Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tablica podzieliła radnych

To próba pisania historii na nowo. - mówił podczas sesji radny Krzysztof Neścior. Temat tablicy pamiątkowej poświęcony Herbertowi Czai, powrócił na ostatniej sesji rady powiatu Cieszyńskiego. Sprawa podzieliła radnych.

Temat zawieszenia na budynku szkoły tablicy upamiętniającej postać Herberta Czaję powrócił na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Miesiąc temu o inicjatywie mniejszości niemieckiej pisaliśmy w materiale Kontrowersyjna tablica na murach ZSS w Skoczowie?

Z inicjatywą uhonorowania Herberta Czai na budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie wystąpiła mniejszość niemiecka. Budynek w przeszłości był własnością jego rodziny. Jednak Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, któremu podlega szkoła, odmówił udzielenia zgody na powieszenie takiej tablicy.

Dlaczego radni podjęli temat? Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, 'Na spotkaniu z kombatantami w dniu 20. 03.br pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego poinformował zebranych, że pomimo negatywnej opinii właściwych urzędów są prowadzone działania w kierunku przeforsowania jednak zgody na umieszczenie tej tablicy.' Z inicjatywą poparcia działań marszałka wystąpił klub radnych Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej. Jak pokazuje życiorys Herbarta Czai nie zasługuje on na żadną formę upamiętnienia w Polsce a jego zaangażowanie w działalność antypolską jest bezsprzeczne. Nasz klub bardzo prosi o przegłosowanie takiego oświadczenia – mówił podczas sesji radny Krzysztof Neścior, przedstawiciel CISu.

Zaskoczyło mnie to, że z prośbą o zgodę występuje szkoła. Rozumiem, że na czyiś wniosek, ale rada rodziców, społeczność szkoły mogłaby nie podzielić tego wniosku stowarzyszenia. Sama tablica może nie jest gloryfikacją, ale zastrzegam, że nie znam jej treści. - odniósł się do całej sprawy radny Stanisław Kubicius. Radny zgłosił również kilka zmian do samej treści oświadczenia.

Dlaczego akurat ta tablica ma pojawić się na budynku szkoły
? - dopytywał radny Wojciech Brachaczek. To ich budynek rodzinny, który został przekazany szkole. Takie mam przypuszczenia i informacje, że chodzi właśnie o upamiętnienie budynku, który był własnością tej rodziny, a nie o postać Herberta. - mówiła radna Janina Żagan, dopowiadając, że takie informacje uzyskała od dyrekcji szkoły.

Nie zgodził się z tym radny Neścior. Jak mówił, choć na tablicy miało być zdanie o tym, ze jest to budynek rodziny Czaja, jednak w treści miało pojawić się również sformułowanie - 'Herbert Czaja […] orędownik porozumienia pomiędzy Niemcami a ich wschodnimi sąsiadami.' myślę, że to określenie jest gloryfikowaniem tej osoby. - podkreślał Neścior.

'Orędownik porozumienia między Niemcami a wschodnimi sąsiadami' to też nie jest nic złego, bo do tego biskupi nawoływali, to też było celem zjednoczenia całej Europy. - dopowiedziała Janina Żagan, była burmistrz Skoczowa. Ja myślę, że życiorys tej osoby i to jak się zachowywał jest wykładnikiem czy był orędownikiem, czy nie. Do końca swojego życia negował granicę wschodnią i uważał, że tereny Śląska powinny wrócić do Niemiec. - ripostował Neścior.

Do dyskusji włączył się również, radny Jerzy Malik. Jak mówił, spotkał się kiedyś z Herbertem Czają w Skoczowie. - On mógł wystąpić o zwrot tego budynku, jednak oświadczył, że skoro działa tam szkoła, rezygnuje z jakichkolwiek roszczeń.

Po kilku korektach, ostatecznie radni zaakceptowali następującą treść oświadczenia: – Rada Powiatu Cieszyńskiego wyraża jednoznaczną, negatywną opinię w sprawie zamiaru umieszczenia na budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie tablicy upamiętniającej Herberta Czaję. Próby gloryfikacji osób zaangażowanych w działalność antypolską wzbudzają nasz sprzeciw oraz stanowią dla nas przykład zakłamywania historii. Tekst tego oświadczenia poparło 20 radnych. Ośmiu wstrzymało się od głosu. Oświadczenie przekazano Marszałkowi Województwa Śląskiego

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-04-14 14:29:10
Iwan: Trzeba zapytać mieszkańców Skoczowa jakie mają zdanie. Nie znam tego pana nie jestem z Skoczowa, ale jestem Ślązakiem i utożsamiam się z autonomią Sląska jak wielu. U nas był zabór austriacki i gdybyśmy byli w Austrii mielibyśmy się o wiele lepiej. Lepszy porządek, mniejsza korupcja, dbanie o obywatela, jego zdrowie, emeryturę, godne życie. Co zyskaliśmy nic walka szczurów nawet przy śmietnikach. Stajemy w kolejce do lekarzy specjalistów nawet do roku, głodowe emerytury, wysokie bezrobocie
2015-04-14 14:33:39
Zenon Wiertara: Do Iwan<br />Myśmy nie byli pod żadnym zaborem, Galicja zaczynał się za rzeką Białą.Pod zaborem to jesteśmy teraz
2015-04-14 14:48:56
marian1951: A gdybyśmy nie wygnali Szwedów w czasie Potopu Szwedzkiego to dopiero byłby raj.Mielibyśmy się tak,jak dzisiaj w krajach nordyckich.To żartem,a tak na serio to całe szczęście,że mamy trzeżwo myślących radnych,którzy znają najnowszą historię i nie dopuścili do blamażu.Nie można honorować rewanżystów pokroju Hupki,Czaji czy Stainbach czołowych działaczy antypolskich stowarzyszonych w Związku tzw.Wypędzonych.
2015-04-14 15:10:59
Zenon Wiertara: Do marian1951<br />Coś ci sie chyba pomyliło, bo potop szwedzki dotyczył Rzeczpospolitej a nie Śląska
2015-04-14 15:19:42
blookerss: Brawo dla Krzysia! <br />Iwan: nie bądź naiwny! Po narobiło 300 miliardów długów, chciało sprzedać lasy i jest wiele innych afer..... to ci dopiero zabór?
2015-04-14 15:29:22
oneshot: Droga redakcjo.<br />Co do nazwiska podanego w artykule. <br />Nazwisko Czaja odmienia się tak jak słowo nadzieja czyli Czai (nadziei), a nie Czaji ;)<br /><br />Pozdrawiam<br />
2015-04-14 19:45:15
cd minerwa: To ja czegos nie rozumiem - przyjac budynek pana Czai to jest ok. i nie obraza nas. Uklon (tablica) w kierunku darczyncy (niezaleznie od jego przekonan) to juz jest be ?<br />Jezeli spoleczenstwo Skoczowa czuje sie urazone, to powinno oddac budynek jego rodzinie. Tak byloby przynajmniej honorowo i nie budziloby watpliwosci.<br />Jest takie przyslowie - darowanemu koniowi nie zaglada sie ......
2015-04-14 20:07:46
blookerss: cd<br />Nic nowego, że nie rozumiesz?-Kontrowersje budzi tekst a nie sama tablica.
2015-04-14 20:54:29
cd minerwa: blook - nic nowego, ze nie czytasz ze zrozumieniem to co inni pisza. Skoro nie chcemy czy nie mozemy zaakceptowac tekstu na tablicy, to najprostsza droga jest oddanie budynku rodzinie. <br />W kapitalizmie warunki stawia wlasciciel ( np. o Stary Targ ubiegaja sie spadkobiercy i zrobia z tym terenem co chca). Rodzina pana Czai moze zarzadac zwrotu budynku i powiesic na nim tablice z takim tekstem jakim beda chcieli.Czy nam sie to podoba czy nie.
2015-04-14 21:15:21
Zenon Wiertara: Do cd minerwa<br />O ile by się zgodził konserwator zabytków
2015-04-14 22:13:28
blookerss: Cd<br />A co piszą? Może to, że- \&quot;On mógł wystąpić o zwrot tego budynku, jednak oświadczył, że skoro działa tam szkoła, rezygnuje z jakichkolwiek roszczeń.\&quot; Ponawiam apel o czytanie ze zrozumieniem, lub natychmiast zmień swój pyszny nick i zamiast: \'cd minerwa\' kłapaj dziobem jako \'cd ate \'
2015-04-14 22:16:15
cd minerwa: @Zenon Wiertara<br />Nie znam sie na pracy konserwatora zabytkow. Wychodze z zalozenia, ze takie pozwolenie odnosnie tablicy juz jest.<br />Hipotetyczne pytanie. Jezeli spadkobiercy na taka negatywna reakcje odnosnie (kontrowersyjnego dla wielu) sformulowania na tablicy pamiatkowej, zechca zwrotu tego budynku i beda chcieli zalozyc np. muzeum przodka Czai. To co dalej.
2015-04-14 22:29:38
Zenon Wiertara: Do cd minerwa<br />To zmiana sposobu użytkowania, czyli jeszcze więcej załatwień:)
2015-04-14 22:35:55
TomLem: Nie spodziewałem sie, ze zgodzę się w 100% z minerwą.
2015-04-14 22:38:57
elkat: Proszę: poprawcie błędy! <br />Czai (bez \&quot;j\&quot;), czyjś (przez \&quot;j\&quot;), \&quot;że\&quot; (kropka na \&quot;z\&quot;), \&quot;myślę\&quot; z dużej litery... no a pierwsze zdanie ostatniego akapitu (?)...,<br />bo aż głupio się czyta ;-)<br />Pozdrawiam!<br />
2015-04-14 22:50:41
TomLem: @ elkat - ten tekst świadczy o polskości tych terenów.
2015-04-14 23:02:17
szarys: Pan Stanisław Kubicius, jeśli cytowane słowa są prawdziwie, powinien się zaskoczyć tym, że myśli. Nikt ze szkoły nie występował o tą tablicę. Prosiłbym tego Pana o czytanie doniesień prasowych ze zrozumieniem.
2015-04-14 23:18:57
TomLem: Przyznaję trzeba czytać ze zrozumieniem. Jeżeli mniejszość polska to be!, jeżeli Kowalski to może?, Jeżeli Niemcy to OK!
2015-04-14 23:32:11
L.M.: Herbert Czaja nie był darczyńczą swego domu na poczet szkoły. Po II wojnie został wysiedlony, czyli nie otrzymał polskiego obywatelstwa, a jego majatek został skonfiskowany, czyli przejęty. Nie przyjęty, ale przejęty.
2015-04-14 23:43:15
alternatywy 5: Ta mniejszość niemiecka jest coraz to liczniejsza. Od wojny wyjechało ich 10 X więcej do landów niż przed wojną było tu Niemców. Jaka mniejszość? Dziadka wzięli do wehrmachtu przez podpisanie foldz listy a teraz wielki Niemiec za 30 euro. <br /><br />minerwa - co chcesz jeszcze oddać nie swojego? A może ustal odszkodowanie szwabom, a my będziemy pokornie płacić.
2015-04-14 23:46:43
TomLem: @ L.M - a jak odbywało się przejęcie, nie przyjęcie majątku po II wojnie, pamiętasz, czytałeś, czy z opowiadań twa wiedza? Czy Twoja rodzina coś miała wartościowego przed tą wojną i posiada do dzisiaj? Może tylko przyjmowaliście przejęte?
2015-04-15 00:08:47
L.M.: To było doprecyzowanie: nie H. Czaja przekazał dom na szkołę, ale polskie władze po przejęciu majątku poniemieckiego. Czyli teoretycznie rodzina mogła starać się go odzyskać, ale nie zrobiła tego ze względu na fakt, że budynek wykorzystywany był jako szkoła.<br />@TomLem - nie rozumiem Twojego pytania, może pora już nie ta. Dla mnie wysiedlanie (dodatkowo jeszcze połączone z utratą majątku) jest straszne. Każde wysiedlanie.
2015-04-15 00:42:25
TomLem: @ L.M. - teraz to jest jasne, choć pora mi nie przeszkadza. Dlatego nie rozumiem sprzeciwu, zgadzając się że wysiedlenie było straszne jak dla Polaków tak i dla Niemców.
2015-04-15 06:39:31
cd minerwa: @ aternatywy - nie chce oddac nie swoj \&quot;Stary Targ\&quot;. Czy mam jakis wplyw - nie . <br />Jesli ty masz, to zrob wszystko zeby nie oddano spadkobiercom.<br /><br />@ L.M.- czy rodzina H. Czai moze ubiegac sie sie na drodze sadowej o zwrot budynku rodzinnego i jakie maja szanse go odzyskac od wladz polskich, ktore przejely po wojnie ich majatek. Bo wedlug mojej skromnej wiedzy - moga sie ubiegac.
2015-04-15 08:18:06
Mach: Cóż ,mamy demokrację. Większość radnych powiatowych nie zauważyła pozytywne zmiany w relacjach polsko- niemieckich a wyznacznikiem patriotyzmu jest nadal zadawniona wrogość z okresu okupacji. Szkoda ,że te relacje większość radnych powiatowych tak postrzega i nie potrafią stanąć ponad tym. pan Neścior jako były wojskowy powinien zaapelować do naszych zwierzchników sił zbrojnych by oddali darowane nam przez armię niemiecką Leopardy 2 wersji 4 w liczbie 128 jednostek bojowych jako ,że historycznie o tej nazwie czołgi kiedyś najechały Polskę i żadną bronią niemiecką polski żołnierz nie będzie walczył ani na niej się szkolił w myśl zasady ,że żadna Wanda za Niemca się nie wyda. Czołgi są tak dobre ,że nasza armia postanowiła zakupić dalszych 112 Leopardów 2 w wersji 5. Część Szanownych Radni nie zauważyła szerokiej współpracy Polsko -Niemieckiej na płaszczyźnie naukowej,kulturalnej i gospodarczej wymiany handlowej z naszym sąsiadem . Wolą tkwić w rozpoznawalnych i prostych schematach wyznaczających patriotyzm.
2015-04-15 08:25:44
Witold: Dobrze , że Rada Powiatu jest mądra!!! Szkoda że 8 radnych bali się powiedzieć - przeciwko. Ale taka jest demokracja. <br /> <br />
2015-04-15 09:40:10
L.M.: @ minerwa - mogą, teoretycznie mogą, ale szans raczej nie mają, bo to były działania \'ustawowe\' i nikt tych \'ustaw\' powojennych nigdy formalnie nie uznał za bezprawne. Te wnioski są odrzucane. Od razu.<br />W dzisiejszych czasach zawsze w ostateczności jest trybunał europejski. Ale tu chodziło nie o dom, a o pamięć, więc nie sądzę, by sprawa \'zwrotu\' w ogóle była rozważana przez potomków.
2015-04-16 15:37:13
brunet: Mniejszość niemiecka na siłę próbowała stworzyć bohatera, którego nie ma. Dobrze zrobili Radni i Marszałek odrzucając tak źle ułożony wniosek. Natomiast nie mam nic przeciwko zainstalowaniu \&quot;zwykłej\&quot; pamiątkowej tablicy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: