Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 15/15

Na rogu ulic Mickiewicza i Cieszyńskiej znajduje się park na Małym Rynku. Czy wiecie, jak zmieniało się to miejsce na przestrzeni lat? Kilka odpowiedzi na to pytanie odnajdziecie w poniższym tekście:

Na gruncie zakupionym od rymarza Franza Szperlinga, w 1851 roku rozpoczęto budowę żydowskiej świątyni, według projektu architekta Gelingera. Prace trwały dwa lata (pierwotne plany okazały się zbyt kosztowne), a konsekracji synagogi dokonał rabin dr Josef Guggenheim z Cieszyna.

W czasach międzywojnia lokalną tradycją stało się uczestniczenie katolików i ewangelików w okolicznościowych nabożeństwach z okazji uroczystości państwowych. We wrześniu 1939 roku synagoga została spalona przez Niemców. Jej ruiny zostały rozebrane rok później. Zdjęcie Leona Pary prezentujące skwer zostało wykonane w 1965 roku.

Ponad dwadzieścia lat temu, 21 czerwca 1994 roku w miejscu dawnej świątyni żydowskiej odsłonięto symboliczny pomnik, na którym widnieje napis w języku polskim i hebrajskim: „W tym miejscu w latach 1853–1939 stała synagoga żydowska zburzona przez hitlerowców". W 2013 roku podczas prac modernizacyjnych odkopano pozostałości po skoczowskiej synagodze [Zobacz: Skoczów - odkopali synagogę].

Skwer na Małym Rynku stał się nową wizytówką miasta. Co prawda, wokół niego nie brakowało kontrowersji [Zobacz: Nowy park z trującymi cisami], jednak początkowe obawy już dawno odeszły w cień. Wielu mieszkańców przyznaje, że podoba im się obecny wygląd parku.


Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-30 20:35:45
kukuł: \&quot; We wrześniu 1939 roku synagoga została spalona przez Niemców.\&quot;<br />Bez poprawności politycznej lepiej się czyta.Dziękuje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: