Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Starodowne zogródki w Istebnej

Margerytki, goździki, łubin, słoneczniki i inne kwiaty, ale też melisa, mięta, koper, pietruszka, lubczyk, szczypiorek, rozmaryn i lawenda zagościły w „zogródkach” w Gminie Istebna. Na razie siedmiu, ale za rok może być więcej...

W maju na terenie Gminy Istebna powstało siedem niezwykłych „starodownych zogródek“. Są one wzorowane na dawnych tradycyjnych dla tego regionu przydomowych ogródkach, w których próżno było szukać różnorodnych iglaków i wielu współcześnie sadzonych krzewów ozdobnych.

-  Ich zaletą był nie tylko piękny wygląd - pełne różnorodnych kwiatów cieszyły bowiem oczy od wiosny aż po jesień, lecz także piękny zapach, nie mówiąc o tym iż wiele z rosnących przy góralskich chatach ziół nadawało się do przyprawienia obiadu. Niektóre z roślin miały też właściwości lecznicze, z których nasi przodkowie umieli korzystać – zauważa Oliwia Szotkowska, Instruktor GOK,PIT i BP w Istebnej.

Sadzonki zakupił partner Gminy Istebna w projekcie -  Obec Hrčava  (Gmina Herczawa) i rozdał nieodpłatnie siedmiu gospodarstwom po stronie czeskiej oraz siedmiu gospodarstwom domowym na terenie Gminy Istebna.  - Zadaniem współpracujących z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteką Publiczną w Istebnej gospodarzy było posadzenie i całosezonowe pielęgnowanie otrzymanych roślin, a także sporządzenie dokumentacji fotograficznej  „zogródek”. Tradycyjne ogrody przydomowe powstały w każdym z naszych sołectw – jeden w Jaworzynce i po trzy w Istebnej i Koniakowie. Zobaczymy w nich między innymi drzewa i krzewy owocowe, takie jak jabłonie, śliwy i porzeczki. Cieszące oczy eksplozją barw kwiaty: jeżówkę purpurową, margerytki, cynie, goździki, łubin, astry, słoneczniki, dalie, aksamitki, ostróżkę ogrodową, bratki, czy gazanię lśniącą. Nie brak tu i ziół takich co to leczą lub też dodają potrawom smaku – rosną tam melisa, mięta, koper, pietruszka, lubczyk, szczypiorek, rozmaryn i lawenda, czy też od dawien dawna stosowane w medycynie nagietki – wymienia Szotkowska.

Choć projekt dobiegł końca, rośliny na wiosnę odżyją, a może i pojawią się inne „starodowne zagródki” w przydomowych ogródkach zainspirowanych projektem mieszkańców – wyraża nadzieję Oliwia Szotkowska.

 

red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: