''Spojrzenie'' w ARTadresie
Na ekspozycji zatytułowanej „spojrzenie” każdy przedstawił zdjęcia w jednym, wybranym przez siebie temacie. Oprócz samych fotografii niezwykle ciekawa jest również forma ich prezentacji. Mianowicie w roli ram występują stare okna, co w połączeniu z tytułem ekspozycji – spojrzenie komponuje się idealnie.
- Są to okna na świat. Podróże, wycieczki, spojrzenie na to, co nas otacza z krajoznawczego punktu widzenia. I tak też sobie pomyślałam, że patrząc przez okno jesteśmy tak trochę fotografami. Bo okno to ramy. Czyli kadry są gotowe – mówiła podczas zorganizowanego w piątkowe popołudnie 6 lutego wernisażu Julia Raszka z MCK.
Komisarzem wystawy jest Irena Greń, członkini KF START oraz skoczowskiego Koła PTTK. Opowiedziała ona nie tylko o tym, jak powstała sama wystawa, ale w skrócie przybliżyła zebranym historię i działalność Klubu Fotograficznego START. Wspominała o największych przedsięwzięciach, takich, jak zorganizowanie ogólnopolskiego Forum Fotograficznego. Wyjaśniła, że Klub Fotograficzny START przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie działa od 12 kwietnia 2012 roku. Ma na swoim koncie organizacje kilkunastu plenerów i konkursów fotografii krajoznawczej.
- Pomysł na wystawę zatytułowaną „spojrzenie” zrodził się właściwie z obserwacji. Jedną moją pasją jest patrzenie przez obiektyw, a drugą obserwacja ludzi. Zauważyłam, że będąc na tych samych plenerach, w tym samym gronie, robimy zdjęcia tego samego, a są one zupełnie inne. I doszłam do wniosku, że różni nas właśnie to spojrzenie. Każdy ma inny smak, inne czucie świata, który pojawia się w obiektywie i doszłam do wniosku, że to spojrzenie trzeba gdzieś zamknąć, pokazać – mówi Irena Greń wyjaśniając, jak narodził się pomysł wystawy jednocześnie przyznając, że pomysł na ramy okienne w roli ram na obrazy zaczerpnięty został ze schroniska w Sudetach, w którym właśnie tak prezentowane były fotografie.
- Największą sztuką jest patrzeć i widzieć. Bo często przechodzimy obok czegoś, co nam się wydaje, że jedynie pełni jakąś funkcję, a posiadając umiejętność patrzenia można w sposób ciekawy to przedstawić – mówił gratulując autorom i organizatorom wystawy Robert Orawski – dyrektor MCK. Na uroczystym wernisażu nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta oraz Oddziału PTTK „Beskid Śląski”, który reprezentował sam prezes Jacek Tyczkowski. Wystawę oglądać można w skoczowskim Art. Adresie do 20 marca. Dodajmy, że swoje SPOJRZENIE prezentują nań: Irena Greń, Krzysztof Greń, Gabriela Jaworowska, Beata Tyrna. Aleksandra Kowol, Andrzej Kowol.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.