Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uważaj na bilety w sieci

Wybierasz się na koncert, mecz, do kina i kupujesz bilety w internecie ? Uważaj...

Kupowanie przez internet biletów na imprezy kulturalne, czy sportowe jest bardzo wygodne. Bez wychodzenia z domu, z dostępem do wszystkich informacji planujemy wolny czas. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę kupując „wirtualny” bilet?

29 europejskich państw sprawdziło wspólnie 414 stron internetowych oferujących bilety w sieci. Do tej pory kontroli poddane  zostały m.in. sklepy sprzedające sprzęt RTV i AGD. Teraz przyszła kolej na strony oferujące bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe. Akcja odbyła się w ramach  Międzynarodowych Dni Przeszukiwania Internetu.  

I co się okazało? 

Najczęstszym problemem stwierdzonym na 233 stronach były brakujące, niekompletne informacje o cenie biletu, m.in. niezawierające podatku lub opłat za dostawę. - W regulaminach zamieszczonych na 236 stronach wykryto niekorzystne dla konsumentów warunki, np. dostawa biletu nie była zagwarantowana na czas, przedsiębiorca nie przewidywał zwrotu pieniędzy za niewykorzystany karnet. W przypadku 298 stron Państwa członkowskie zakwestionowały niekompletne lub wprowadzające w błąd informacje o sprzedawcy, który np. zapewniał, że jest autoryzowanym przedstawicielem organizatora koncertu, co było niezgodne z prawdą. Na tych stronach brakowało również informacji o sprzedającym – takich jak nazwa, adres pocztowy czy adres e-mail – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i  Konsumentów.

UOKiK, w ramach wspólnej akcji, skontrolował sześć stron internetowych. Niiestety wszystkie z nich zawierały nieprawidłowości. Dlatego decydując się na kupno biletu "drogą internetową" musimy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nabywając bilet zawieramy umowę, która zobowiązuje nas do zapłaty, a sprzedającego do dostarczenia biletu, który uprawnia nas do wejścia na koncert.

Po drugie dane sprzedającego nie powinny być ukryte. - Uczciwy sprzedawca nie ma powodów, aby ukrywać swoje dane. Na stronie internetowej musisz znaleźć informacje o tym, kto jest sprzedawcą i jak się z nim skontaktować. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie informować nas o pełnej kwocie oferowanego produktu. Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie powinno być poprzedzone uważną lekturą regulaminu – zwróć uwagę na sposoby płatności, koszty przesyłki i sposób składania reklamacji. Upewnij się też, że impreza, na którą bilet oferuje internetowy sprzedawca, odbywa się w tym samym czasie i miejscu, o którym informuje organizator – informuje UOKiK.

W sytuacji, kiedy koncert zostaje odwołany organizator powinien umożliwić nam wymianę biletu lub zwrócić pieniądze. Podobnie jest w przypadku zmiany miejsca, daty lub godziny koncertu. My w takim przypadku musimy okazać sprzedającemu dowód zakupu, a więc pamiętajmy również o paragonie, lub innym potwierdzeniu płatności...

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: