Konflikt interesów pomiędzy Galerią Stela a miastem
Jak informowaliśmy już na początku lipca br., przedstawiciele Urzędu Miasta Cieszyna zwrócili się do inwestora Galerii Stela, by dołożył się do budowy łącznika od przyszłego ronda Bobrecka-Hajduka do przyszłego ronda przy ul. Bielskiej. Władze poinformowały wówczas, iż konieczne zmiany w układzie drogowym umożliwiają powstanie Galerii, ale ważny jest istotny udział inwestora w finansowaniu wspomnianego łącznika. Miasto oszacowało, iż na łącznik i budowę ronda trzeba około 11,7 mln zł. Strony miały wypracować porozumienie w tej sprawie podczas spotkania w sierpniu. Zanim jednak do niego doszło, inwestor wystosował do mediów oświadczenie, w którym szczegółowo opisuje zaistniałą sytuację oraz informuje o zaskarżeniu decyzji Burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W ostatnich miesiącach przygotowaliśmy dokumentację projektową w celu otrzymania pozwolenia na budowę i przystąpienia do finalnego oraz najważniejszego etapu naszej inwestycji - rozpoczęcia prac budowlanych, które planujemy zakończyć w III kwartale 2016 r. Otrzymaliśmy jednak decyzję o braku zgody na zjazdy z ul. Bobreckiej i ul. Hajduka, pomimo, że zostały one zaproponowane dokładnie w takim kształcie, w jakim określa je prawo miejscowe i które zostały przez władze miasta Cieszyn zaakceptowane już w 2013 roku. W naszej ocenie Burmistrz decyzją o odmowie lokalizacji zjazdów publicznych naruszył przepisy prawa oraz ustalenia prawa miejscowego, w związku z czym zaskarżyliśmy decyzję Burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. (...)
Niezrozumiały dla nas powód zmiany pozytywnego dotychczas podejścia do budowy Galerii został wyartykułowany podczas ostatniego naszego spotkania z władzami miasta Cieszyn, na którym Burmistrz postawił ultimatum - galeria w zamian za dofinansowanie ulicy Hajduka i ronda przy ul. Bielskiej na minimalną kwotę 4 mln złotych. Od tego zaangażowania obecne władze uzależniają dalsze losy inwestycji, mimo iż prawo miejscowe na terenie dawnego dworca przewiduje funkcjonowanie Galerii – czytamy w oświadczeniu.
Pod koniec oświadczenia inwestor przyznaje, iż nie jest w stanie zrozumieć posunięć władz zarówno w stosunku do siebie jak i mieszkańców. Ostatnie spotkanie miasta z inwestorem, które odbyło się w minioną środę (19.08) nie przyniosło żadnego rozwiązania. Tak sprawę komentuje Aleksander Cierniak Doradca Burmistrza Miasta. 19 sierpnia 2015 r. na wniosek gości odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Cieszyna pod przewodnictwem burmistrza Ryszarda Macury z przedstawicielami firmy INBAP, planującymi wybudować w naszym mieście galerię handlową. W trakcie spotkania władze miasta zaprezentowały inwestorowi - ponownie przeanalizowane – konieczne uwarunkowania prawne, techniczne i finansowe gwarantujące wybudowanie funkcjonalnego dworca autobusowego wraz z efektywnym fragmentem układu komunikacyjnego miasta, który równocześnie umożliwia realizację “Galerii Stela” na byłym terenie dworca PKS-u. Decyzja o możliwości poniesienia części nakładów finansowych koniecznych do wybudowania przedłużenia ul. Hajduka do ul. Bielskiej należy do inwestora. Liczymy, że inwestor weźmie pod uwagę, że uniknięcie chaosu komunikacyjnego w centrum, to nie tylko interes miasta i jego mieszkańców, ale i każdego podmiotu gospodarczego funkcjonującego na jego obszarze.
Poprosiliśmy również o komentarz odnośnie ostatniego spotkania przedstawicieli firmy INBAP. Ostatnie spotkanie z Burmistrzem Cieszyna niestety nie przyniosło pozytywnego zwrotu w istniejącym problemie dotyczącym naszej inwestycji. Władze miasta nie odniosły się pozytywnie do naszej prośby realizacji planowanego ronda w rejonie ulicy Hajduka i Bobreckiej w sposób zgodny z planem miejscowym, niepowodujący kolejnego odcięcia części naszej nieruchomości przeznaczonej pod realizację galerii. Pragnę przypomnieć, że inna część naszej działki, od strony ul. Bobreckiej została już zabrana wcześniej pod drogę - kiedy władze uchwaliły plan z pierwszą koncepcją budowy ronda. W międzyczasie wypracowano kolejny projekt, który zmienia lokalizację ronda i ponownie przynosi szkodę naszemu projektowi. Liczyliśmy, że Miasto przedstawi rozwiązanie alternatywne, które byłoby jakimś kompromisem dla obu stron. Niestety tak się nie stało. Ponadto dalej uzależnia się nasz wkład w realizację drogi przy ul. Bielskiej w wysokości minimum 4 milionów złotych od dalszych losów realizacji Galerii. Z naszej pozycji oba problemy przynoszą bardzo dotkliwe straty i jest to sytuacja nie do zaakceptowania. Zgodnie, z wcześniejszymi ustaleniami deklarujemy chęć budowy fragmentu ulicy Hajduka do planowanego zjazdu do Galerii – informuje Katarzyna Czajkowska, Fundusz Inwestycyjny INBAP z Warszawy.
Pisaliśmy: bedzie-lacznik,-bedzie-galeria.html
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.