Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tysiąc tylko z zaświadczeniem. Od 1 stycznia zmieniają się przepisy odnośnie becikowego

Chcesz otrzymać becikowe - musisz pokazać zaświadczenie lekarskie. Już nie tylko akt urodzenia dziecka zagwarantuje wypłatę tysiąca złotych.
Od pierwszego stycznia, wchodzą w życie nowe przepisy związane z wypłatą tzw. 'becikowego'. Do tej pory aby go otrzymać, wystarczyło zgłosić się w siedzibie ośrodka pomocy społecznej z aktem urodzenia oraz wnioskiem o wypłatę tego świadczenia. Do tej pory wystarczyło także, że kobieta udokumentowała jednokrotną wizytę u ginekologa podczas całej ciąży. Od nowego roku potrzebny będzie dokument, zaświadczający że ciężarna, była pod opieką ginekologa lub położnej już od dziesiątego tygodnia ciąży.
Na specjalnym formularzu potrzebne będą wpisy dat, kiedy kobieta zgłaszała się na badania – wyjaśnia Bogusław Paruch, kierownik działu świadczeń rodzinnych skoczowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
 
 
Choć prawo wchodzi w życie już za kilka dni, to dotyczyć będzie także kobiet, które już są w ciąży, a urodzą dopiero w roku 2012. Osoby, które już w tej chwili są w ciąży, muszą mieć świadomość tego, że jeżeli nie przedstawią nam takiego zaświadczenia – nie otrzymają jednorazowej zapomogi. Jak również nie otrzymają dodatku z tytułu urodzenia się dziecka, do zasiłku rodzinnego – podkreśla Dominika Poźniak kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.
Choć to lekarz jest zobligowany do wystawienia zaświadczenia, warto się o niego przypomnieć. Bo wzór jest specjalnie określony – dodaje Paruch.
 
 
Wysokość becikowego się nie zmienia, w dalszym ciągu jest to tysiąc złotych. Na kolejne tysiąc złotych jednorazowego wsparcia, liczyć mogą rodzice, którzy pobierają w OPS zasiłek rodzinny. Jednak w tym przypadku trzeba spełniać warunki dochodowe. W rodzinie maksimum dochodu na jednego członka rodziny nie może przekraczać 504 zł netto.
 
Gdzie można składać wnioski o wypłatę becikowego? W tym przypadku miejsce zameldowania nie ma znaczenia. Wnioskujemy w tej gminie, w której przebywamy. Ważne jest miejsce zamieszkania, czyli tam gdzie koncentruje się życie danej rodziny czy osoby – kończy Bogusław Paruch.
 
Do trzeciego kwartału tego roku, w Skoczowie wypłacono 227 becikowych. Blisko połowie z tych rodzin przyznano także wsparcie z tytułu narodzin dziecka. Wynika z tego, że co drugie dziecko w gminie rodzi się w rodzinie, która pobiera zasiłek rodzinny.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: