Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyński System Informacji Finansowo-Podatkowej

Miasto Cieszyn od wielu lat prowadzi ciągły proces informatyzacji urzędu zmierzający do ścisłej integracji systemów informatycznych oraz poszerzenia pakietu usług publicznych dedykowanych mieszkańcom miasta, regionu oraz licznej grupie przedsiębiorców.

Nadrzędnym celem tych działań jest usprawnienie funkcjonowania administracji Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych Miasta Cieszyn, jak również uproszczenie procedur administracyjnych, w tym ułatwienie dostępu do informacji publicznej w obszarze prowadzonych spraw w urzędzie, zwłaszcza tych, które są wynikiem działań na wniosek interesanta - w szczególności mieszkańca miasta.

Pierwsze pozytywne rezultaty i korzyści w zakresie dostępu do informacji publicznej Miasto Cieszyn uzyskało w wyniku zrealizowanego projektu pn.: „System Informacji Przestrzennej Miasta Cieszyna" w latach 2009-2011. Kolejne rezultaty uwidaczniają się obecnie dzięki wdrażanym rozwiązaniom projektu „Cieszyński System Informacji Finansowo-Podatkowej" (CSIFP), który nie ogranicza się tylko i wyłącznie do problematyki finansów i budżetu miasta.

„Cieszyński System Informacji Finansowo-Podatkowej" obejmuje swoim zakresem wdrożenie modułów finansowo-księgowych, budżetowych oraz modułów do obsługi podatków i opłat lokalnych, połączonych z elektronicznym obiegiem dokumentów systemu SEKAP oraz z Systemem Informacji Przestrzennej (SIP), ale również z budowanym w ramach tego projektu tzw. „repozytorium dokumentów elektronicznych”. Jednak nie to stanowi głównie o wartości tego projektu.

Wymierne korzyści społeczne, a zarazem korzyści po stronie usprawnień w zakresie funkcjonowania urzędu, przyniesie wdrożenie platformy usług publicznych eUrzędu, rozszerzającej zakres ilościowy e-usług wdrażanych wcześniej w ramach platformy SEKAP, podnosząc tym samym ogólną jakość i dojrzałość wszystkich e-usług urzędu.

Platforma eUrząd zapewniać będzie możliwość dostępu do informacji publicznej nt. finansów miasta (budżet, wydatki, dochody) oraz do precyzyjnej informacji nt. zobowiązań podatnika / płatnika gminy tj. osoby fizycznej lub osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą objętych systemem ewidencji w rejestrach publicznych miasta. Dane dotyczące ww. zobowiązań oczywiście będą objęte niezbędną w tym zakresie ochroną danych, która gwarantuje, że dostęp do nich możliwy będzie tylko i wyłącznie po poprawnej autoryzacji w systemie eUrząd przez danego interesanta (mieszkańca lub przedsiębiorcę).

Aby być uprawnionym do takiego dostępu, interesant (podatnik, płatnik) musi podać swój kod dostępu tzw. login i hasło, które otrzyma po wcześniejszym uwierzytelnieniu w urzędzie, czyli po złożeniu wniosku o dostęp do systemu eUrząd podpisanym profilem zaufanym ePUAP przesłanym drogą elektroniczną lub po złożeniu osobiście w Urzędzie Miejskim wniosku papierowego z własnoręcznym podpisem.
Takie rozwiązanie zapewni, iż dostęp do „naszych danych” będzie miała tylko i wyłącznie osoba do tego upoważniona tj. znająca hasło i login, które tak, jak w każdym tego rodzaju systemie informatycznym (np. bankowym), musi być odpowiednio chronione przez jego użytkownika, aby tego rodzaju ważne informacje nie dostały się w ręce nieuprawnionych osób trzecich.

Pakiet elektronicznych usług publicznych eUrząd dostępny po autoryzacji obejmuje dane nt. podatku: od środków transportowych, leśnego, rolnego oraz od nieruchomości, jak również dane o podatku akcyzowym oraz zobowiązań płatnika z tytułu opłaty za odpady komunalne, czy też opłaty za posiadanie psa. Poza tym dla określonej grupy podatków i opłat lokalnych np. podatku od nieruchomości, podatku leśnego, podatku rolnego system umożliwia złożenie elektronicznej deklaracji, wspomagając podatnika najpierw w jej przygotowaniu, a następnie wysłaniu drogą elektroniczną na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) urzędu w systemie SEKAP lub ePUAP.

Jednak eUrząd to nie tylko dostęp do informacji ale również możliwość dokonania skutecznej technicznie oraz prawnie operacji płatności, czyli dokonania zapłaty za aktualne „nasze" zobowiązania finansowane, które gwarantuje system płatności oparty o rozwiązanie PayByNet Krajowej Izby Rozrachunkowej (KIR), czyli takie same jak rozwiązania wdrażane przez administrację rządową - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach platformy ePUAP, aktualnie już platformy ePUAP2.

Dodatkowe korzyści z realizacji projektu, dostarczy pakiet nowych funkcji po stronie Systemu Informacji Przestrzennej, umożliwiający dostęp do informacji oraz warstw mapowych, które będą łączyć dane z rejestru ewidencji gruntów i budynków z danymi z rejestrów ewidencji podatków i opłat oraz budżetu i finansów miasta. Będą to warstwy nieruchomości:


• objętych podatkiem od nieruchomości osób fizycznych;
• objętych podatkiem od nieruchomości rolnych osób fizycznych;
• objętych podatkiem od nieruchomości leśnych osób fizycznych;
• objętych podatkiem od nieruchomości osób prawnych;
• objętych opłatą za wywóz odpadów;
• w dzierżawie;
• w wieczystym użytkowaniu;
• stanowiące mienie Gminy.


Podsumowując, wdrożenie w Urzędzie Miejskim w Cieszynie projektu pn.: „Cieszyński System Informacji Finansowo-Podatkowej", pozwoli w sposób bardziej przyjazny jak również efektywny dostarczyć do interesanta (mieszkańca lub przedsiębiorcy) informacje drogą elektroniczną, umożliwiając przy tym pełne załatwienie sprawy związanej z płatnością np. z tytułu podatków lokalnych również drogą elektroniczną.

Projekt Cieszyński System Informacji Finansowo-Podatkowej jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Priorytet II. Społeczeństwo informacyjne. Działanie 2.2 Rozwój elektronicznych usług publicznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i obejmuje zrealizowane przez Miasto Cieszyn określone działania w okresie od początku 2013 roku do 31.08.2015 roku. Całkowity koszt projektu wynosi 1 524 615,25 PLN, przy czym wielkość dofinansowania to 85%, czyli 1 295 922.96 PLN.

 


 

Artykuł sponsorowany

źródło: UM Cieszyn
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: