Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Utonięcia się zdarzają. Uważajcie!

W powiecie cieszyńskim ostatnio dużo mówi się o utonięciach. Po sytuacji, która miała miejsce w sobotę 21 lipca w Ustroniu, kiedy to dziecko wpadło do Wisły, a tragedii udało się uniknąć, tylko dzięki szybkiej i skutecznej interwencji strażaków, postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja utonięć i interwencji służb ratowniczych wygląda w naszym regionie i zasięgnąć pordy, co zrobić, jesli sami będziemy świadkami utonięcia.

W sytuacji, gdy ktoś wpada do wody, właściwymi jednostkami do podjęcia interwencji są Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) oraz straż pożarna. O ile w pierwszym przypadku ratownicy interweniują praktycznie każdego dnia, to w przypadku straży pożarnej interwencje są bardzo rzadkie – W tym sezonie interwencja, dotycząca dziecka w Ustroniu była chyba jedyną, w przypadku której zostaliśmy wezwanie – informuje ST. Kpt. Michał Pokrzywa z PSP w Cieszynie – poza tym byliśmy wezwani jeszcze do wyłowienia ciała w Skoczowie, jednak to była zupełnie inna sytuacja – dodaje. Strażacy interweniowali również w sprawie wyłowienia z rzeki ciała psa, świadkowie wezwali pomoc, gdyż z daleka ciało mogło wyglądać na ludzkie.

- Oddział Beskidzkiego WOPR obejmuje powiaty bielski, cieszyński i żywiecki. Interweniujemy na tych terenach praktycznie każdego dnia – informowali przedstawiciele WOPR – dużo problemów, związanych z wodą jest wynikiem niezachowania należytej ostrożności lub też spożywania alkoholu. Ludzie nie traktują swojego bezpieczeństwa, tak poważnie, jak powinni, w związku z czym w okresie letnim WOPR ma dużo pracy. Na szczęście większość interwencji kończy się szczęśliwie.

W przypadku, gdy ktoś wpadł do wody i jego życie jest w niebezpieczeństwie, często z pierwszą pomocą przychodzą świadkowie, gdyż specjalistyczne służby są jeszcze w drodze. Warto pamiętać, że w takich przypadkach, przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy ocenić, czy sami nie jesteśmy zagrożeni. Własne bezpieczeństwo podczas akcji ratunkowych powinno być priorytetem – Nie próbujmy wyciągać kogoś z wody, jeżeli sami jesteśmy na przykład pod wpływem alkoholu, bądź jeżeli w danym akwenie występują prądy wodne. Zdarzają się sytuacje, że niedoświadczona osoba, usiłując kogoś ratować, sama traci życie. W przypadku podjęcia działań, mających na celu ratowanie osoby tonącej, należy wybrać najbezpieczniejszy z możliwych sposobów. Możliwe działania to na przykład podanie koła ratunkowego, liny, podpłynięcia łodzią, podejście na pomost i podanie ręki, bądź długiego przedmiotu tonącemu, lub też podpłynąć i przyholować tonącego na brzeg – wskazuje WOPR.

Jeżeli osoba, która została wyciągnięta z wody, nie oddycha, można podjąć resuscytację. W tym przypadku znów należy rozpocząć od oceny bezpieczeństwa. Następnie, po sprawdzeniu, czy poszkodowany rzeczywiście wymaga podjęcia takich kroków, należy udrożnić drogi oddechowe i ocenić oddech. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności, należy zawiadomić odpowiednie służby, a następnie podąć odpowiednie działania, w oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc. W tym momencie można przystąpić do resuscytacji – rozpoczynanej od 30 uciśnięć i dwóch oddechów ratowniczych. Jeżeli działanie to nic nie dało, należy kontynuować resuscytację, Gdy dostępny jest AED (Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny), należy włączyć urządzenie i stosować się do jego poleceń.


W przypadku, gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznej sytuacji nad wodą, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami. Poniżej wykaz numerów, służb właściwych do podjęcia działań w zakresie pierwszej pomocy nad wodą:
- 604 900 300 – numer ratunkowy nad wodą na obszarze powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego, a także miasta Bielska-Białej
- 112 – Europejski Numer Alarmowy
- 999 – Pogotowie Ratunkowe
- 998 - Państwowa Straż Pożarna

Zawiadomienie odpowiednich służb jest niezwykle istotne, gdyż najprawdopodobniej, osoba wyciągnięta z wody będzie potrzebowała specjalistycznej pomocy medycznej. Resuscytacja jest działaniem tymczasowym, mającym na celu uratowanie życia, jednak nawet po przywróceniu oddechu wymagana jest specjalistyczna pomoc. W przypadku podejmowania prób udzielenia pierwszej pomocy dobrze jest znać lokalizację rozmieszczonych na terenie całego kraju Zautomatyzowanych Defibrylatorów Zewnętrznych. Z ich położeniem można zapoznać się za pośrednictwem ogólnopolskiej mapy defibrylatorów – link dostępny tutaj.
W powiecie cieszyńskim defibrylatory takie znajdują się w Cieszynie, Ustroniu, Strumieniu, Drogomyślu i Skoczowie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-05 11:54:57
Człowiek z Księstwa: Artykuł jak najbardziej przydatny w obecnym czasie. Wiedzę i świadomość społeczeństwa trzeba podwyższać. Natomiast co innego jest zastanawiające (czytaj: zatrważające)... Cieszyn - ok. 38 tyś. mieszkańców i 2 (słownie: DWA) defibrylatory (AED)???!!! Jeden na obrzeżach miasta a drugi w szpitalu (chyba niezbyt trafiona lokalizacja sprzętu. No chyba, że w szpitalu nie ma ludzi którzy potrafiliby udzielić pierwszej pomocy. To tak jakby do tartaku kupić piłę typu "moja-twoja"- użytek żaden...ALE JEST!). Urządzenie AED jest dla ratowania życia ludzi przez ludzi, którzy mogą się na tym nie znać. Urządzenie to wydaje komendy głosowe z instrukcją postępowania dla osoby ratującej. Więc nawet opóźniony w rozwoju szympans poradzi sobie z tym. Tylko musi go mieć!!! AED średni koszt zakupu - 5-6 tyś. Rozmieszczenie? np: sklepy średnio i wielko-powierzchniowe, basen, obiekty sportowe. Można? Pytanie do "włodarzy" miasta: są ważniejsze inwestycje w mieście niż ratowanie ludzkiego życia??? Zakup min. 10 urządzeń dla miasta nie byłby wielkim wydatkiem a korzyść bezsprzeczna. I PAMIĘTAJMY: bezpieczeństwo ratującego jest najważniejsze - martwy ratownik nie uratuje nikogo. Rzekłem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: