Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie AS

Wczoraj (26.09) w sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się spotkanie przedwyborcze z kandydatami na radnych Rady Powiatu Cieszyńskiego, Rady Miejskiej Cieszyna oraz z kandydatem na burmistrza KWW Akcja Samorządowa AS.

Przybyłych na spotkanie mieszkańców oraz kandydatów na radnych przywitał obecny Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, który jest kandydatem na Burmistrza KWW Akcja Samorządowa AS. Ryszard Macura zanim przedstawił kandydatów i program wyborczy wspomniał o zmianie nazwy. KWW AS to nowa nazwa ale sprawdzone wartości. Wcześniej nazywaliśmy się CIS, ale grupa mieszkańców zdecydowała się na zarejestrowanie swojego komitetu wyborczego pod nazwą Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa. Było to dla nas dużym zaskoczeniem i musieliśmy szybko zareagować. Dlatego dziś nazywamy się Akcja Samorządowa. Zmieniła się tylko nazwa są to ci sami ludzie, którym zależy na tym, aby przede wszystkim podkreślać i cenić dobro wspólne - mówił Ryszard Macura.

Następnie Ryszard Macura przedstawił kandydatów do Rady Miejskiej Cieszyna. Wskazał również na to co udało się zrobić w danym okręgu w mijającej kadencji oraz na plany inwestycyjne:

- Okręg nr 1 (Marklowice, Boguszowice, Kalembice, Pastwiska, Bobrek)- Maria Buzek, Bożena Cholewa, Jakub Dobrucki, Marek Dróżdż, Elżbieta Mach, Marian Sitek. Udało się m.in.: remont ul. Frysztackiej i Pikiety, modernizacja kanalizacji, termomodernizacja SP6. Planujemy m.in.: remont ul. Przepilińskiego, poprawa bezpieczeństwa ul. Katowickiej, budowa sali gimnastycznej przy SP6 oraz budowa mostu na ul. Brodzińskiego - wymieniał Macura.

- Okręg nr 2 (Os. Piastowskie, Os. Liburnia, Mała Łąka) - Maria Barton, Krystyna Dorda, Adam Klus, Wiesław Kluz, Artur Płoskonka, Stanisław Pońc, Katarzyna Wiśniowska. Udało się m.in.: plac zabaw przy SP2, remont fragmentu ul. Moniuszki, uruchomienie dodatkowej linii autobusowej. Planujemy m.in.: plac środkowoeuropejski, remont ul. Hażlaskiej i Chopina, parking przy Przedszkolu nr 20 oraz wymianę wiat przystankowych.

- Okręg nr 3 (Centrum, Błogocice) - Łucja Dusek-Francus, Ewa Jesionek, Maria Juroszek, Tadeusz Kraszewski, Krystian Kukuczka, Jakub Skałka, Wojciech Święs. Udało się m.in.: Cieszyńska Wenecja, sala gimnastyczna przy SP1, nowy fragment przy ul. Hajduka. Planujemy m.in.: Cieszyński Szlak Tramwajowy, hala sportowa z parkingiem, stadion lekkoatletyczny oraz remont Muzeum Drukarstwa.

- Okręg nr 4 (Krasna, Podgórze, Mnisztwo, ZOR) - Paweł Czycharowski, Renata Franek, Katarzyna Frydrychowicz, Magdalena Goryczka, Ryszard Macura, Andrzej Mleczko, Grażyna Pawlita. Udało się m.in.: zmienić organizację ruchu na skrzyżowaniu Bielskiej z Wiślańską, wymiana okien w SP3, powiększenie przedszkola nr 7. Planujemy m.in.: budowę sali gimnastycznej przy SP7, modernizację ul. Słowiczej, remont boiska przy SP3 oraz modernizację przystanków autobusowych.

Ryszard Macura wspomniał o kanalizacji miejskiej. Całkowity koszt realizacji projektu uporządkowania gospodarki ściekowej, wyniósł ponad 85 mln zł. Przypominam o tym, bo to ciągle za nami się ciągnie w postaci spłaty kredytu. To ciągle nas kosztuje i powoduje, że mamy jakieś ograniczenia w inwestowaniu. Chociaż projekt zakończył się 8 grudnia 2014 roku to właściwie przez cały następny rok trwały prace żeby osiągnąć tzw. efekt ekologiczny, czyli podpiąć odpowiednią liczbę mieszkańców do sieci kanalizacyjnych - podkreślał Macura.

Ryszard Macura na dłużej zatrzymał się przy remontach i inwestycjach drogowych. Przestawił aktualną listę dróg do remontu, na której obecnie są 103 drogi. Lista będzie aktualizowana w październiku. Wspomniał także o liście inwestycji miejskich. Na liście inwestycyjnej mam obecnie 54 pozycje. To co jesteśmy w stanie zrobić w jednym roku to jest mniej więcej 8 pozycji. Wszystko jest warte zrobienia, ale trzeba się zastanowić co w pierwszej kolejności trzeba zrobić. To są najtrudniejsze decyzje - mówił obecny Burmistrz. Ryszard Macura wskazał na takie inwestycje jak: zwiększenie dostępności komunikacyjnej Cieszyna z wykorzystaniem transportu kolejowego i autobusowego, budowa i remonty dróg oraz chodników - ścieżek spacerowych i rowerowych, modernizacja oświetlenia publicznego Cieszyna, dalsza rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej głównie poprzez lokalne incjatywy mieszkańców, likwidacja niskiej emisji, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.

Podczas spotkania przedstawiono również kandydatów do Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz kierunkowy program dla powiatu Cieszyńskiego. Ryszard Macura wymienił m.in.: stworzenie jednolitej strategii komunikacji publicznej dla powiatu cieszyńskiego (połączenia kolejowe i autobusowe), umacnianie współpracy pomiędzy gminami powiatu cieszyńskiego w zakresie wspólnej polityki gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości, modernizacje dróg i rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, prowadzenie aktywnej polityki ekologicznej, podkreślającej znaczenie zrównoważonego rozwoju i wykorzystującej narzędzia jakie dają klastry energetyczne oraz wspieranie działań na rzecz dostępności usług medycznych. Akcentowanie znaczenia rodziny i otwartości na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych, polityka senioralna. Likwidacja barier w budynkach użyteczności publicznej. Inwestowanie w pracownie naukowe, bazę sportową. Stworzenie wspólnego programu promocji śląska cieszyńskiego, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.

W drugiej części odbyła się dyskusja na wskazane przez wyborców tematy.

 

Czytaj również: 

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-27 14:20:58
Mach: Po zapoznaniu się z z powyższym tekstem już na samym początku trzeba sądzę sprostować, że tu zacytuję pana burmistrza,że po zmianie nazwy ..." ci sami ludzie, którym zależy na tym, aby przede wszystkim podkreślać i cenić dobro wspólne" to kandydaci na radnych ,którzy pełnili tę funkcję w latach 2014- 2018 pan Pońc, pan Kluz, pan Kukuczka no i sam pan Burmistrz. Resztę stanowią nowi kandydaci As-a do "podkreślania i cenienia". Sądziłem, że o ile ich wyborcy nie skreślą i uzyskają mandat to będą doradzać czy też radzić bo po to ich wybieramy i takie jest ich zadanie, a nie jedynie podkreślać i cenić dobro wspólne. Rozumiem, że dokonania w danych okręgach wyborczych o których pan burmistrz wspomina wyżej, to efekt przyjętych działań całej Rady Miejskiej a niekoniecznie tylko i wyłącznie radnych z byłego CIS, obecnie AS zwłaszcza ,że Pan burmistrz i jego ugrupowanie nie stanowiło większości w Radzie Miejskiej, gdyż ta należała do CRS. W zakresie przyszłych planów zadań w danych okręgach wyborczych będzie decydowała przyszła RM, w której należy zdobyć większość by autorytatywnie można było takie plany i zamierzenia wobec wyborców składać i to warunkowo o ile znajdą się na te cele środki. c.d.n.
2018-09-27 17:34:49
krzysztof.mm: udało się jeszcze panu burmistrzowi Macurze skompromitować Cieszyn przed całą Polską dzięki jego protegowanej z COK - Domu Narodowego - nie udało się wyjść z twarzą z tej afery, ani jej, ani jemu - w planach jest podziękowanie burmistrzowi RM za występy na capstrzykach religijnych na Rynku i pożegnanie go na wieki wieków, amen
2018-09-27 18:03:44
piki1969: trzeba niestety przyznac ze skrót ass...od nazwy akcja samorzadowa swoich, jest dosyc niefortunny
2018-09-27 20:59:58
krzysztof.mm: Agentura Samych Swoich
2018-09-27 21:03:04
wny: Panie burmistrzu, proszę przeczytać uważnie. Okręg nr 1. ul. Frysztacka i Pikiety to ulice POWIATOWE i to powiat je remontował. Fakt miasto Cieszyn się do tego dołożyło a dokładniej to radni miejscy głosując stosowną uchwałę budżetową. Modernizacja kanalizacji?? Do dziś przekonany byłem, że kanalizacja została zrobiona za czasów Szczurka. Okręg nr 2. To samo, ulica Moniuszki jest drogą powiatową. Więc czyj to sukces, że załatano kilka metrów dziur: burmistrza Cieszyna, starosty czy może rady powiatu a może rady miejskiej? Okręg nr 3. Sala gimnastyczna przy SP1 !? Naprawdę Pana sukces !? Przecież o to walczyli dyrektor, nauczyciele, RODZICE i poprzednia Rada Miejska wbrew Szczurkowi. Wiem bo byłem na tej sesji budżetowej jak próbowano tą inwestycje skasować! Fragment przy ulicy Hajduka? Czy to aby nie było w ramach nowego dworca, który rozpoczął Szczurek po nie kupieniu starego? Okręg nr 4. To samo! Wiślańska i Bielska to drogi powiatowe!! Jeżeli to pseudo rondo (tak a propos piękna wizytówka Cieszyna już na samym wjeździe) jest sukcesem - to gratuluję ... powiatowi. PANIE bURMISTRZU PROSZĘ W TRYBIE PILNYM ZA KŁAMSTWA PUBLICZNIE PRZEPROSIĆ I SPROSTOWAĆ. Jeśli nie, przegra pan w sądzie jak morawiecki. burmistrzu chwalić to się można czymś co się wymyśliło i zrealizowało. Co takiego pan zrealizował co było pana pomysłem, co zostanie panu zapamiętane na lata, no pytam się co? I niech mi pan nie mówi o nowym dworcu i galerii. To wszystko rozpoczął Szczurek, to jego pomysł był nie odkupienie (wbrew Radzie Miejskiej) od syndyka byłego dworca (bo jak się przeleciał helikopterem to już wiedział że jest inwestor i będzie galeria) i budowa nowego za niebotyczne pieniądze. Ale to nie pana pomysł, pan byłeś zwykłym kontynuatorem i wykonawcą czyjejś myśli. Także proszę, ŻĄDAM aby zaprzestał pan manipulacji, kłamstwa i wprowadzania wyborców w błąd. Ja rozumiem, że sukces ma wielu ojców a pan ponoć taki uczciwy. Co do tego co planuje AS, powiem tak - obiecać każdy może, po owocach poznacie. panie burmistrzu 4! lata i co ?!!! Teraz pan znowu obiecuje gruszki na wierzbie. Co pan zrealizował z swojego wcześniejszego programu?! co się udało?! może jakieś rozliczenie, podsumowanie. Rzygać mi już się chce tymi wszystkimi kłamstwami, manipulacjami, obietnicami. Burmistrz 4 lata i nic nie zrobił, żadnego pomysłu na miasto. Kolejny kandydat na burmistrza z CRS nijaka pani Staszkiewicz. 4 lata w Radzie Miejskiej z czego chyba 2 jako przewodnicząca i teraz pyta i chce rozmawiać z mieszkańcami o ich potrzebach. No brawo! przypomniała sobie pani o mieszkańcach ... o zapomniałem wybory się zbliżają. CRS to samo, obiecanki cacanki. 4 lata mieli większość w Radzie Miejskiej mogli przegłosować wszystko! co się udało zrobić?! A teraz wielce słuchamy mieszkańców i obiecujemy co my to nie zrobimy. Wstyd!! 4 lata zmarnowane dla Cieszyna przez burmistrza i większość w Radzie Miejskiej czyli CRS. Z niecierpliwością czekam na obietnice p. Heroka i p. Wowrzeczki. A co nie bądźcie gorsi jeszcze wiele można obiecać.
2018-09-27 22:40:03
Mach: Dobrze wny. Zatem jakie czyny, wny nam Ty obiecasz?
2018-09-27 22:46:21
Mach: Aaa, i jeszcze, niech wszyscy ludzie czynu co miastem rządzili pochwalą się wartościami zaciągniętych pożyczek i na jakich miejscach w rankingu zadłużenia plasował się Cieszyn, spośród miast powiatowych i spośród wszystkich miast Polski w kolejnych kadencjach człowieka nr 1 i 2 KWW RSdC
2018-09-28 00:20:57
bronek91: krzysztof.mm "występy na capstrzykach religijnych na Rynku i pożegnanie"- cytat czyżbyś się szykował do organizacji kolejnej czarnej procesji?
2018-09-28 05:10:46
krzysztof.mm: Mach - wny stawia bardzo konkretne zarzuty dotyczące kłamstw Macury, ty, tak wprawny w rozpisywaniu się kwitujesz je jednym zdaniem i to nie na temat? - powiedzmy to wprost Ryszard Macura w tej kampanii ł ż e jak cała ta bolszewicka banda oszustów z Mateuszkiem kłamczuszkiem i jego kolesiami - nb. pozerstwo Staszkiewicz także słusznie nazwane po imieniu
2018-09-28 05:14:51
krzysztof.mm: i jeszcze dwa słowa na temat cieszyńskich rond - nie mają absolutnie do nich szczęścia rządzący miastem - tak, jak po jednym zostały dwa potworki na Pastwiskach, "Bogdan" i zaraz za nim "Ficek", tak ten k o s z m a r na skrzyżowaniu Bielskiej i Wiślańskiej już na zawsze zostanie jako "M o d l i t w a _ R y s z a r d a" namacalnym dowodem pisowskiej nieudolności i kompromitacji
2018-09-28 06:32:36
Mach: Krzysztofie. mm, ja nie twierdzę ,że wny, nie ma racji. myślę że moje wpisy podtrzymują generalnie wątek dyskusji o samorządzie. Jak się okazuje wny uświadamia nam ,że decyzje poprzedników i zakup drogiego umeblowania miasta bardzo często ,ba nawet z reguły obciąża następców. Odpowiedz sobie sam, czy inwestycję wybudował ten co ją zrealizował kosztem zadłużenia, czy też inwestycję zrealizował ten co dług zaciągnięty na rzecz realizacji tej inwestycji spłacił i nie mógł podejmować się nowych kolejnych zamierzeń inwestycyjnych bo miasto jakby wyczerpało limit bezpiecznego zadłużenia.Oczywiście i Ty krzysztofie.mm masz rację,że obecny burmistrz bardzo koloryzuje swoje sukcesy wobec ich braku, że został przyłapany na ewidentnym kłamstwie, że zbyt długo czekamy na wyniki kontroli w DN, że tak właściwie miastem rządzili spadochroniarze, którzy przy pierwszej nadającej się okazji opuścili Cieszyn. Już teraz widzę ,że spośród kandydatów do RM poza Sitkiem nie widzę ludzi posiadających odpowiednie przygotowanie do bycia radnym. Pan Pońc jedynie może burmistrzowi podpowiedzieć jak bezboleśnie dać się ukrzyżować.
2018-09-28 19:19:42
Donek: No w końcu jest napisane kto tak naprawdę był przeciwny wykupieniu starego dworca PKS i ten człowiek startuje za radnego do powiatu może po cichu chce być starostą. Był stary dworzec dobry można byłoby go wtedy wykupić za 3,8 mln złotych a takie nowe byle co kosztowało 10 mln. A co do burmistrza Macury powiem tylko tak ze z pustego to nawet Salomon nie naleje. Zadłużone miasto po poprzednikach za co ma się obecnie inwestować skro na dworzec poszło tyle szmalu.
2018-09-28 21:27:08
krzysztof.mm: jasne, kupić ten barak za 3, 8 mln, zrównać z ziemią i zbudować nowy za 15 mln - donki tak mają jak idą w zaparte, a jeszcze niedawno ten sam twierdził, że burmistrz dworzec s p r z e d a ł
2018-09-28 22:38:42
bronek91: krzysztof.mm: chciałbym Ci przypomnieć, iż na innym wątku jeszcze niedawno twierdziłeś, iż ten dworzec nie był wcześniej własnością samorządu.
2018-09-29 07:12:19
Mach: Dworzec PKS-u, istotnie nie był własnością samorządu. W imieniu skarbu państwa w ramach zadań zleconych sprzedawał go starosta powiatu. Gmina oczywiście mogła go kupić i sadzę, że spora część radnych o to wnioskowała. Wniosek jednak przyjęty w formie uchwały o zakupie powinien jednak wyraźnie wskazywać z jakich źródeł zastrzeżonych w budżecie miasta powinien być sfinansowany. Rada nie umiała wskazać, a burmistrz świadomy zaciągniętych pożyczek na budowę kanalizacji nie był w stanie podjąć się ryzyka jego zakupu z kolejnej komercyjnej pożyczki. Co oprócz tego w obrębie dworca PKS-u się działo po upublicznieniu sprzedaży obiektu tak korzystnie usytuowanego w centrum miasta się działo wie już tylko starosta, który obiekt sprzedawał. Kupujący wiedział,że cena za teren już była atrakcyjna, dlatego obiekt niezwłocznie rozebrał by refleksja lokalnych polityków kiedy uświadomią sobie swój błąd nie pokrzyżowała założonych celów kupującemu. Polacy mądrzy po szkodzie. Dziś całe to środowisko w większości ponownie startuje do wyborów- chciało by się powtórzyć za Kasprowiczem -" widziałem jak do jej kolan, wstręt dotąd serce me czuje, z pokłonem i radą się cisną, najpospolitsi szuje. (a mówią o sobie uczciwi i doświadczeni).
2018-09-29 19:44:38
bronek91: Mach, Dziękuję Ci bardzo, w końcu się dowiedziałem. Teraz przypomnijmy, kto wówczas piastował funkcję starosty? Czyżby Pan Jerzy Nogowczyk??? Czyżby z PO? A kto był wówczas burmistrzem Cieszyna? Czyżby Pan Mieczysław Szczurek??? Nie szło tak od razu nazwać po imieniu??? A teraz proszę odpowiednio ocenić w wyborach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: