Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Widoki na przyszłość - wernisaż wystawy, skłaniającej do refleksji

W poniedziałek (10.06.2019) w Galerii 12 (mieszczącej się w budynku cieszyńskiego Domu Narodowego) odbył się wernisaż wystawy „Widoki na przyszłość”, przygotowanej w ramach prac studentów cieszyńskiej uczelni. Prace kilkunastu młodych artystów będzie można podziwiać jeszcze do 19 czerwca 2019 roku.

Wśród współtwórców wystawy znaleźli się: Maria Bugdol, Wiktoria Domin, Hanna Kruczak, Jarosław Kuś, Angelika Lorek, Mariia Łysenko, Martyna Malitowska, Joanna Pierchała, Krzysztof Pilecki, Gabriela Podosek, Nikita Sergushkin, Barbara Smolana, Patrycja Spyra, Angelika Zajdlic, Kateryna Ziulkovska – młodzi artyści, którzy w Galerii 12 znaleźli idealne miejsce do wyrażania sztuki. Kuratorem wystawy jest dr hab. Joanna Wowrzeczka.

- Wystawa jest dla nas niezwykle Warzna. Nie jest to nasza pierwsza wystawa, jest już drugą w ramach przedmiotu, który nazywa się projekty kreatywne. Poruszamy się w określonym medium, ale jest dla nas niezwykle ważne, dlaczego w nim coś konstruujemy (…) zaprezentowane na wystawie instalacje nie są typowe, ale były wykonane z myślą o tym konkretnym miejscu, które przypomina trochę bunkier, wprowadza też atmosferę może nie tyle apokaliptyczną, ale kojarzy nam się ze schronem, z szukaniem miejsca bezpiecznego – wyjaśniała w trakcie wernisażu wystawy Joanna Wowrzeczka.

„Widoki na przyszłość’ to wystawa przygotowana przez studentów I roku studiów uzupełniających magisterskich Edukacji Artystycznej Instytutu Sztuki Uniwersytety Śląskiego. Prace w jakiś sposób nawiązują do przejęcia artystów stanem środowiska naturalnego. Studenci uznali, że najwyższa pora zacząć tworzyć strategie przetrwania, czy też ratunku. Do wyrażenia tego poprzez sztukę idealnie nadały się wnętrza Galerii 12, która faktycznie w jakiś sposób przywodzi na myśl schron.

Studenci postawili na ćwiczenie wyobraźni wspólnie z innymi. Jak wskazywała Joanna Wowrzeczka, być może właśnie przekaz artystyczny sprawi, że ludzie zastanowią się nad tym, w jaki sposób oni dbają o środowisko. Być może prace w jakiś sposób skłonią widzów do refleksji i uruchomią potrzebę wzięcia odpowiedzialności za to, co teraz się dzieje.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-11 17:56:06
tom lem: ... co za bełkot ''...projekty kreatywne", jakby projektowanie nie było kreacją (przemyśleniami wizją) autora. jest jeden wyjątek, projekt jest kradziony, ale to domena twórców z sercem po lewej stronie i rozumem wykorzystanym w połowie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: