Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W cieszyńskim brak nocnej prohibicji

Zgodnie ze zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gminy mają prawo zakazać sprzedaży napojów alkoholowych po godzinie 22 i ustalić maksymalną ilość zezwoleń na handel alkoholem. Na podjęcie stosownych uchwał w tych sprawach, gminy mają czas do 18 września 2018 roku.

Aktualnie rady gmin pochyliły się nad tematem alkoholu w Hażlachu, Goleszowie, Ustroniu, Strumieniu, Zebrzydowicach, Chybiu, Skoczowie, Cieszynie, Brennej i Wiśle. Tam przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż alkoholu mogą czuć się bezpieczni, gminy nie zdecydowały się na wprowadzenie tzw. nocnej prohibicji. W innych gminach temat sprzedaży alkoholu będzie musiał zostać poruszony w czasie najbliższych obrad. Przykładowo informacje o podjęciu odpowiedniej uchwały pojawiły się w planie obrad w gminie Dębowiec, zaplanowanym na 20 sierpnia 2018 roku.

Żadna z gmin powiatu cieszyńskiego aktualnie nie zdecydowała się na wprowadzenie nocnej prohibicji. Ilość zezwoleń również nie spodowała gwałtownego spadku punktów, w których dostępne są procentowe trunki. W większości ustalono jedynie maksymalną odległość punktów, gdzie może być sprzedawany alkohol, od miejsc, takich jak szkoły, przedszkola, żłobki, kluby dziecięce, czy też kościoły. W większości przypadków minimalna odległość, to 50 metrów od tego typu obiektów, liczona najkrótszą drogą dojścia, ciągiem dróg publicznych, od wejść głównych. W tym przypadku wyjątkiem jest Cieszyn, który odległość tę ograniczył do 40 metrów. W Brennej, w uchwale nie określono minimalnej odległości.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: