Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

TOB3CIT, czyli 'nie' dla dymka

Policja i Sanepid zwierają szyki przeciw paleniu. Komenda Powiatowa Policji , Straż Miejska w Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu i Wiśle oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podpisali list intencyjny o współpracy w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu pt. 'Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)'.

Spotkanie służb odbyło sie 7 grudnia b.r. w Cieszynie. Starosta Cieszyński, burmistrzowie miast, przedstawiciele mediów, policji i straży miejskiej, Teresa Wałga, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - oni wszyscy rozmawiali o  niepokojącej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej palenia tytoniu w Polsce.

Projekt TOB3CIT powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym: - Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu. Ma na celu poprawę egzekwowania i wzrost przestrzegania postanowień znowelizowanej w 2010 r. ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DZ. U. 1996, Nr 10, poz. 55 z późn zm.) - informuje Teresa Wałga Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

W ramach projektu mają zostać przeprowadzone: szkolenia dla funkcjonariuszy Policji i Strażników Miejskich, powstanie podręcznik dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, sprawujących bieżący nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z ww. ustawy: - Planuje się również przeprowadzenie kampanii społecznej, której głównym celem będzie rozpowszechnienie informacji o regulacjach prawnych, dotyczących miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz edukacja w zakresie skutków zdrowotnych używania tytoniu, w tym tzw. biernego palenia - mówi Wałga.

Pierwsza edycja programu miała miejsce w latach 2009-2011. Uczestniczyły w niej trzy miasta - Szczecin, Łódź, Rzeszów. Powstały wtedy na ich terenie strefy wolne od dymu tytoniowego m. in. w urzędach, szkołach, zakładach pracy, parkach i na placach zabaw.

W październiku 2011 r. rozpoczęto realizację drugiej edycji projektu, która ma charakter ogólnokrajowy. Jej głównym zadaniem jest poprawa egzekwowania i wzrost przestrzegania postanowień ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55 z późn zm.).


Zobacz także:

W pociągu już nie zapalisz
Koniec z fajkami w parku
Szpital - zakaz palenia!
Palisz? Szykuj się na kolejne zakazy

Kampania społeczna o szkodliwości palenia:
 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: