Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustroń - będzie czyściej w powietrzu

Kolejne kilkadziesiąt pieców węglowych w prywatnych budynkach przeszło modernizację. Dzięki temu w Ustroniu ma być czyściej. Program dopłat do wymiany źródeł ciepła trwa w mieście pod Czantorią już siedem lat. W przyszłym roku, jak zapowiadają urzędnicy, program będzie poszerzony.

Do końca października w Ustroniu wymienionych zostanie kilkadziesiąt pieców centralnego ogrzewania. To zarówno wymiana węglowych na gazowe jak i zmodernizowanie pieców węglowych. Na ten cel gmina z funduszów pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przeznaczyła 180 tysięcy złotych. Maksymalnie na jeden kocioł mieszkańcy mogą uzyskać do sześciu tysięcy złotych. Program w gminie działa od siedmiu lat. Zainteresowanie jest bardzo duże, przygotowujemy się do kolejnej jego edycji. Po uchwaleniu projektu budżetu będziemy wnioskować do WFOŚ o kolejne fundusze. - przyznaje Ireneusz Szarzec burmistrz Ustronia.

W przyszłym roku gmina chce wspomóc wymianę jeszcze większej ilości kotłów niż w tym roku. Urzędnicy szacują, że może być ich nawet 60. Oczywiście dla nas najlepszy efekt ekologiczny daje wymiana kotła węglowego na gazowy. Ale zdarzają się przypadki, że mieszkańcy chcą wymieniać stare piece węglowe na nowoczesne, retortowe, z zamkniętą komorą spalania. Muszą one spełniać odpowiednie normy i być to bardzo niskoemisyjne kotły. Na taki cel też można uzyskać dofinansowanie. Te kilkaset kotłów, wymienione w ciągu trwania kilku lat programu, to duży efekt ekologiczny. W zimie daje się to zauważyć – podkreśla Szarzec.

Warunki konkursu są niestety rygorystyczne, prac nie można rozpocząć, zanim nie złoży się wniosku i otrzyma decyzji o dofinansowaniu. Jak dodaje burmistrz, jak wynika z szacunków, najwięcej starych kotłowni znajduje się w centrum miasta i dzielnicach Hermanice i Poniwiec. Tam też jest największe zainteresowanie mieszkańców otrzymaniem dofinansowania. W programie nie ma jednak ograniczeń, mieszkańcy z każdego rejonu gminy mogą o wsparcie aplikować.

Pierwszeństwo w dofinansowaniu w kolejnym roku będą miały osoby, które są na liście a nie otrzymały wsparcia w tym roku. Warto się tym programem zainteresować
– zachęca Szarzec.

W tym roku gminie udało się również pozyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na program usuwania azbestu. Szacuje się, że dzięki temu w tym roku około 70 ton szkodliwego materiału, którym pokryte są dachy, zostanie usunięte.


JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-10-12 11:58:53
Przepierón: Ale fanzolenie, to niby dofinansowanie ciągnie się jak śledztwo smoleńskie i końca nie widać. Ja już 2 lata czekam na dofinansowanie, mój sąsiad 3 lata i nic się nie dzieje. Dopiero co zakończyłem modernizacje ogrzewania, na własny koszt.
2016-10-12 23:10:29
adawski25: Dofinansowania sa w ustroniu ale ludzie maja ciagle malo i najchetniej wssyscy naraz chcieli by dostac kase...w ustroniu dzialaja i maja a nie jak w innych gminach o cieszynie nie wspominajac.
2016-10-13 08:04:12
Przepierón: Adawski, to se przeczytaj i nie fanzol<br />http://www.ustron.pl/wiecej-1869-1.htm<br /> na lata 2012-2015" <br />? 8 kotłów węglowych wymienionych na węglowe retortowe,<br />? 7 kotłów węglowych wymienianych na gazowe,<br />? 5 kotłów gazowych wymienianych na nowe gazowe<br />Mają przepustowość jak zapchany komin i jeszcze trzeba lata na te ochłapy czekać, natychmiastowe dotacje to tylko możni Ustronia dostają.
2016-10-13 08:50:44
wieslaw55: Jak zawsze i od wielu lat , ci co przy żłobie zawsze w pierwszej kolejności , złożyłem wniosek jeden z pierwszych to jest 7 w kolejce i co ??? gówno , to kto patrzy na kolejność złożonych wniosków . Odpowiedź może się pan starać w przyszłym roku jako jeden z pierwszych i taka gadka jest od paru lat !!!!!!!!!!!
2016-10-13 09:42:34
AK47: To jeszcze kolejka obowiązuje? Niech sobie te dotacje w 4 litery wsadzą. Łaski bez, będziemy smrodzić dalej, jak się troche oziębi popale troche plastków żeby UM poczuł smród.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: