Szlakiem walk powstańców

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W tym roku minęło 97 lat od tego wydarzenia.

Najwięcej wątków cieszyńskich wśród trzech śląskich powstań odnaleźć można w historii pierwszego. To  właśnie z terenu Śląska Cieszyńskiego wyszedł sygnał do wybuchu powstania.   - Już od stycznia 1919 roku napływali tu uchodźcy z Górnego Śląska, którzy grupowali się w obozach dla uchodźców w Piotrowicach koło Zebrzydowic i w Strumieniu. Z Piotrowic właśnie, gdzie ulokowany był sztab Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, padł rozkaz rozpoczęcia działań zbrojnych i stamtąd też wyszedł pierwszy atak. – mówił w wywiadzie Krzysztof Szelong Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej (czytaj: Pamiętajmy o powstaniach śląskich )

W związku z tym ważnym dla historii nie tylko Śląska Cieszyńskiego wydarzeniem w  niedzielę 20 sierpnia odbędzie  transgraniczny Rajd Kolarski Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego z Piotrowic. Start w Piotrowicach koło Karwiny a zakończy w  Zebrzydowicach.
Rajd organizuje Sekcja Historii Regionu Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC, Koło PZKO w Piotrowicach koło Karwiny, Towarzystwo Rowerowe Olza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego Beskid Śląski oraz Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek z Cieszyna.

Rajd Kolarski Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego z Piotrowic rozpocznie się w niedzielę 20 sierpnia o godz. 10.00 przed Urzędem Gminy w Piotrowicach koło Karwiny. Funkcję startera honorowego przyjął wójt gminy Marian Lebiedzik.

Mapę trasy rajdu otrzyma każdy uczestnik na starcie (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie inf. e-mail: stasekg@gmail.com lub pod nr telefonu +420 608 429 545 ). Uroczyste zakończenie planowane jest na placu zamkowym w Zebrzydowicach o godz. 15.00.

Rajd organizowany jest pod patronatem honorowym konsula generalnego RP w Ostrawie Janusza Bilskiego oraz dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Haliny Biedy. 

(red)
 

Portal OX.PL jest patronem medialnym wydarzenia
.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-17 12:26:32
marian1951: I to byli prawdziwi, a nie malowani patrioci .
2017-08-17 16:08:05
bronek91: A o masakrze w Mysłowicach już żodyn nie pamiynto, ino o wujku furt godają... Jako różnica? W jednym przypadku gnymbyli Niymcy za drugim służby. O odpowiedzialności Niymiec sie już nic nie pamiynto! Gorzyj jako za Gomułki....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją