Uczelnia medyczna powstanie w Cieszynie? Są takie plany
O tym, jak ważne jest kształcenie służb medycznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Brak lekarzy, pielęgniarek daje się we znaki placówkom w całej Polsce. To m.in. brak pediatrów chcących pełnić dyżury w cieszyńskim szpitalu, spowodował zamknięcie Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie [Pisaliśmy m.in. 1 lipca Oddział Pediatryczny w Cieszynie zostanie zamknięty].
Historia szpitalnictwa na Ziemi Cieszyńskiej jest długa i fascynująca, dość przypomnieć szkołę pielęgniarską, która była w Cieszynie, a która została utworzona z niegdysiejszej placówki uczącej diakonisy. Pisaliśmy: Pielęgniarski czepek – to było ich życie
W ostatnim czasie wyższe studia medyczne były możliwe tylko w okolicznych miastach, w tym roku ruszył nabór na studia podyplomowe lekarskie do nowopowstałej Filii Śląskiego Uniwersytetu Medyczny w Katowicach w Bielsku-Białej.
Wkrótce również w Cieszynie ma pojawić się możliwość kształcenia się w zawodach medycznych. Jak dowiadujemy się z materiałów przedstawionych na Sesji Rady Powiatu, Olsztyńska Szkoła Wyższa [wkrótce Europejska Akademia Medycznych i SPołecznych Nauk Stosowanych] - największa, niepubliczna uczelnia na Warmii i Mazurach planuje utworzyć w Cieszynie filię zamiejscową i uruchomić kierunek „Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim”.
- EAMSNS planuje zainwestować kilkanaście milionów złotych w rozwój infrastruktury i wyposażenie, w tym w budowę i wyposażenie m.in. własnego prosektorium. Współpraca z lokalnym szpitalem w Cieszynie otwiera przed studentami szerokie możliwości praktycznej nauki – od dostępu do pacjentów, przez diagnostykę, po terapię i wykorzystanie bazy dydaktycznej i naukowej szpitala – czytamy w informacji.
- Żeby powstała uczelnia musi być wehikuł. Wehikuł to jest jakaś uczelnia, która prowadzi kierunek medyczny. Na terenie powiatu Cieszyńskiego trudno było taką znaleźć […] W końcu udało się znaleźć uczelnię, uczelnia [z Olsztyna], która wykształciła bardzo dużą liczbę absolwentów […] mająca znaczenie dla całego województwa warmińsko-mazurskiego poprzez zwiększenie potencjału intelektualnego, dydaktycznego, naukowego […] - mówił na sesji przedstawiciel uczelni, Jarosław Pinkas, który zaznaczył, że przedsięwzięcie jest skomplikowane, a początek zamierzenia sięga dwóch lat wstecz. W tym czasie przedstawiono projekt Ministrowi Zdrowia, skompletowano kadrę (która musi spełniać określone wymagania dydaktyczne). - Każda nowa uczelnia medyczna, każdy kierunek, musi spełniać kryteria kadrowe, musi być co najmniej ośmiu samodzielnych pracowników naukowych. Nam się udało ich zdobyć, w sumie aplikowaliśmy o kierunek lekarski mając 47 pracowników dydaktycznych którzy spełniają kryteria że mogą uczyć zawodu lekarskiego - tłumaczył.
Uczelnia planuje wyremontować i zaadoptować zabytkowy pawilon nr 2 na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie na potrzeby Collegium Anatomicum, Centrum Symulacji Medycznych. Zajęcia na kierunku lekarskim miałyby rozpocząć się w roku akademickim 2025/2026
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.