Cieszyn: inwestor Galerii Stela musi się dołożyć do budowy łącznika w rejonie byłego dworca PKS
Jak informuje Renata Karpińska, Kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki UM Cieszyn do spotkania z przedstawicielami inwestora doszło w czwartek 9 lipca 2015 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego. Spotkanie poświęcone było koniecznym do spełnienia przez inwestora, miasto i starostwo zmianom w układzie drogowym Cieszyna umożliwiającym powstanie Galerii Stela.
O co chodzi konkretnie? O budowę drogi i ronda: - Warunkiem koniecznym dla sprawnej realizacji przewozów pasażerskich przez autobusy komunikacji ponadlokalnej i miejskiej jest, obok wybudowania dworca, wykonanie wspomnianego łącznika w postaci przedłużenia ul. Hajduka do ul. Bielskiej wraz z wykonaniem ronda na ul. Bielskiej – czytamy w komunikacie.
Zdaniem władz w tym miejscu nie ma obecnie możliwości sprawnego funkcjonowania i ruchu drogowego i Galerii: - W omawianym miejscu, w ocenie przedstawicieli miasta, bezwzględnie nie ma dzisiaj warunków do włączenia galerii do układu drogowego. Z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu nie są możliwe dostawy towarów do galerii od strony ul. Bobreckiej. Dodatkowy ruch samochodowy w tym rejonie bez przedłużenia ulicy Hajduka w okolicach wiaduktu i siedziby firmy Sonea grozi blokadą skrzyżowania Korfantego-Bielska i wyjazdów z dworca autobusowego – zauważają władze miasta w informacji prasowej.
Innymi słowy, trzeba wybudować łącznik, który odciąży ruch na Korfantego i Bielskiej. Bez tego Galeria nie będzie miała zapewnionej łączności drogowej niezbędnej dla dostaw, a ruch drogowy w okolicach dworca nie będzie możliwy.
Problem jest taki, że Galeria Stela wg planu inwestora miała powstać do końca 2016 roku, miasto zaś samo w tym terminie omawianych inwestycji drogowych nie jest w stanie przeprowadzić ze względów finansowych. Dlatego Fundusz INBAP musiałby się dołożyć: - Jeśli plany inwestora dotyczące budowy galerii mają się ziścić, to konieczny w ocenie burmistrza jest jego istotny udział w finansowaniu budowy w nadchodzącym roku łącznika od przyszłego ronda Bobrecka-Hajduka do przyszłego ronda przy ul. Bielskiej - czytamy w komunikacie.
A koszty są znaczne, miasto szacuje, że na łącznik i budowę ronda trzeba 11,7 mln zł. Strony mają spotkać się ponownie w sierpniu, jeśli uda się wypracować porozumienie, projektowana inwestycja zostanie przedłożona Radzie Miejskiej Cieszyna w ramach projektu budżetu na 2016 rok.
vdka/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.