Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

ŚDM: 10 000 pielgrzymów i 300 wolontariuszy

W przyszłym roku w dniach 26 - 31 lipca W Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży na które według organizatorów przybędzie 2.5 miliona pielgrzymów z całego świata. Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z Papieżem Franciszkiem, który jako jeden z pierwszych zarejestrował się i tym samy potwierdził swój udział w nich.

Będą to drugie po spotkaniu młodych w 1991 roku w Częstochowie Dni Młodych organizowane przez Polskę. Wielu z nas pamięta to wydarzenie, spotkania z młodymi z innych krajów, wspólną modlitwę ale również śpiewy i zabawy.

Główne uroczystości odbędą się w Krakowie ale do przyjęcia pielgrzymów, zapewnieniu noclegów i całego ich pobytu przygotowywuje się cała Polska. Nie inaczej jest w Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

- Diecezja bielsko – żywiecka przyjmie na swoim terenie 10 000 tysięcy pielgrzymów. Po czterech dniach od rozpoczęcia rejestracji mamy u siebie komplet. Wiele osób stale do nas dzwoni z chęcią przyjechania na nasz teren. Jest to miejsce znajdujące się w pobliżu Krakowa, a dodatkowo przyciągają ich Beskidy – mówi ks. Tomasz Gwoździewicz z diecezjalnego komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Hasłem przyszłorocznych dni są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” i dlatego program tego tigodnia w każdej diecezji będzie opierał się na ośmiu szczególnych odwiedzenia miejsc w danej diecezji. - W naszej diecezji takim szczególnym miejscem będzie Skoczów a szczególnie wzgórze „Kaplicówka” łączone z pobytem tutaj Ojca Świętego Jana Pawła II (obecnie już Świętego) w 1995 roku i pochodzącego ze Skoczowa Św. Jana Sarkandra. Na pewno każda z grup odwiedzi obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, który będzie w całości dostępny właśnie dla takich grup – dodaje ks. Tomasz Gwoździewicz.

Na naszym terenie podczas tych lipcowych dni możemy spodziewać się Francuzów, Anglików, Kanadyjczyków. Sprawa pobytu osób niepełnosprawnych w poszczególnych grupach jest już rozwiązywana w trakcie rejestracji. Spodziewany jest pobyt ok. 10 tysięcy osób niepełnosprawnych z całego świata w tym prawie 4 tysiący osób na wózkach inwalidzkich. Tak więc możliwe, że i na śląsku cieszyńskim takie osoby się pojawią.

Organizatorzy na tą chwilę współpracują z Polskim Związkiem Głuchych, Polskim Związkiem Niewidomych, Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”, Fundacją Anny Dymnej, Fundacją L’Arche i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Chodzi o przygotowanie się na przyjęcie osób z różnymi typami niepełnosprawności: ruchową, intelektualną, wzrokową, słuchową.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: