Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spędzą znów bezsenną noc

- Wielki Tydzień to szczególny okres liturgiczny w luteranizmie, którego kulminacją jest najważniejsze ewangelickie święto: Wielki Piątek, pamiątka śmierci Chrystusa. Reformatorzy w śmierci Jezusa na krzyżu widzieli odkupienie ludzkich grzechów i win. Podkreślali równocześnie, że Wielki Piątek jest nierozłącznie związany z Wielkanocą – powiedziała w poniedziałek rzecznik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Wielki Tydzień w Kościele Ewangelicko-Augsburskim rozpoczęła Niedziela Palmowa, podczas której wierni wspominali radosny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W Kościołach ewangelickich nie praktykuje się zwyczaju święcenia palm. W Polsce żyje ok. 70 tys. luteranów, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim.

Radość z Sakramentu Ołtarza
W Wielki Czwartek luteranie upamiętniają Ostatnią Wieczerzę, którą Jezus świętował z uczniami. To pamiątka ustanowienia przez Chrystusa Wieczerzy Pańskiej. W Kościele sakrament ten ma różne nazwy: Wieczerza Pańska, Wieczerza Święta, Sakrament Ołtarza, Komunia Święta, Stół Pański, Eucharystia, Łamanie Chleba. - Luteranie wierzą w realną i substancjalną obecność ciała i krwi Chrystusa w chlebie i winie. Dlatego Kościół uroczyście obchodzi Wielki Czwartek jako dzień wdzięczności za Sakrament Ołtarza. Komunia św. jest zawsze udzielana pod dwiema postaciami – podkreśliła rzecznik. Wielki Czwartek to dzień radosny, a kolorem liturgicznym jest biały.

Bez grobów Chrystusa
Centralnym świętem luterańskim jest Wielki Piątek. W ewangelickich parafiach nie ma zwyczaju budowania grobów Chrystusa. Nabożeństwo tego dnia zajmuje szczególne miejsce w życiu Kościoła. Wierni kontemplują i wyciszają się, by stawać się właściwie przygotowanymi do Zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Piątek w luterańskich kościołach dominuje czerń, a krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby. Liturgia przystosowana jest do znaczenia święta - czytane są fragmenty Męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne oraz recytowane naprzemiennie słowa "Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił". Luteranie przystępują do komunii. W Polsce dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wielu domach przestrzega się postu, choć nie jest on obowiązkowy. Rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia i korzystania z Internetu.

Cykliczne spotkania
Natomiast Wielka Sobota jest dniem ciszy i skupienia. Luteranie pamiętają, że Chrystus spoczywa w grobie. W niektórych regionach Polski odprawione zostaną krótkie nabożeństwa na cmentarzach. Nie ma tradycji święcenia pokarmów w kościołach. Jednakże dziękując Bogu za posiłek luteranie poprzedzają go modlitwą i Słowem Bożym. - Młodzi ewangelicy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną zgromadzą się na spotkaniu modlitewnym nazywanym +Bezsenną nocą+. Jest ono organizowane cyklicznie od 1998 r. W czterogodzinnym programie uczestniczy corocznie ok. 600–800 młodych osób z południowej Polski. Tegoroczna +Bezsenna noc+ rozpocznie się 20 kwietnia o godz. 20.00 w kościele luterańskim w Drogomyślu – powiedziała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Radość w domach

Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone jest przez luteranów w niedzielę i poniedziałek. Wierni gromadzą się na uroczystych nabożeństwach. W kazaniach podkreśla się znaczenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i zbawczą moc krzyża. Rodziny gromadzą się na uroczystych śniadaniach lub obiadach wielkanocnych. Potrawy, w zależności od regionu, nawiązują do polskich zwyczajów kulinarnych związanych z Wielkanocą, na stołach pojawiają się także pisanki lub potrawy z jajek.

Znaczenie Niedzieli Zmartwychwstania podkreśla biskup-senior diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler. - Przyjęło się mówić, że Wieki Piątek jest największym świętem ewangelików. Tak, jest ważny, ale również istotna jest Niedziela Zmartwychwstania. Tych dwóch dni nie można rozdzielić. Jezus umiera za nas, za nasze zbawienie, ale przecież on zmartwychwstaje. Nic nie kończy się na śmierci – powtarza od wielu lat.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-15 20:18:46
jasper: Na bezsenna noc najlepiej liczyc barany. Tak mowily stare kumoszki.
2019-04-15 21:33:33
bronek91: Wtedy przyszedł Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani, i rzekł do uczniów: Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił. Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną! I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty. Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe. Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja! Potem przyszedł i znów zastał ich śpiących, bo oczy ich były senne. Zostawiwszy ich, odszedł znowu i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa. Potem wrócił do uczniów i rzekł do nich: Śpicie jeszcze i odpoczywacie? A oto nadeszła godzina i Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. Wstańcie, chodźmy! Oto blisko jest mój zdrajca.
2019-04-16 06:35:04
krzysztof.mm: ...a tymczasem zajączek Morawiecki z PiS w prezencie na tegoroczne święta ogłasza ostateczną likwidację OFE i grabież naszych pieniędzy - i proszę, będzie na wyborczą kiełbaskę, a opozycja już straszyła że nie....
2019-04-16 11:08:43
rainman: Coś za coś. Przynajmniej nie wygra ciemnogród od czarnych marszy. Nawoływanie do mordowania nienarodzonych jest nieporównywalnie większym złem niż przejęcie częsci OFE przez budżet. Nie wydurniajcie się na rynkach polskich miast, odrzućcie komunistyczne wartości i może kiedyś pogadamy.
2019-04-16 11:10:46
rainman: Na ten moment zostaje wam pajacowanie na lokalnych forach i robienie na złość sąsiadom darciem się pod florianem. Do zobaczenia za 4 lata bo szczęśliwie większość z was machnie na to wszystko ręką.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: