Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strajk nauczycieli w Czechach

W środę, 6 listopada na terenie całej Republiki Czeskiej w części szkół miał miejsce strajk nauczycieli. Zamknięte były również niektóre szkoły z polskim językiem nauczania (tzw. szkoły polskie) na Zaolziu.

Choć rząd w Pradze deklaruje, że od Nowego Roku pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 10 procent, to jednak pedagodzy żądają większych, 15-procentowych podwyżek. Chcą takżę, aby na na szkolnictwo zostało przeznaczone 5 proc. Produktu Krajowego Brutto, a wynagrodzenia nauczycieli miały by wynieść 130 proc. średniego wynagrodzenia. Obecnie wynosi ono 32466 koron brutto (ok. 5200 zł) co by znaczyło, że nauczyciele chcieliby zarabiać 42205 Kč (ponad 6800 zł). Obecnie otrzymywali mniej więcej 112 proc. średniej krajowej czyli 36224 (ponad 5800 zł).

Na Zaolziu zamknięto szkoły z polskim językiem nauczania m.in. w Czeskim Cieszynie i Wędryni. W Karwinie-Frystacie strajkowała tylko część nauczycieli natomiast w wielu miejscowościach, w tym w Gnojniku, Suchej Górnej, Hawierzowie-Błędowicach, Trzyńcu, Gródku, Jabłonkowie, Milikowie i Koszarzyskach zajęcia odbywały się normalnie.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: