Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona
„Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną zanikiem, wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu, co sprawia, że stężenie dopaminy w mózgu jest nie wystarczające. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe przesyłanie sygnałów umożliwiających pracę mięśni.”
Do najczęstszych objawów należą: zmęczenie, spowolnienie i niezgrabność ruchów, drżenie rąk, które często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją.
Choroba Parkinsona rozwija się powoli. Oprócz wyżej wymienionych objawów dodatkowo mogą występować: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka czy trudności z wykonywaniem codziennych czynności takich jak: mycie, jedzenie i ubieranie. W Polsce na „Parkinsona” choruje około 60-70 tysięcy pacjentów i u większości z nich potrzebna jest pomoc i opieka osób bliskich, nierzadko przez 24 godziny na dobę.
Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania patologicznych zmian w mózgu, które prowadzą do wystąpienia choroby Parkinsona. Szacuje się, że wpływ na rozwój zaburzeń związanych z chorobą mają zarówno czynniki środowiskowe jak i czynniki genetyczne. Z tego powodu nie istnieje skuteczne leczenie, które mogłoby zagwarantować całkowite wyleczenie choroby Parkinsona.
Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona, jak i samej choroby, jest czerwony tulipan – dający nadzieję chorym na lepsze życie. To również symbol Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Parkinsona (EPDA) i Fundacji Parkinsona w Polsce.
Prawidłowa opieka nad chorym, organizowanie mu zajęć, ćwiczenie z nim czy w końcu odpowiednie przygotowanie domu pacjenta są niezmiernie ważne, ale zawsze należy pamiętać, że najistotniejsze jest pozytywne nastawienie rodziny, opiekuna oraz samego chorego. Okazywanie podopiecznemu wsparcia emocjonalnego czy zwykły uśmiech są często ważniejsze niż inne aspekty opieki.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
