Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Starają się o przywrócenie możliwości pracy

Przywrócenie ruchu na granicy polsko-czeskiej to dla pracowników transgranicznych być albo nie być. Wiele osób z naszego regionu pracuje bowiem po czeskiej stronie i odwrotnie – rodacy mieszkający po czeskiej stronie pracują na terenie Polski. Zamknięcie granic pozbawia ich środków do życia. Dlatego utworzyli oni na fb grupę Głos pracowników transgranicznych (CZECHY) i opracowali petycję do premiera RP.

„W imieniu pracowników transgranicznych, zarówno obywateli Polski zamieszkujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a pracujących w Republice Czeskiej, jak i obywateli Polski mieszkających obecnie w Czechach, jednak nadal pracujących w Polsce oraz w odpowiedzi na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przywrócenie możliwości przekraczania granic dla osób wykonujących czynności zawodowe oraz zniesienie dla wyżej wymienionych osób obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.” - piszą w petycji.

Autorzy petycji zwracają również uwagę na fakt, że choć rozumieją obawy społeczne przed roznoszeniem wirusa przez osoby podróżujące przez granicę, to jednak w wypadku pracowników transgranicznych którzy granicę przekraczali dwa razy dziennie tak naprawdę zagrożenie roznoszeniem wirusa jest mniejsze, aniżeli wśród pracowników wewnątrzkrajowych. Pracownicy transgraniczni, którzy co dzień przekraczali granicę tam i z powrotem idąc do pracy i z niej wracając byli pod większą kontrolą sanitarną, aniżeli ci, którzy poruszają się w ramach zaspokojenie koniecznych potrzeb życiowych, czyli do pracy i do sklepu w jednym z państw.

Całkowite zamknięcie przez stronę polską tzw małego ruchu granicznego to tragedia dla wielu pracowników oraz całych rodzin. „Obowiązująca od dnia 27 marca 2020 r. regulacja, zawarta w par. 2. pkt. 2 wyżej wymienionego Rozporządzenia Ministra Zdrowia, skutecznie uniemożliwiła wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia.” - podkreślają autorzy petycji.

„sytuacja jest bardzo zła i dotyczy tysięcy naszych rodaków w jednej chwili pozbawionych pracy. (...) W efekcie może to doprowadzić do fali osobistych tragedii, której nie da się łatwo i szybko zatrzymać – nawet jeśli zagrożenie koronawirusem zostanie już zażegnane.” - podkreślają autorzy petycji.

Petycję podpisać można tutaj


(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-02 16:28:32
najlepszy: Wszystkim jest ciężko to zrozumiałe ale jedynie zasada "zostań w domu" może nas uchronić i trzeba być tego świadomym. Wystarczy popatrzeć na Włochy USA czy Hiszpanię oni nie zareagowali zdecydowanie !!! Przeczekajmy ten czas w domu i w zdrowiu.
2020-04-02 16:43:40
Bugs: Wytłumaczy mi ktoś jak to ma działać? Nasza strona liczy na to, że Czesi mając swoje chyba nawet większe obostrzenia niż my umożliwi nam przemieszczanie się w obie strony przez granicę? I kogo by to miało dotyczyć? Wszystkich pracujących za granicą i odwrotnie czy tylko tych z "pasa granicznego" ? I dlaczego np. nie tego który raz w tygodniu wraca do domu bo przez 5 dni mieszka w Czechach ale pochodzi z Katowic/Opola/Wrocławia? Gorszy jakiś?
2020-04-02 16:44:35
dzdzownica: Najlepszy, masz rację! Zostań w domu, nie pracuj, nie jedz, zdechnij z głodu. Kropka.
2020-04-02 16:58:33
evo91121: Panie "najlepszy" ci ludzie którzy pracują za granicą nie chcą przechodzić do czech bo lubią ale muszą pracować żeby dostać pieniążki na życie. Fajnie się pisze zostań w domu jak ma się odłożone pieniądze i jest z czego wydawać. Jasne że życie jest najważniejsze, ale jeść też trzeba i trzeba mieć z czego płacić opłaty.
2020-04-02 17:52:23
jasper: Wazne, ze prezes i rzad planuja „wycieczke” do Smolenska. To tez zagranica. Ale czego nie zrobi sie przed wyborami. Czyzby powtorka z 2010 ? - „Na tydzień przed 10 kwietnia, mimo wprowadzania w Polsce coraz bardziej restrykcyjnych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa − rząd wciąż szykuje delegację na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem„. Ciekawe, co z kwarantanna 2 tygodniowa ?
2020-04-02 18:35:03
Mach: Zostać w domu może tylko budżetówka. Dla nich pieniądze zawsze się znajdą. Jak nie z podatków od pracowników produkcyjnych i firm to z dodruku pieniędzy z mennicy państwowej. Wystarczy w odpowiednim dniu stanąć pod okienkiem kasy urzędu i pieniążki już leża w kopercie lub zostają przelane na konto. Z pracownikami firm jest już znacznie gorzej, trzeba sprzedać wyprodukowany towar lub wykonać usługę by pieniądze znalazły się na koncie by było z czego wynagrodzenie wypłacić pracownikowi. Tymczasem granicę zamknięto, z dnia na dzień-kontrakty zostały przerwane ,zakupiony materiał leży nie zabudowany, sprzęt pozostał za granicą. Mikro przedsiębiorcom (do 9 pracowników ) rząd zaproponował wsparcie 5000 zł pożyczki, wychodzi po 550 zł miesięcznie na firmę 9 osobową tj 50 zł miesięcznie na pracownika, pod warunkiem ,że przedsiębiorca nie zwolni pracownika przez 6 miesięcy. Jak nie zwolnić pracownika skoro zlecenia są za granicą a rząd granice zamknął i przerwał eksport usług, na których Polska zarabiała i przedsiębiorca zarabiał a także jego pracownicy. Trzeba być zdrowo klepniętym w głowę w tym rządzie by proponować takie wsparcie (może wystarczy pojedynczej fryzjerce). Zwolnienie pracowników oznacza ,że państwo wypłaci 9 pracownikom miesięcznie po 900 zł bezrobocia tj. 4500 zł miesięcznie co przez 10 miesięcy oznacza 45 000 zł. Więc otwórzcie granice i pozwólcie się nam zatroszczyć o pracę dla naszych pracowników - takie wsparcie państwa nam nie jest potrzebne. To my w kryzysie wesprzemy to państwo naszymi podatkami z eksportu usług i krajowych materiałów przez nas przewożonych do naszych sąsiadów.
2020-04-02 19:02:14
najlepszy: dzdzownica... czytanie ze zrozumieniem... brawo. Kropka
2020-04-02 19:39:46
tom lem: "Starają się o przywrócenie możliwości pracy" jakby nie wiedzieli, že se nevrátí, co bylo, przynajmniej przez dwa tygodnie, później też nie wiadomo, czy nierozsądniejsze przemeldowanie najbliższej rodziny.
2020-04-03 03:57:45
Mach: Oczywiście chochlik, znów popsuł wyliczenia. Dziewięciu pracowników razy 900 zł bezrobocia to miesięcznie 8100 zł, a nie połowa z tego jak napisałem. Zatem jednorazowa pomoc rządowa w formie pożyczki 5000 zł dla mikro przedsiębiorstw by jednocześnie temu rządowi zagwarantować ,że przez 6 miesięcy nie zwolni się zatrudnionego to propagandowa pomroczność rodem z TVP, smarowanie wacikiem skóry przed ponurą decyzją pracodawcy o zwolnieniu załóg, jeśli rządy nie uchylą decyzji o zamknięciu granic w niezwłocznym czasie. Na tym może tylko rząd zyskać, natomiast zaś sami pracownicy przekraczający granicę tam i z powrotem pozostaną pod ściślejszą kontrolą sanitarną.
2020-04-03 07:58:14
koszor: Machu, niestety masz rację. I będzie efekt kuli śnieżnej, zapaść trudna do oszacowania.
2020-04-03 08:13:07
tom lem: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, ...." Prawda stara jak świat, o której w większości zapomniano. Dzisiaj się "prosi", jednocześnie plując na proszonego, nieważne czy " w niebie" czy w koronie.
2020-04-03 13:27:24
tom lem: ... zawsze znajdzie się wyjście! tylko trzeba wiedzieć gdzie prosić, szukać lub kołatać. Nawet OX podpowiada artykułem "Masz pole w Czechach? Jak przekroczyć granicę", do kogo kierować petycje w sprawach indywidualnych. Dobre uzasadnienie może być analogicznie rozpatrywane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: