Prezydent: Tu jest najlepiej! Grand Prix MSF trafiło do Istebnej!
Gromkimi oklaskami przywitały Prezydenta RP tłumy zgromadzone w wiślańskim amfiteatrze. Po raz kolejny Bronisław Komorowski gości w Wiśle.
Prezydent przybył do wiślańskiego amfiteatru tuż po godz. 21.00. – Witomy Pana Prezydenta muzyką i tańcowaniem – powitała Bronisława Komorowskiego Małgorzata Kiereś, a wraz z nią gromkimi oklasakami na stojąco zgromadzona publiczność w wiślańskim amfiteatrze.
Tym razem Bronisław Komorowski odwiedził Wisłę bez Pierwszej Damy. W amfiteatrze zajął miejsce obok burmistrza Wisły Jana Poloczka i jego małżonki. Wraz ze zgromadzonymi mieszkańcami Wisły i rzeszą turystów podziwiał występy zespołów w ramach finałowego koncertu 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
Z góralami odśpiewał też hymn Tygodnia Kultury Beskidzkiej i górali: „Szumi jawor”.
Prezydentowi przypadło też uhonorować zwycięzców Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych- koniakowską koronką. W tym roku najlepszymi z najlepszych okazali się członkowie zespołu Istebna. - To najpiękniejszy prezent na to 110- lecie, to uczucie, jakiego opisać nie można. Pierwszy raz popłakałem się ze szczęścia na scenie - mówił Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu "Istebna" Portalowi OX.PL, tuż po otrzymaniu nagrody.
Jak podkreślił Prezydent Bronisław Komorowski, tu w górach wszystko jest naj - Cieszę się z Istebną, cieszę się z Wisłą! To oczywiste i proste: w górach najpiękniej śpiewacie, najpiękniej tańczycie, góry macie najwyższe, śnieg najdłużej tu leży. I tydzień macie najdłuższy, bo dziś mija ósmy dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej - Jak dodał sam ma dopiero rok prezydentury za sobą, a zespół Istebna już 110 lat. Z tej też okazji członkowie zespołu otrzymali od prezydenta figurę ze szkła w kształcie drzewa.
Od górali Bronisław Komorowski dostał kosz pełen rodzimego rękodzieła. To prezent na pierwszą rocznicę jego prezydentury .
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywają się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 22 lat. Prezentują się tam zespoły pokazujące dziedzictwo różnych narodów. Ocenia je jury składające się z członków Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. W tym roku w konkursie wystartowało 17 zespołów, w tym trzy z Polski.
Posłuchaj ogłoszenia werdyktu jury oraz przemówienia prezydenta RP
Dorota Kochman & Jan Bacza
Zobacz też:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.