Szlakiem walk powstańców
Najwięcej wątków cieszyńskich wśród trzech śląskich powstań odnaleźć można w historii pierwszego. To właśnie z terenu Śląska Cieszyńskiego wyszedł sygnał do wybuchu powstania. - Już od stycznia 1919 roku napływali tu uchodźcy z Górnego Śląska, którzy grupowali się w obozach dla uchodźców w Piotrowicach koło Zebrzydowic i w Strumieniu. Z Piotrowic właśnie, gdzie ulokowany był sztab Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, padł rozkaz rozpoczęcia działań zbrojnych i stamtąd też wyszedł pierwszy atak. – mówił w wywiadzie Krzysztof Szelong Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej (czytaj: Pamiętajmy o powstaniach śląskich )
W związku z tym ważnym dla historii nie tylko Śląska Cieszyńskiego wydarzeniem w niedzielę 20 sierpnia odbędzie transgraniczny Rajd Kolarski Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego z Piotrowic. Start w Piotrowicach koło Karwiny a zakończy w Zebrzydowicach.
Rajd organizuje Sekcja Historii Regionu Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC, Koło PZKO w Piotrowicach koło Karwiny, Towarzystwo Rowerowe Olza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego Beskid Śląski oraz Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek z Cieszyna.
Rajd Kolarski Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego z Piotrowic rozpocznie się w niedzielę 20 sierpnia o godz. 10.00 przed Urzędem Gminy w Piotrowicach koło Karwiny. Funkcję startera honorowego przyjął wójt gminy Marian Lebiedzik.
Mapę trasy rajdu otrzyma każdy uczestnik na starcie (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie inf. e-mail: stasekg@gmail.com lub pod nr telefonu +420 608 429 545 ). Uroczyste zakończenie planowane jest na placu zamkowym w Zebrzydowicach o godz. 15.00.
Rajd organizowany jest pod patronatem honorowym konsula generalnego RP w Ostrawie Janusza Bilskiego oraz dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Haliny Biedy.
(red)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.