Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Wałka 1942-2022, współczesność i pamięć"

Na ten rok przypada okrągła, 80. rocznica największej zbiorowej egzekucji o charakterze pokazowym na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej. Na tą okoliczność Galeria Wystaw Czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przygotowała wystawę "Wałka 1942-2022, współczesność i pamięć".

Wernisaż odbył się 20 marca, po uroczystościach wspomnieniowych pod pomnikiem pomordowanych.

Sama wystawa czynna będzie do 29 maja. Warto więc ją zwiedzić. Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza prezentuje obiekty związane ze współczesnością czasów okupacji na Śląsku Cieszyńskim. Omówienie egzekucji „Pod Wałką” nie byłoby możliwe bez przedstawienia kontekstu – ogólnej sytuacji na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej, niemieckich zbrodni na polskiej ludności w tym okresie, oraz działalności ruchu oporu. W tej części wystawy zobaczyć można m.in. wybór nazistowskich afiszy i obwieszczeń, plan Cieszyna z 1940 r. z wyeksponowanym miejscem stracenia, kilka egzemplarzy replik broni (zarówno tej używanej przez hitlerowców, jak i przez polski ruch oporu), przykłady konspiracyjnych wydawnictw redagowanych przez członków polskiego podziemia, zbiór dokumentów ukazujących jak mogły potoczyć się wojenne losy zwykłego cieszyńskiego nastolatka, oraz zdjęcia z egzekucji „Pod Wałką” i biogramy ofiar.

Druga część ekspozycji poświęcona jest pamięci o tragedii. Kluczowym eksponatem jest tu blaszana tablica umieszczona pod brzozowym krzyżem na miejscu kaźni przypuszczalnie w 1950 r., jeszcze zanim stanął tam pomnik. Na wystawie omówiono losy miejsca pamięci „Pod Wałką” od zakończenia II wojny światowej, aż po czasy obecne. Poruszono również kwestię dokumentowania zbrodni z 20 marca 1942 r., m.in. przez urodzonego w Brennej prawnika Ludwika Kohutka, autora jedynej do tej pory zwartej publikacji na temat „Wałki” pt. Gdy drzewa szubienic wyrosły, którego spuścizna znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Podczas wernisażu dyrektor Muzeum Irena French zauważyła ze smutkiem, że do niedawna, jeszcze kiedy wystawa była w przygotowaniu, wydawało się nam wszystkim, że oddawanie życia za ojczyznę w dwudziestym pierwszym wieku będzie historią i przenośnią. - A tu się okazuje, że to się staje – stwierdziła ze smutkiem.

Co nie zostało pokazane na wystawie i powiedziane podczas wernisażu wystawy, to jej kurator Wojciech Święs przybliży podczas najbliższego „Spotkania Szersznikowskiego”, jakie zaplanowano na środę 30 marca. O godz. 17:00 Wojciech Święs wygłosi wykład: "Wałka 1942 - fakty nieoczywiste".

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-28 16:07:06
marat: W tym konkretnym przypadku hitlerowscy oprawcy byli Niemcami. W innych regionach kraju bywało, iż władze niemieckie wysługiwały się innymi nacjami np. Ukraińcami, Białorusinami, czy Litwinami.
2022-03-28 20:21:26
św. Patryk.: smarkat, nazwijmy rzeczy po imieniu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: