Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażnicy wrócą na ulice

Posterunek strażników miejskich funkcjonujący na „Dworcu Cieszyn”zostanie zamknięty. Osoby, które pełnią tam dyżury od 1 kwietnia będą patrolować ulice miasta. O zmianach poinformowała dziś (22.03.2019) Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Sprawdziłam sobie, ile tam było interwencji. Wolę mieć tych strażników na mieście, niż siedzących tam – powiedziała burmistrz na konferencji prasowej. Podróżni nie powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ na dworcu działa monitoring.

"Dworzec Cieszyn", czyli nowoczesny komunikacyjny węzeł przesiadkowy, łączący funkcje dworców kolejowego i autobusowego otwarto w Cieszynie końcem kwietnia ubiegłego roku. Inwestycja trwała kilkanaście miesięcy. Jej koszt sięgnął prawie 17,5 mln złotych. Ponad 10 mln pochodziło z europejskich funduszy.

Zaniedbany dworzec kolejowy przez lata był niechlubną wizytówką Cieszyna. W 2013 roku nieruchomość od PKP przejęło miasto. I to właśnie zabytkowy budynek jest sercem centrum przesiadkowego. Do niego została dobudowana po wschodniej stronie nowa część węzła. Na „Dworcu Cieszyn” są kasy biletowe z prawdziwego zdarzenia, poczekalnia, przechowalnia bagażu, sanitariaty, a także czytelnia z dostępem do Internetu. Do końca miesiąca jedno z pomieszczeń zajmuje także straż miejska.

Dzięki elektronicznym tablicom podróżni otrzymują na bieżąco informacje o odjeżdżających pociągach i autobusach. Obecnie centrum służy przede wszystkim obsłudze połączeń autobusowych – nawet 180 dziennie.

Z Cieszyna odjeżdżają także pociągi w kierunku Zebrzydowic i Katowic, a także do Czeskiego Cieszyna i Frydka-Mistka.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-22 20:24:48
bronek91: Pytanie, w jaki sposób wpłynie to na wykrywalność? Cywilizowane ośrodki posiadają coś takiego jak „Straż Dworca” czy coś podobnie się nazywającego. Jakoś monitoring nie wystarcza. Czy w Cieszynie funkcjonuje podobnego rodzaju służba? Jeżeli nie, straż miejska mogła spokojnie pełnić tego rodzaju rolę. Zapewniam, iż odpowiednia służba w tego rodzaju obiektach jest przydatna, tym bardziej, iż coraz bardziej bierze się pod uwagę nie tyle funkcję porządkową ile bezpieczeństwa. Parę alarmów już było.
2019-03-22 20:28:47
bronek91: Cytat→ „– Sprawdziłam sobie, ile tam było interwencji. Wolę mieć tych strażników na mieście, niż siedzących tam" ← cytat. Nie tyle siedzących, ile pracujących→ wobec ludzi należy ODNOSIĆ SIĘ Z SZACUNKIEM. Moim zdaniem, ktoś (autorka cytowanych słów) wykazuje się całkowitą ignorancją i jak się okazuje, również pogardą wobec człowieka pracy, zresztą nie po raz pierwszy.
2019-03-22 21:09:52
67mirex: Gratuluję pomysłu ! Myślę jednak, że jest to żart Prima Aprilisowy. Jeśli Straż Miejska odejdzie z dworca, to rozpocznie się dewastacja tego obiektu i będzie to jego początek końca. To, że do chwili obecnej Dworzec ten wygląda tak, jak wygląda to tylko i wyłącznie zasługa Straży Miejskiej. Niestety, Pani ta nie ma zielonego pojęcia o zasadach i kanonach służby w organach mundurowych. Dla Pani wiedzy - interwencji nie ma dlatego, że organy mundurowe tam są. Teraz dopiero zaczną się interwencje, a na tym ucierpią pasażerowie i mieszkańcy ulicy. Myślę, że w kwestii tej należy decyzję nie podejmować tak pochopnie. Można przez to zniszczyć nasze wspólne dobro Dworzec, wizytówkę miasta.
2019-03-22 21:21:48
bronek91: A może Pani Burmistra oczekuje zwiększenia przychodów z podejmowanych interwencji? Czyżby podjęcie takiej, a nie innej, decyzji było podyktowane pospolitą chciwością? Brak należytego uzasadnienia daje duże pole do spekulacji, w której pospolita chciwość może stanowić jedną z wielu różnych możliwości, choć niekoniecznie. Miasto to nie firma prywatna! Już teraz współczuję osobom zajmującym się porządkowaniem terenów dworca, moim zdaniem, powinni dostać podwyżkę.
2019-03-22 21:22:42
patmart1: Warto również dodać, że dworzec jest pod stałym monitoringiem. Pracownicy monitoringu miejskiego patrzą na dworzec 24/h. Jeśli coś się dzieje natychmiast zostaje wysłany tam patrol interwencyjny. Warto również dodać, że dzięki pracownikom monitoringu oraz strażnikom udało się niejednokrotnie złapać dilerów narkotyków, pijanych awanturników i udaremnić nie jeden raz przejawy agresji wobec mienia, a także użytkowników węzła przesiadkowego. Niestety pani burmistrz totalnie nie ma pojęcia jak działa straż miejska. Ochrona i tak nie ma do niczego uprawnień i z każdą "pierdołą" będzie dzwonić na straż miejską. No ale pani Staszkiewicz wie lepiej.
2019-03-22 21:46:24
67mirex: Gratuluję pomysłu ! Myślę jednak, że jest to żart Prima Aprilisowy. Jeśli Straż Miejska odejdzie z dworca, to rozpocznie się dewastacja tego obiektu i będzie to jego początek końca. To, że do chwili obecnej Dworzec ten wygląda tak, jak wygląda to tylko i wyłącznie zasługa Straży Miejskiej. Niestety, Pani ta nie ma zielonego pojęcia o zasadach i kanonach służby w organach mundurowych. Dla Pani wiedzy - interwencji nie ma dlatego, że organy mundurowe tam są. Teraz dopiero zaczną się interwencje, a na tym ucierpią pasażerowie i mieszkańcy ulicy. Myślę, że w kwestii tej należy decyzję nie podejmować tak pochopnie. Można przez to zniszczyć nasze wspólne dobro Dworzec, wizytówkę miasta.
2019-03-22 22:18:44
Wiederholec: Jak na razie to pani Burmistrz tylko likwiduje. Kiedy zacznie coś projektować i budować. Sam byłem świadkiem jak młodzi ludzie na terenie dworca palili papierosy. Dzięki temu, że był tam strażnik to interwencja była szybka i skuteczna.
2019-03-22 23:28:59
Ondraszek: Niestety nasze społeczeństwo pozostawione same sobie, nie potrafi na dłuższą metę zachowywać się normalnie. Nigdy nie byłem fanem straży miejskiej, ale wiedzą powszechną jest, że jeśli ograniczy się nadzór nad mieniem publicznym to patologia go wchłonie i zniszczy. Widać jednak, że nie wszyscy mają tego świadomość, jeśli podejmują takie decyzję.
2019-03-22 23:51:58
krzepir: Bardzo dobrze.Najlepiej już zlikwidujcie tych strażników teksasu! Monitoring jest!Jedna osoba ogarnie temat, wyšle patrol jak trzeba a kasa z etatów Panòw strażników dla sprzątaczki .:-)
2019-03-23 09:04:30
zubermarek: Pani Gabrysiu. Słyszała Pani o takiej formacji która się zowie SOK (straż ochrony kolei)? Sądzę, że to leży w ich kompetencji a nie SM. SM została powołana do zakładania blokad na koła samochodów parkujących w nieodpowiednich miejscach a nie pilnowania torów.
2019-03-23 09:16:25
krzysztof.mm: i tak trzymać - patologii do likwidacji jest w tym mieście jeszcze sporo - bizancjum ZBM, skamielina MZD, marnotrawstwo teatru, gigantomania MOPS, hucpa Zamku itede - lista jest długa
2019-03-23 11:05:16
bronek91: krzysztof.mm a na którym miejscu lokujesz lokalną Krytykę Polityczną?
2019-03-23 12:04:13
doler: Tzn decyzja dobra żeby ich wywalic w teren, bo na chwile obecna to jest farsa kiedys chodzili po centrum i go patrolowali, obecnie można ich zobaczyć tylko w samochodach, jak mozna patrolowac okolice jadac 50km na h... Albo spiac wieczorem gdzies w zakamarkach miasta..widzialem dwa razy. Formacja w mieście nie potrzebna lepiej ja zlikwidowac i doplacac policji do etatów. Wiele razy spotkalem sie z ich arogancja proszac i dzwoniac o interwencje. Raz to byla osoba pijana niepotrafiaca wstać w zimie na nogi podczas mrozu drugi raz starszy pan ktory spadl ze skarpy w parku z powodu jego kondycji fizycznej i upalu 35* . Dzwoniac do nich uslyszalem ze to w sumie nie ich sprawa co oni moga zrobić. Wiec trzeba zawsze wydrzeć ryja i wtedy sie interesuja tematem a tak to wyglada jak ja bym im jeszcze przeszkadzal w "pełnieniu obowiązków" tylko jakich...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: