Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skrócenie terminu przedawnienia roszczeń

Weszła w życie nowelizacja kodeksy cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego, w której między innymi pojawiają się zmiany, służące ochronie interesów dłużników. Nowelizacja jest jednak sporym utrudnieniem dla wierzycieli, którzy mają mniej czasu na wyegzekwowanie należności.

Jedną z najistotniejszych zmian, wprowadzonych przez nowelizację, jest skrócenie podstawowego terminu przedawnienia. Dotychczas przedawnieniu ulegało roszczenie po 10 latach, teraz dłużnik może czuć się spokojny już po upływie 6 lat. Skróceniu uległ również termin, który przysługuje wierzycielowi na egzekwowanie roszczenia po stwierdzeniu istnienia takiego zobowiązania przez sąd. Po uprawomocnieniu wyroku sądu wierzyciel ma 6 lat na wyegzekwowanie należności, a nie tak jak dotychczas 10. W przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz świadczeniami okresowymi (świadczeniem okresowym jest na przykład czynsz), termin nie uległ zmianie, w dalszym ciągu wynosi on 3 lata.

Dłużnik może liczyć również na większą ochronę w przypadku przeprowadzenia egzekucji sądowej i administracyjnej z rachunku bankowego. Dotąd banki przekazywały zajętą kwotę bezzwłocznie na konto wierzyciela. W związku z tym dłużnik nie miał możliwości podjęcia żadnych kroków z tym związanych, co doprowadzało do sytuacji, kiedy drugi raz egzekwowano uregulowany, lub przedawniony już dług. Aktualnie zajęta kwota trafi na konto komornika lub urzędu celno-skarbowego dopiero po upływie 7 dni, w związku z czym dłużnik zyska tydzień na podjęcie odpowiednich kroków. Wyjątkiem od tej zasady będą roszczenia alimentacyjne lub renty, do których wypłacenia dłużnik był zobowiązany.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: