego w parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 30 rocznicę Zgromadzenia Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Wówczas zapadły kluczowe decyzje dla tej organizacji.

 Uroczystość organizuje Stowarzyszenie „Pamięć Jastrzębska”. Obrady rozpoczęły się 24 lutego i trwały do 26 lutego 1989 roku. - Uprawnionych było 234 delegatów. Wybrano Śląsko-Dąbrowską Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ „Solidarność”, która zdecydowała o wyjściu „Solidarności” z podziemia i powrocie do jawnej działalności. W przekonaniu, że był to ważny krok ku odzyskaniu niepodległości naszej Ojczyzny, dla pamięci obecnego i przyszłych pokoleń – czcimy 30 – lecie tego wydarzenia – przekonują członkowie stowarzyszenia.

- Kiedy wysiadaliśmy ponad stuosobową grupą z pociągu, dwie miejscowe kumoszki skomentowały to słowami: „to ci na ten zlot”. Nasze konspiracyjne spotkanie było więc przysłowiową tajemnicą poliszynela. Ale dziś mogliśmy sobie darować niektóre konspiracyjne rygory .To chyba najistotniejsza cecha, odróżniająca to Zgromadzenie od tego sprzed roku. Funkcjonariuszy SB zauważono niewielu: kilka razy przejechał nazbyt cywilny samochód; podczas obrad na pobliskim wzniesieniu przechadzali się dwaj śmiertelnie poważni panowie, przez lornetkę zaglądając nam w okna; wreszcie w pobliskiej restauracji, dokąd udała się część delegatów na kawę (jedyna rzecz, której organizatorzy nie zapewnili),kelner przyniósł napisane ostrzeżenie na serwetce, bo przy sąsiednim stoliku smętnie siedzieli nać golonką trzej wypasieni ubecy – pisał Ryszard Zając, uczestnik tamtych wydarzeń.

W najbliższą niedzielę uroczystości rocznicowe w Ustroniu – Polanie rozpoczną się o godzinie 11.00. Po odsłonięciu tablicy odprawiona zostanie msza święta. Patronat historyczny objął Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: