Skoczów: kiedyś i dziś. Część 15/15
Na gruncie zakupionym od rymarza Franza Szperlinga, w 1851 roku rozpoczęto budowę żydowskiej świątyni, według projektu architekta Gelingera. Prace trwały dwa lata (pierwotne plany okazały się zbyt kosztowne), a konsekracji synagogi dokonał rabin dr Josef Guggenheim z Cieszyna.
W czasach międzywojnia lokalną tradycją stało się uczestniczenie katolików i ewangelików w okolicznościowych nabożeństwach z okazji uroczystości państwowych. We wrześniu 1939 roku synagoga została spalona przez Niemców. Jej ruiny zostały rozebrane rok później. Zdjęcie Leona Pary prezentujące skwer zostało wykonane w 1965 roku.
Ponad dwadzieścia lat temu, 21 czerwca 1994 roku w miejscu dawnej świątyni żydowskiej odsłonięto symboliczny pomnik, na którym widnieje napis w języku polskim i hebrajskim: „W tym miejscu w latach 1853–1939 stała synagoga żydowska zburzona przez hitlerowców". W 2013 roku podczas prac modernizacyjnych odkopano pozostałości po skoczowskiej synagodze [Zobacz: Skoczów - odkopali synagogę].
Skwer na Małym Rynku stał się nową wizytówką miasta. Co prawda, wokół niego nie brakowało kontrowersji [Zobacz: Nowy park z trującymi cisami], jednak początkowe obawy już dawno odeszły w cień. Wielu mieszkańców przyznaje, że podoba im się obecny wygląd parku.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.