Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sezon grzewczy a zdrowy rozsądek

Styczeń, chociaż za oknem na próżno wypatrywać śniegu, jest szczytem sezonu grzewczego. Niestety, w związku z odkręcaniem kurków w kaloryferach i rozpalaniem w piecach nasz region znów nawiedza smog, który często przybiera formę gęstej, sinoszarej mgły. O tym, jak korzystać palenisk w domach, aby jak najmniej przyczyniać się do powstawania smogu, postanowili przypomnieć przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Cieszynie.

- Co roku z powodu smogu w Polsce umiera ok. 45 000 osób. Jest to aż 12% wszystkich zgonów. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia – wyjaśnia Franicszek Ptak w rubryce Wiadomości Ratuszowych, prowadzonej przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Cieszynie. Przedstawiciele MSK przygotowali krótki poradnik, jak palić ekologicznie i oszczędnie. Oto najważniejsze porady:

1. Rozpalaj węgiel „od góry” – zapalając węgiel na górze, wykorzystujemy opał niemal w 100%, a temperatura utrzyma się dłużej. Co więcej, z komina będzie wydobywał się znacznie lżejszy i mniej szkodliwy dym.

2. Używaj brykietów drzewnych zamiast drewna – brykiety są tańsze niż drewno i wytwarzają dużo energii. Są również bardziej suche, niż tradycyjne deski, więc dym powstały w wyniku ich spalania jest delikatniejszy.

3. Umiejętnie korzystaj z pieców kaflowych – wciąż używane w wielu domach i kamienicach na terenie Śląska Cieszyńskiego piece kaflowe mogą być równie oszczędne, co kominki. Przy ekonomicznym wykorzystaniu materiału opałowego (np. brykietów drzewnych) mogą utrzymywać ciepło nawet do dwóch dni po wygaśnięciu ognia.

4. Posiadasz piec kaflowy? Zamontuj na kominie filtry – dzięki temu powietrze wychodzące przez komin zostanie oczyszczone.

5. Pamiętaj, że izolacja domu ma duże znaczenie – odpowiednio ocieplone budynki i szczelne okna lepiej utrzymują ciepło, więc poniesiemy mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem i nie będziemy emitować tylu zanieczyszczeń.

6. Skorzystaj z jednego z licznych dofinansowań na nowoczesne piece – wiele instytucji oferuje dofinansowanie wymian źródeł ciepła. Zaliczają się do nich m.in. gminy: Skoczów, Cieszyn, czy Hażlach, istnieją również programy o zasięgu ogólnopolskim, lub wojewódzkim.

7. Zorientuj się, czy istnieje możliwość podłączenia twojego domu/ mieszkania/kamienicy/bloku do elektrociepłowni – ten rodzaj ogrzewania jest jednym z najtańszych i najmniej zatruwających powietrze.

8. Gdy na zewnątrz jakość powietrza jest zła, ogranicz wychodzenie z domu – tak samo, jak wietrzenie. Wpuszczając do domu zimne powietrze ze smogiem, raczej nie będziemy zdrowsi, a straty energii będą większe.

9. Dostrzegasz, że z czyjegoś komina unosi się gęsty, śmierdzący dym? Nie możesz pozostać bezczynny – powietrze to nasze dobro wspólne. Jeżeli nawet my żyjemy w zgodzie z ekologią, wciąż możemy ucierpieć przez niefrasobliwość innych. Warto wytłumaczyć „opornym”, jak spalanie np. śmieci wpływa na nasz organizm.

10. Musisz wyjść, a na zewnątrz jest duże zanieczyszczenie powietrza? Korzystaj z maseczek antysmogowych – ochronią drogi oddechowe i zniwelują skutki smogu. Warto jednak podjąć działania, dzięki którym nie będziemy musieli ich zakładać.

JŚ/ red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-22 09:36:31
tom lem: Badania naukowe z pod ręki Grety Thunberg mogą rozbawić do łez. Używaj brykietu drzewnego bo jest suchszy, brzmi jak reklama fabryki która prowadzi zagospodarowanie śmieci drzewnych i znalazła miejsce na intratny biznes. Montowanie filtrów powietrza na kominie, to z kolei mógł wymyślić tylko specjalista, który widać gołym okiem zna się na rzeczy jak na strajkowaniu.
2020-01-22 10:28:52
M53: Dobrymi radami jest piekło wybrukowane. I jakoś mnie one nie przekonują np.:"4. Posiadasz piec kaflowy? Zamontuj na kominie filtry – dzięki temu powietrze wychodzące przez komin zostanie oczyszczone." To jak się ma CO, nie trzeba zakładać tych filtrów? Albo: "7. Zorientuj się, czy istnieje możliwość podłączenia twojego domu/ mieszkania/kamienicy/bloku do elektrociepłowni – ten rodzaj ogrzewania jest jednym z najtańszych i najmniej zatruwających powietrze." No... zorientowałam się i nic z tego nie wynikło- wszyscy się już dawno zorientowali... albo:" 10. Musisz wyjść, a na zewnątrz jest duże zanieczyszczenie powietrza? Korzystaj z maseczek antysmogowych – ochronią drogi oddechowe i zniwelują skutki smogu. Warto jednak podjąć działania, dzięki którym nie będziemy musieli ich zakładać"- jakie to działania? Jedynym jest nie wychodzić z domu. I to jest rada, jak palić w piecu ( według tytułu poradnika):):):):) Punkt 9 ( ten punkt też pewnie dotyczy palenia w piecu.)- pt. "Zostań donosicielem" rozbawił mnie. I co z tego, że zgłoszę? Musiałabym połowę wsi podkablować, a potem ewakuować się z niej. Nie w każdym piecu rozpalanie od góry odnosi skutek. Następna perełka to punkt o wietrzeniu. Wpuszczam do domu zimne powietrze ze smogiem, no w zimie to ono będzie raczej zimne. Już pisałam, ze gmina nie dofinansowuje, a zwraca pieniądze- to jest różnica. Jak nie mam własnego wkładu własnego na całość, to nie napiszę wniosku. Dofinansowanie było by wtedy, gdy ja płacę część, gmina płaci część przed wykonaniem instalacji, czy zakupem pieca. Też uważam, że ktoś prowadzi kryptoreklamę suchych brykietów. A poza tym, całość jest napisana tak, jakby pisał to ósmoklasista. Z całego poradnika tylko 2 pierwsze punkty są na temat ( taki jest tytuł poradnika- jak palić oszczędnie i ekologicznie), reszta to same ogólniki, dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach, a nie oszczędnego i bezpiecznego palenia w piecach. Niestety, wszystkie te rady to takie bicie piany. Jak ludzie nie mają forsy na ocieplenie, instalacje, zakup opału, to doradzenie w taki sposób jest do kitu. Jak ludzie nie mają świadomości, że paląc badziewie trują siebie i innych, to takie rady są o kant..... PS. Czy ktoś z was pali "tradycyjnymi deskami"? Przyznać się bez bicia:):):):):):)
2020-01-22 10:58:34
tom lem: ... to nie o deski chodzi tylko o ścinki po wymiarowaniu lub tzw. tartaczne okorki. Są nawet specjalne piece na takie paliwo, niekoniecznie tylko brykiety z drewna.
2020-01-22 11:42:26
mario172: hmm max 30dni w roku jest przekroczone stezenie pylkow i ludzie z tego powodu umieraja???smog..chyba wawelski zabija:)nie mowie ze mamy nie dbac o powietrze ale bez jaj zeby takie glupoty gadac ze smog zabija rocznie 45tys ludzi!!! a ja sie pytam Pana Franciszka i calego alarmu zmogowego czy...wzieto pod uwage podstawowe czynniki: -stanowisko pracy bo tam 8godz dziennie ludzie przebywaja *budowlancy wdychaja gips,cement i inne spoiwa..slusarze gazy spawalnicze,gospodarze opryski,pylki i azot; gornicy wegiel i kamien, w domach ludzie maja grzyb na scianach,w samochodach zagrzybione instalacje, aerozole chocby w postaci dezodorantu-niesamowicie szkodza na pluca!..itd..a zadam takie pytanie,mianowicie kto mi powie ile rocznie umiera osob spozywajacych ta cala sklepowa chemie??kurczaki na antybiotykach,oleje ktore sa robione z rzepaku, ktory notabene jest pryskany rundapem przed zbiorem,itd... kolejny temat sieci 5G...poczytajcie o tej "mikrofalowce" ponoc bezpiecznej dla czlowieka...
2020-01-22 15:03:59
donekT: ...co do pewnej sieci, zdaje się, że postępowa Belgia już się wycofała. Natomiast co do ogrzewania, młodszy narybek chyba zapomniał, jak lud drzewiej "ogrzewał", pomijam, czy było to ekologiczne. Mianowicie trzymał w izbie zwierzątka, takie jak np. krówka i korzystał z ciepła przez nie emitowanego. Zważywszy na miłość do zwierząt, którą niektórzy się hołubią, z ich strony może warto byłoby powrócić do dawnych praktyk.
2020-01-22 15:07:57
Bugs: Jeszcze go gorsze od smogu jest kilku "inteligentów" którzy notorycznie pod praktycznie każdym tematem wylewają swoje polityczne smutki...
2020-01-22 15:09:38
tom lem: ... może być tylko problem z zagospodarowaniem GAZU, który ulubieńcy wydzielają, ale i z tym strajkujący klimatolodzy powinni sobie poradzić.
2020-01-22 15:21:43
tom lem: ... jak należy przypuszczać: ty Bugs należysz do tej nie "inteligenckiej" grupy;-) tylko fizycznie walczącej ze " smokiem"
2020-01-22 20:56:09
Herr Flick: Redaktor JŚ- respect:))
2020-01-22 21:00:46
Herr Flick: Zabrakło punktu 11. W trosce o środowisko nie ogrzewaj domu, ubierz się cieplej. Załóż maseczkę żeby za duzo CO2 nie wydzielać. Wsadź se korek do du... żeby żaden gaz cieplarniany wydobywający sie stamtąd nie mógł zagrozić amazońskiej dżungli
2020-01-30 10:47:29
Radzik: Przede wszystkim nie można pozostawać obojętnym jak się jest świadkiem, kiedy ktoś ewidentnie zatruwa środowisko. Niestety ludzie potrafią palić wszystkim a z tym trzeba walczyć. Poza tym należy też działać w kierunku wycofywania się z ogrzewania węglowego, które w dalszym ciągu stanowi w wielu gospodarstwach domowych podstawę. Powinno się tworzyć lokalne systemy energetyczne oparte na odnawialnych źródłach energii.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: