W Jasienicy pamiętają o Edku
Obchodzony od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przypomnijmy, że w jednym z takich oddziałów walczył po zakończeniu wojny plutonowy Edward Biesok, pseudonim Edek.
Urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach, w czasie okupacji został usunięty ze szkoły za manifestacyjnie niechętny stosunek do Niemców. Jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, w konsekwencji Edward w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do Rzeszy. W Cottbus pracował przy żywicowaniu drzew, uciekł jednak i ukrywał się w rodzinnym domu. Po utworzeniu PRL jesienią 1945 r. dołączył do oddziału legendarnego por. Henryka Flame „Bartka”. Na jego rozkaz w styczniu i lutym 1946 r. zorganizował własną ośmioosobową grupę bojową, która w marcu rozpoczęła działalność.
W ciągu dwóch miesięcy partyzanci przeprowadzili kilkanaście akcji, przede wszystkim upominawczych w stosunku do aktywnych członków PPR oraz aprowizacyjnych. Plutonowy Edek zginął 13 maja 1946 r. podczas zwycięskiej dla partyzantów potyczki na Błatniej z grupą operacyjną MO z Katowic. W 2013 r. szczątki Edwarda Biesoka zostały ekshumowane z mogiły żołnierskiej na Błatniej i złożone w grobie w Mazańcowicach. Grób Edwarda Biesoka jest jednocześnie symboliczną mogiłą pięciu innych poległych żołnierzy jego oddziału.
Pisaliśmy również:
Cieszyn: Obchody Narodowego Dnia Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''
Obchody Narodowego Dnia Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych'' (fotorelacja)
Namioty Wyklętych na rynku (fotorelacja)
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.







Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
