Będą nas spisywać
Od 8 kwietnia br. do 30 czerwca możemy się spodziewać w domu wizyty rachmistrzów spisowych. 1 kwietnia br. rusza bowiem narodowy spis ludności i mieszkań.
Zanim dojdzie do spisu rachmistrzowie wyruszą w dniach 1-17 marca na obchody. Nie będą oni wtedy jednak odwiedzali domów. Podczas obchodu przedspisowego rachmistrz spisowy zaznajomi się z przydzielonym mu obszarem oraz zweryfikuje przygotowane przez służby statystyki publicznej oraz urzędy gmin wykazy adresów budynków. W czasie obchodu przedspisowego rachmistrz będzie dysponował również mapą przydzielonego terenu z zaznaczonymi budynkami do weryfikacji. Sprawdzi aktualność i poprawność adresów oraz dopisze adresy budynków istniejących, których brak jest na wykazie i na mapie, ewentualnie usunie nieistniejące budynki.
Po co ten spis?
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego czytamy: Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.
Kogo obejmie spis?
Wszystkich, niezależnie, czy mają miejsce zamieszkania, czy nie. Jedynym wyjątkiem są szefowie personelu dyplomatycznego i urzędów państw obcych oraz ich rodziny.
O co będą pytać?
Dane podstawowe: personalia, miejsce zameldowania, zamieszkania, wiek, edukacja, aktywność ekonomiczna, dojazd do pracy, źródła utrzymania, niepełnosprawność, obywatelstwo, wyznanie itp.
Czy musimy odpowiadać?
Musimy. Jesteśmy obowiązani do udzielania "ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu" (Ustawa z dn. 4 macra 2010 roku o o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.). Informacji o osobach małoletnich musi udzielić osoba dorosła, za osobę nieobecną informacji udziela inna pełnoletnia osoba z nią zamieszkała.
Możemy odmówić odpowiedzi na pytania dotyczące:
1) pozostawania w związku nieformalnym;
2) wyznania — przynależności wyznaniowej;
3) liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych,
4) niepełnosprawności.
Kiedy będzie spis?
- Obchód przedspisowy w dniach 1-17 marca 2011 (w tym czasie rachmistrzowie nie będą odwiedzać mieszkań).
- W dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. rachmistrze spisowi przeprowadzać będą wywiady bezpośrednie przy wykorzystaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzenia spisu. Urządzenia te będą wykorzystywać również w trakcie obchodu przedspisowego.
Uwaga na oszustów
GUS ostrzega przed oszustami, którzy mogą wykorzystać spis, do przestępstwa. Jak rozpoznać prawdziwego rachmistrza?
- Należy pamiętać, że w trakcie realizacji prac związanych ze spisem rachmistrz spisowy zobowiązany jest nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo opatrzony on będzie pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który wydal identyfikator. W swojej pracy Rachmistrz posługuje się terminalem mobilnym, na którym uzupełnia wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna. W celu potwierdzenia tożsamości rachmistrza można skontaktować się z pracownikami właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego lub Gminnego Biura Spisowego znajdującego się przy każdym urzędzie gminy - informuje Rzecznik Prasowy Prezesa GUS, Władysław Wiesław Łagodziński.
Język: śląski,
narodowość: śląska?
Na spory opór mogą natknąć się rachmistrzowie z naszego województwa. W rubryce "narodowość" nie ma bowiem możliwości wpisania "śląska", a tak właśnie w 2002 roku w Spisie Powszechnym podało ponad 173 tysiące osób. W formularzu będzie jednak rubryka z możliwoscią odpowiedzi "inna" i - jeśli ktoś się z taką utożsamia - może podać "śląska".
W kwestii języka regionalnego jest podobnie - wybór mają jak na razie jedynie Kaszubi, których język został uznany prawnie jako regionalny w 2005 roku. O to samo walczy dialekt śląski. Podczas poprzedniego spisu około 60 tys. Ślązaków uznało dialekt śląski za samodzielny język. By uniknąc podobnych nieporozumień, na spisie mogą znaleźć się takie pytania (źródło: GUS, Notatka na posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP w dniu 27 października 2010r.) :
Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu? (język używany w codziennych kontaktach domowych z osobami najbliższymi - nie mylić ze znajomością języków obcych)
1) wyłącznie polskim
2) polskim i innym niż polski (podać jakim)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu ]
[możliwość wskazania dwóch języków niepolskich]
3) wyłącznie innym(i) niż polski (podać jakim/i)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu]
[możliwość wskazania dwóch języków niepolskich]
Jaki jest Pan(i) język ojczysty?
1) język polski
2) język inny niż polski (podać jaki)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu]
Słownik języków będzie zawierał ok. 360 pozycji.
A może jesteś Jediistą?
To, czy podczas spisu podamy nasze wyznanie, zależy od nas. Ktoś może zadeklarować wyznanie, które nie istnieje, jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii. Podczas spisu ludności w 2001 roku na Wyspach podawano "Jedi" (chodzi oczywiście o pojecie zaczerpnięte z cyklu "Gwiezdne Wojny") jako odpowiedź na pytanie o religię. W Anglii i Walii 390 127 osób, czyli 0,7 proc. respondentów przyznało się do tej religii, co dało jej status czwartej religii w kraju. W wielu krajach, m.in. w Czechach, dąży się do formalnej rejestracji "Jediizmu" jako religii.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.