Starają się o przywrócenie możliwości pracy
„W imieniu pracowników transgranicznych, zarówno obywateli Polski zamieszkujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a pracujących w Republice Czeskiej, jak i obywateli Polski mieszkających obecnie w Czechach, jednak nadal pracujących w Polsce oraz w odpowiedzi na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przywrócenie możliwości przekraczania granic dla osób wykonujących czynności zawodowe oraz zniesienie dla wyżej wymienionych osób obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.” - piszą w petycji.
Autorzy petycji zwracają również uwagę na fakt, że choć rozumieją obawy społeczne przed roznoszeniem wirusa przez osoby podróżujące przez granicę, to jednak w wypadku pracowników transgranicznych którzy granicę przekraczali dwa razy dziennie tak naprawdę zagrożenie roznoszeniem wirusa jest mniejsze, aniżeli wśród pracowników wewnątrzkrajowych. Pracownicy transgraniczni, którzy co dzień przekraczali granicę tam i z powrotem idąc do pracy i z niej wracając byli pod większą kontrolą sanitarną, aniżeli ci, którzy poruszają się w ramach zaspokojenie koniecznych potrzeb życiowych, czyli do pracy i do sklepu w jednym z państw.
Całkowite zamknięcie przez stronę polską tzw małego ruchu granicznego to tragedia dla wielu pracowników oraz całych rodzin. „Obowiązująca od dnia 27 marca 2020 r. regulacja, zawarta w par. 2. pkt. 2 wyżej wymienionego Rozporządzenia Ministra Zdrowia, skutecznie uniemożliwiła wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia.” - podkreślają autorzy petycji.
„sytuacja jest bardzo zła i dotyczy tysięcy naszych rodaków w jednej chwili pozbawionych pracy. (...) W efekcie może to doprowadzić do fali osobistych tragedii, której nie da się łatwo i szybko zatrzymać – nawet jeśli zagrożenie koronawirusem zostanie już zażegnane.” - podkreślają autorzy petycji.
Petycję podpisać można tutaj
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.