Święto Wojska Polskiego

Dziś Święto Wojska Polskiego. Co wiemy o tym święcie? Dlaczego jest obchodzone 15 sierpnia?

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto Sił Zbrojnych RP jest już z nami od 15 lat - od 1992 roku.

Święto to wypada w dzień wolny, gdyż 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Skąd data?
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Kiedy po raz pierwszy?

Święto Żołnierza obchodzone było właściwie od 1923 roku do 1947 roku, nawet w okresie wojny– przez żołnierzy i władze pozostające na Zachodzie. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Co roku w wielu miejscach w Polsce, nie tylko w Warszawie, upamiętnia się żołnierzy, zarówno tych poległych w wojnach, jak i służących ojczyźnie do dzisiaj. Odbywają się msze polowe, defilady. W miejscach pamięci składane są wieńce.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-15 16:34:10
krzysztof.mm: Czy kapral Wycior z Oddziałem Pryszczatych Chłystków Terytorialnych w tym roku również tradycyjnie odbił Zaolzie?
2017-08-16 07:54:02
JaSza11: Co to za wojsko> sami fajermani a dzień strażaka był w maju,jeszcze im hanysy grajóm! Macierewiczowi już nie wiedzą kim dowodzą!
2017-08-17 08:01:24
Przepierón: O tej porze wojoki już nażrane pod stołami i po przikopach leżały. Wojsko tańczy, wojsko śpiewa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją