Święto Białej Laski i 'Przyjaciel Niewidomego' dla Optimala
Jest to święto osób niewidomych i słabo widzących. Obchodzone jest 15 października od 1964 roku, wówczas to Dzień Bezpiecznej Białej Laski proklamowany został przez Kongres Stanów Zjednoczonych i został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona.
W 1969 roku w Kolombo na Cejlonie odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych, gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października jako Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się już rok później. W Polsce święto zaczęto obchodzić od roku 1993.
W tym roku więc święto jest obchodzone po raz pięćdziesiąty. Dodatkowo okręg śląski Polskiego Związku Niewidomych został w tym roku uhonorowany prestiżową nagrodą „Lodołamacza 2014” w kategorii INSTYTUCJE - za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.
Jak co roku, członkowie koła terenowego PZN w Cieszynie spotkali się na uroczystym obiedzie z okazji tego święta. W spotkaniu uczestniczyło pięćdziesięciu członków koła oraz zaproszeni goście. Przybył m.in. Dyrektor PZN okręg Śląski Jerzy Janas, Przewodniczący Komisji Rehabilitacyjnej PZN okręg Śląski Jan Tarnawa, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek i wiceburmistrz Jan Matuszek.
Prezes cieszyńskiego koła Wiesława Kopoczek podziękowała wszystkim za zaangażowanie się w działania związku, przedstawiła dokonania i prace wykonane w mijającym roku i plany na następne miesiące. Słowa podziękowania oraz życzenia zdrowia, wytrwałości oraz jak najmniej barier na swojej drodze złożyli obaj włodarze miasta.
Szczególnym momentem podczas spotkania było wręczenie odznaki „Przyjaciel Niewidomego”. W tym roku odebrał ją Wojciech Tatka właściciel Firmy „Optimal” i Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.pl. Odznakę przyznano na wniosek cieszyńskiego koła PZN. Wojciechowi Tatce wręczył ją dyrektora okręgu śląskiego Jerzy Janas. Osoby, które ukończyły w minionym roku szkolenie z nauki pisma punktowego brajla otrzymały stosowne certyfikaty.
Po części oficjalnej i uroczystym obiedzie przyszedł czas na wspomnienia, rozmowy z znajomymi, których spotykamy rzadziej i tylko przy takich okazjach. Spotkanie uświetniła góralska kapela z Trójwsi
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
