Uwaga na gęste mgły!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje, że w ciągu najbliższych dni od dzisiejszego wieczora (04.11.2024) do piątku (08.11.2024) powinniśmy liczyć się z możliwością wystąpienia gęstych mgieł. Mogą one znacznie utrudniać widoczność, szczególnie w godzinach wieczornych i porannych:
- Gęsta mgła ograniczająca widzialność poniżej 200 m i utrzymująca się przez przynajmniej 8 godzin – prognozuje IMGW.
Mgła a światła przeciwmgielne – kiedy zapalać?
Przy okazji warto przypomnieć sobie zasady używania świateł przeciwmgielnych w samochodzie – Przepisy (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym”) opisuje, że:
- Przednie światła przeciwmgielne
„Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany:
1) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
2) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania”.
- Zatrzymanie
„Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego”. - Tylne światła przeciwmgielne
„Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła”.
Jak to sprawdzić w praktyce?
Słupki przy drogach – tzw. kilometrówki, są rozstawione co 100 metrów. Jeśli jesteśmy przy jednym z nich, a nie widzimy kolejnego – pora włączyć światła przeciwmgielne.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.