Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustrońskie żubry spodziewają się potomstwa

Na Równicy szykuje się nie lada wydarzenie. Mieszkająca tu para żubrów spodziewa się potomstwa!

 

       - To będzie historyczny moment. Pierwszy żubr, który przyjdzie na świat w Beskidach - śmieje się Paweł Machnowski, szef Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie żyją żubry. Para tych imponujących zwierząt zamieszkała tutaj przed dwoma laty, a specjalną zgodę musiało wydać Ministerstwo Środowiska.

        Pozyton, bo tak ma na imię samiec, dotarł na Równicę z Wolińskiego Parku Narodowego. Jego towarzyszkę Ponię przywieziono z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. "Krówki" - jak nazywają żubry pracownicy parku - mieszkają tu w dużej, 6-hektarowej zagrodzie. Mają łąkę, strumień, źródła, młody las, bukowy starodrzew i są ulubieńcami zwiedzających.

Teraz rodzina żubrów się powiększy, bo Pozyton i Ponia spodziewają się pierwszego potomstwa. W parku panuje podniosła atmosfera, bo póki co, na świat przychodziły tu tylko mniejsze zwierzęta: jelenie, daniele, muflony czy dziki.

        - W naturze żubry przychodzą na świat w czerwcu. Ale w warunkach hodowlanych może się to przesunąć. Dlatego spodziewamy się małego żubra w czasie wakacji - mówi Machnowski.

Na razie oba żubry są bardzo spokojne. Po narodzinach malucha może się to zmienić. - Matka będzie agresywna i będzie go bronić. A mały żubr powinien już biegać po kilku godzinach - tłumaczy Aleksander Skrzydłowski, opiekun zwierząt w Leśnym Parku.

        Mały żubr - zgodnie z tradycją swojej rodziny - otrzyma imię na literę P. Szefostwo parku jeszcze go nie wybrało. Dlatego jest otwarte na propozycje zwiedzających.

źródło: gazeta.pl
dodał: MD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: