Praca Olbrychta zmienia Europę
Śniadania robocze, robocze obiady i kolacje, życie w podróży miedzy domem, Strasburgiem i Brukselą. Złośliwi mówią, że to zsyłka polityczna. Jednak poseł z Cieszyna zaprzecza. – Jeśli ktoś chce coś zrobić w Europarlamencie ma na to chęci i energie do pracy to może wiele osiągnąć – mówi Jan Olbrycht.
Politycy w Europarlamencie muszą znać perfekcyjnie przynajmniej trzy języki. Tu wielokulturowość miesza się z codziennymi staraniami o swój kraj. O to czym frasują się mieszkańcy swojego regionu. W Biurze Poselskim Posła Jana Olbrychta nie brakuje cieszyńskich akcentów. Mała lalka ubrana w cieszyński strój i ogromny poster przedstawiający cieszyński Rynek przy wejściu do brukselskiego biura, to regionalne akcenty, które przypominają mu o małej ojczyźnie. Polityk plasuje sie w czołówce politycznej Europarlamentu, o czym świadczą liczne nominacje do nagród i funkcje polityczne jakie sprawuje.
Rok 2013 to pewnie najważniejszy rok pracy parlamentarnej Jana Olbrychta w bieżącej kadencji. Zatwierdzony został kolejny wieloletni budżet Unii Europejskiej, z którego do Polski wpłynie rekordowa ilość środków finansowych. Zakończono także prace nad regułami dla polityki spójności na lata 2014-2020. Oba tematy były przez wiele miesięcy centralnym elementem pracy posła Jana Olbrychta. – Prawie 106 miliardów euro wpłynie do naszego budżetu w kolejnych siedmiu latach, a jeśli uwzględni się współczynnik inflacji uaktualniający coroczne kwoty, środków tych w sumie będzie jeszcze więcej – mówi europarlamentarzysta z Cieszyna. Parlament Europejski w tym Jan Olbrycht, forsował podczas negocjacji nad następnym wieloletnim budżetem unii ulepszenie całego systemu unijnego budżetu. Dzięki temu niewydanie pieniądze z danego roku nie będą wracać do budżetów narodowych płatników netto, lecz będą mogły zostać wykorzystane na inne cele.
W połowie kolejnej siedmiolatki zaplanowany jest także przegląd budżetu, by dostosować go do sytuacji w Europie. – Ponad 1/3 unijnego budżetu to pieniądze przekazane na politykę spójności, której Polska jest największym beneficjentem. Nowe pieniądze na następne siedem lat, to także nowe reguły gry. Wraz z wieloletnimi ramami finansowymi decydującymi o pieniądzach, negocjowany był także zbiór przepisów dla poszczególnych polityk unijnych definiujący to, jak te pieniądze można będzie wydać – dodaje Jan Olbrycht.
Jako sprawozdawca Parlamentu, Jan Olbrycht grał przez dwa lata pierwsze skrzypce w negocjacjach nad Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego, największym z funduszy unijnych, którego budżet na następne lata dla Europy wyniesie ponad 180 miliardów euro. – Nowy EFRR będzie nowoczesnym elastycznym instrumentem, będącym dobrą odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby europejskich regionów. To dzięki staraniom z EFRR finansować będzie można infrastrukturę kulturalną i turystyczną oraz sport pod hasłem „rekreacja”. Można będzie modernizować transport kolejowy, dotować przesył, dystrybucję i magazynowanie energii w tym również gazu. Wspierane będą nie tylko małe i średnie, ale także duże przedsiębiorstwa. Pieniądze mogą być przeznaczone także na efektywność energetyczną we wszystkich typach budynków i rewitalizację miast – opisuje Jan Olbrycht.
Miasta to kolejny ważny element układanki EFRR, który w znacznym stopniu został ukształtowany przez Olbrychta. 5 % środków z tego funduszu ma być przeznaczone na wsparcie quasi projektów pilotażowych na obszarach miejskich, które mają na celu testowanie zintegrowanego podejścia do rozwoju i rozwiązywania problemów na tych obszarach.
Jan Olbrycht od 2004 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej Frakcja Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim). Skarbnik i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, odpowiedzialny za dialog międzykulturowy i międzyreligijny. W latach 2004-2009 wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego, sprawozdawca Parlamentu w sprawie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. W obecnej kadencji członek Komisji Rozwoju Regionalnego, Komisji ds. Budżetu, Komisji ds. Kontroli Budżetowej, oraz wiceprzewodniczący specjalnej Komisji ds. Wyzwań Politycznych. Sprawozdawca Parlamentu w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Współzałożyciel i przewodniczący intergrupy parlamentarnej URBAN. Członek Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Bośnią, Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą i Kosowem oraz członek Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
Zaangażowany w działania Parlamentu Europejskiego w ramach europejskiego dialogu z kościołami. Członek Zarządu Fundacji Roberta Schumana dla rozwoju współpracy pomiędzy chrześcijańskimi demokratami w Europie oraz Przewodniczący grupy roboczej „Wartości i wolności” Sieci Idei Europejskich, która jest think tankiem Europejskiej Partii Ludowej.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.