Skoczów: kiedyś i dziś. Część 22/15
Bładnica jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jej długość wynosi ok. 12,5 km. Swoje źródła posiada na wysokości ok. 490 m n.p.m., na północnych stokach wzgórza Kowalok (północne podnóża masywu Małej Czantorii). W górnym biegu wyznacza granicę administracyjną między miastem Ustroń a gminą Goleszów. Następnie płynie przez Bładnice, Międzyświeć, aż wpływa do Skoczowa, gdzie wpada do Wisły.
Mimo swojej niewielkiej długości, Bładnica również zbiera swoje dopływy. Jednym z nich jest potok Żabiniec spod Małej Czantorii, uchodzący do niej między Ustroniem a Hermanicami. Jest to dopływ prawobrzeżny. Dopływem lewobrzeżnym jest potok Radoń, który wpada do Bładnicy w Bładnicach Dolnych.
Koryto rzeki jest uregulowane i częściowo obwałowane. Niepozorna Bładnica dała się już jednak we znaki mieszkańcom Skoczowa, m.in. podczas powodzi w 2010 roku. Na co dzień, głębokość wody waha się w zakresie od kilkunastu do 50-60 cm.
W ostatnich miesiącach dwa mosty na Ustrońskiej przeszły generalny remont. Obiekty zyskały żywą, zieloną barwę. Ich kolorystyka świetnie komponuje się z pobliskim parkiem. Przez dziesięciolecia ten teren zmienił swój wygląd, jednak nadal potrafi cieszyć oko spacerowicza.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.