Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

To cóż, że ze Szwecji!!!

 W roku 2003 Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przy współpracy wielu instytucji kulturalnych w Polsce i Szwecji zorganizowało Rok Polski w Szwecji (Polen.nu). Jednym z celów projektu Polen.nu było zaprezentowanie kultury polskiej jak najszerszemu gronu odbiorców i wzbudzenie zainteresowania Polską w społeczeństwie szwedzkim. Kilka osób, w tym Anna Tomaszewska, studentka animacji społeczno-kulturalnej na UŚ w Cieszynie, od lat zakochana w Szwecji doszła do wniosku, iż organizatorzy Polen.nu położyli zbyt mały nacisk na promocję polskiej kultury wśród szwedzkich studentów. Dlatego też postanowiły stworzyć oddzielny projekt, którego głównym odbiorcą będzie środowisko uniwersyteckie.
          Podczas Polen.edu zaprezentowano polską kulturę studencką, a równocześnie podjęto próbę przełamania konwencji prezentowania sztuki i wydarzeń kulturalnych wykorzystując w tym celu przestrzeń publiczną campusu Uniwersytetu Sztokholmskiego, tak aby stworzyć pozytywny wizerunek Polski, zaangażować młodych ludzi do udziału w różnego rodzaju warsztatach i zachęcić ich do poznawania Polski i jej kultury.
           W ramach projektu Polen.edu zaproszono do Sztokholmu 18 studentów z Polski: studentów animacji społeczno-kulturalnej oraz Instytutu Sztuki z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz kolektyw artystyczny – Grupę Pozitywną z Cieszyna, studentów kulturoznawstwa UW oraz ASP z Poznania. Podczas festiwalu odbyły się pokazy filmów studenckich, a całość zakończył finissage oraz koncert polskiego zespołu rockowego The Car Is On Fire, a następnie impreza w klubie studenckim Gula Villan z polską muzyką i degustacją polskiego jedzenia.
          Ze strony UŚ Cieszyn w projekcie udział wzięli: Konrad Dwornik z serią fotografii portretujących studentów cieszyńskiej uczelni pt: „Ja – student”, Barbara Głyda oraz Magdalena Foltyniak z pracami wykonanymi techniką kolażu pt. „Szwedzki stół”, oraz prezentacja 15 pudełek  wykonanych przez studentów z Cieszyna i Warszawy. Wygląd pudełek oraz przedmioty w nich umieszczone były artystycznym przedstawieniem codziennego życia autorów, ich swoistą wizytówką, stworzoną specjalnie z myślą o sąsiadach zza Bałtyku.
          Kolektyw artystyczny - Grupa Pozitywna zaprezentował szwedzkiej publiczności szerokie spektrum swej działalności, począwszy od trzech wystaw fotografii („Colonization/polonisation” i „Crop”- Joanna Rzepka, „Pary/Przyjaciele/Przedmioty” – Łukasz Dziedzic), instalacji malarskiej („Yellow” – Marcin Pietruszka) oraz video – instalacji (“Language plays”), poprzez projekt dźwiękowo-wizualny Paracetamol (Grupa Pozytywna + Joseph Tkachook (Rafał Ryłko), do dość zaskakującego przedsięwzięcia jakim była codzienna konsumpcja śniadania w różnych miejscach kampusu uniwersyteckiego (performance “Don’t talk while eating”).
           Oprócz wystawy odbyły się warsztaty artystyczne przeprowadzone przez studenki animacja społeczno – kulturalna, UŚ Cieszyn Paulinę Paleczną oraz Aleksandrę Mietłę pt: „List w butelce” i „VIP PL”.
          Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej projektu (www.polen.edu.pl), gdzie zamieszczone są szczegółowe informacje, jak również dokumentacja zdjęciowa.
          Projekt Polen.edu został bardzo dobrze przyjęty i czeka na swoją kontynuację. Jest nadzieja iż znajomości nawiązane w Sztokholmie oraz zainteresowanie Polską, które rozbudził, będzie owocowało kolejnymi tego typu przedsięwzięciami.  
źródło: www.cieszyn.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: