Sezon grzewczy a zdrowy rozsądek
- Co roku z powodu smogu w Polsce umiera ok. 45 000 osób. Jest to aż 12% wszystkich zgonów. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia – wyjaśnia Franicszek Ptak w rubryce Wiadomości Ratuszowych, prowadzonej przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Cieszynie. Przedstawiciele MSK przygotowali krótki poradnik, jak palić ekologicznie i oszczędnie. Oto najważniejsze porady:
1. Rozpalaj węgiel „od góry” – zapalając węgiel na górze, wykorzystujemy opał niemal w 100%, a temperatura utrzyma się dłużej. Co więcej, z komina będzie wydobywał się znacznie lżejszy i mniej szkodliwy dym.
2. Używaj brykietów drzewnych zamiast drewna – brykiety są tańsze niż drewno i wytwarzają dużo energii. Są również bardziej suche, niż tradycyjne deski, więc dym powstały w wyniku ich spalania jest delikatniejszy.
3. Umiejętnie korzystaj z pieców kaflowych – wciąż używane w wielu domach i kamienicach na terenie Śląska Cieszyńskiego piece kaflowe mogą być równie oszczędne, co kominki. Przy ekonomicznym wykorzystaniu materiału opałowego (np. brykietów drzewnych) mogą utrzymywać ciepło nawet do dwóch dni po wygaśnięciu ognia.
4. Posiadasz piec kaflowy? Zamontuj na kominie filtry – dzięki temu powietrze wychodzące przez komin zostanie oczyszczone.
5. Pamiętaj, że izolacja domu ma duże znaczenie – odpowiednio ocieplone budynki i szczelne okna lepiej utrzymują ciepło, więc poniesiemy mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem i nie będziemy emitować tylu zanieczyszczeń.
6. Skorzystaj z jednego z licznych dofinansowań na nowoczesne piece – wiele instytucji oferuje dofinansowanie wymian źródeł ciepła. Zaliczają się do nich m.in. gminy: Skoczów, Cieszyn, czy Hażlach, istnieją również programy o zasięgu ogólnopolskim, lub wojewódzkim.
7. Zorientuj się, czy istnieje możliwość podłączenia twojego domu/ mieszkania/kamienicy/bloku do elektrociepłowni – ten rodzaj ogrzewania jest jednym z najtańszych i najmniej zatruwających powietrze.
8. Gdy na zewnątrz jakość powietrza jest zła, ogranicz wychodzenie z domu – tak samo, jak wietrzenie. Wpuszczając do domu zimne powietrze ze smogiem, raczej nie będziemy zdrowsi, a straty energii będą większe.
9. Dostrzegasz, że z czyjegoś komina unosi się gęsty, śmierdzący dym? Nie możesz pozostać bezczynny – powietrze to nasze dobro wspólne. Jeżeli nawet my żyjemy w zgodzie z ekologią, wciąż możemy ucierpieć przez niefrasobliwość innych. Warto wytłumaczyć „opornym”, jak spalanie np. śmieci wpływa na nasz organizm.
10. Musisz wyjść, a na zewnątrz jest duże zanieczyszczenie powietrza? Korzystaj z maseczek antysmogowych – ochronią drogi oddechowe i zniwelują skutki smogu. Warto jednak podjąć działania, dzięki którym nie będziemy musieli ich zakładać.
JŚ/ red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.