Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ta inwestycja się nie opłaci

Myślą, że inwestują w ropę lub akcje znanych spółek, a tak naprawdę przelewają pieniądze oszustom. Coraz więcej oszukanych osób na tzw. „inwestycję”. Poznajcie sposoby złodziei i nie dajcie się podejść!

W dobie kryzysu sporo osób szuka możliwości ulokowania pieniędzy np. w akcje czy zainwestowania ich, by zabezpieczyć przyszłość. Niestety, korzystają na tym często oszuści, którzy zwabiają ofiary atrakcyjną ofertą inwestycyjną, np. w akcje „Orlenu” czy kryptowaluty, a następnie okradają z oszczędności.

Jak wygląda oszustwo "na inwestycje"?

Wszystko zaczyna się od zaciekawienia użytkownika bardzo opłacalną inwestycją. Przestępcy wykorzystują do tego bardzo wiele schematów. Wśród nich można wyszczególnić np. fałszywe wpisy użytkowników lub reklamy na serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, albo też masowo rozsyłane wiadomości spam do użytkowników.

Reklamy opisują platformy inwestycyjne za pomocą których można rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje firm. Częstym zabiegiem uwiarygadniającym inwestycje jest korzystanie z wizerunku znanych osób oraz podszywanie się pod istniejące portale biznesowe lub znane firmy.

Opisują mechanizm oszustwa specjaliści CERT Polska, czyli zespołu powołanego w 1996 roku do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet.

Jak przebiega oszustwo?

„Inwestowanie” rozpoczyna się po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi, potem oszuści kontaktują się telefonicznie i uczą „jak inwestować”. Oczywiście, żeby zacząć, trzeba wykonać przelew do specjalnej „platformy inwestycyjnej” – oczywiście fałszywej.

Zazwyczaj są to na początku niskie kwoty. Fałszywa platforma jest tak zaprogramowana, aby zawsze pokazywała wyraźnie wzrosty zainwestowanych pieniędzy. Ma to na celu zachęcenie użytkownika do inwestowania coraz to większych kwot.

Oczywiście platforma do inwestowania nie jest prawdziwa, a przelane pieniądze nie zostały zainwestowane, lecz przelane na konto przestępców.

Co zrobić w przypadku, gdy wyłudzono dane logowania do bankowości internetowej?

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp danych logowania konta bankowości internetowej, specjalisci z CERT zalecają podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji.

Poniżej zrzuty ekranu przedstawiające przykładowe fałszywe strony i reklamy "inwestycyjne" zaprojektowane przez oszustów do wabienia ofiar.

red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: